رحمانی:ایران و بنگلادش به تجارت یک میلیارد دلاری می اندیشند

اقتصاد,وزیر صنعت,ایران,بنگلادش,رضا رحمانی

تهران- ایرنا- وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: فعال سازی ظرفیت های موجود، این امکان را فراهم می سازد تا جمهوری اسلامی ایران و بنگلادش بتوانند به هدف تجارت یک میلیارد دلار در سال دستیابند.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از شاتا، «رضا رحمانی» در مراسم روز ملی بنگلادش ضمن تبریک سالروز استقلال بنگلادش گفت: هویت، قدرت و رفاه سه مفهوم بنیادی و اساسی در سیاست است و استقلال کشورها با مفهوم هویت گره خورده، اما بدون رفاه و قدرت نه فایده مندی لازم را دارد و نه می تواند پایدار باشد.
وی افزود: ملت های ایران و بنگلادش به عنوان 2 ملت دوست و مستقل برای افزایش قدرت و رفاه خود، نیازمند توسعه همه جانبه و به ویژه توسعه احداث ساختمان ها و تاسیسات زیر بنایی هستند و این می تواند یک زمینه همکاری بلند مدت و گسترده را فراهم سازد.
رحمانی ضمن ابراز امیدواری برای برگزاری ششمین دور اجلاس کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی دو کشور در سال 98، افزود: فعال سازی ظرفیت موجود می تواند به راحتی هدف تجارت یک میلیارد دلار در سال بین دو کشور را تحقق بخشد.
وزیر صنعت گفت: ایران ظرفیت های مهمی در زمینه تولید انواع مصالح و تجهیزات ساختمانی دارد و در واقع جمهوری اسلامی یکی از بزرگترین تولید کنندگان و صادرکنندگان در این عرصه محسوب می شود.
به گفته وی، ظرفیت های همکاری برای 2 کشور در زمینه های دیگر نظیر کشاورزی و مواد غذایی، توریسم، صنایع دارویی و پزشکی، ورزشی، دانشگاهی و سایر زمینه ها وجود دارد.
رحمانی ایران را کشوری با توانمندی های اقتصادی فراوان معرفی کرد و گفت: فعالان اقتصادی و همین طور مسئولان سیاسی کشورها نمی توانند از بازار و اقتصاد ایران صرف نظر کنند.
وی اضافه کرد: ایران در سال 2018 به رقم تولید ناخالص داخلی 439 میلیارد دلار دست یافت و پیش از این نیز رکورد 598 میلیارد دلار را نیز در سال 2012 تحقق بخشید.
وزیر صنعت تصریح کرد : رکوردهای موجود برای اقتصاد ایران همگی از توانمندی بالا و تاب آوری بسیار پرقدرت اقتصاد ایران در مقابل تنش ها و فشارهای خارجی حکایت دارد.
وی پیرامون ظرفیت های اقتصادی بنگلادش گفت: قرار گرفتن 2 سال در بین 10 کشور با رشد اقتصادی بالا، تجربه نرخ رشد اقتصادی بالای 6 درصد برای حدود 15 سال متوالی، رسیدن به حجم تجارت 100 میلیارد دلار در سال، جمعیت حدود 163 میلیون نفری، باعث شده تا بنگلادش به عنوان کشوری جذاب برای بسیاری سرمایه گذاران، تجار و دولت ها مطرح شود.
به گفته رحمانی، شرکت ها و سازمان های مسئول ایرانی هم این روند فعالیت ها و برنامه های سالانه و بلند مدت بنگلادش را به دقت رصد می کنند و تمایل خود را برای همکاری با شرکت ها و موسسه های بنگلادش ابراز می کنند.
وی خاطرنشان ساخت:براساس تاریخ ایران همیشه روابط دوستی و تبادلات عمیق فرهنگی، علمی و تجاری با شبه قاره هند و سرزمین بنگال برقرار بوده و عضویت فعال 2 کشور ایران و بنگلادش در مجامع بین المللی نظیر گروه 8-D، سازمان همکاری های اسلامی و جنبش عدم تعهد، نشان از گرایش های راهبردی مشابه و مشترک دو کشور در عصر حاضر دارد.
به گزارش ایرنا، موجیرالرحمن بوئیان سفیر بنگلادش در ایران مهر ماه پارسال در سفر به زاهدان گفته بود: اینک میزان مبادلات تجاری بین ایران و بنگلادش کمتر از 150 میلیون دلار است که درصدد افزایش این مبادلات هستیم، زیرا این موضوع به نفع هر 2 کشور است.
وی در دیدار با تجار و بازرگانان سیستان و بلوچستان اظهار داشت: ایران و بنگلادش دارای خصوصیات فرهنگی و اجتماعی نزدیک به هم هستند که زمینه ارتقای مبادلات تجاری را فراهم می کند.
سفیر بنگلادش گفته بود: ایران هفدهمین اقتصاد بزرگ دنیا و بنگلادش چهل و یکمین اقتصاد محسوب می شود که داکا علاقه مند به ایجاد روابط تجاری بیشتر با تهران از راه استان سیستان و بلوچستان است.
به گفته وی، کشور متبوعش از 37 میلیارد دلار صادرات سالیانه، 82 درصد آن به صادرات پوشاک اختصاص دارد و بقیه نیز مواد اولیه نساجی، فرش بافی، میوه های گرمسیری، چای، مواد شیمیایی و غیره است.
اقتصام**4037 **1559
کد N2143843