اپل با کوآلکوم مصالحه کرد

علمی آموزشی,اپل,کوآلکوم,مودم 5G

تهران- ایرنا- نیاز اپل به فناوری مودم های 5G شرکت کوآلکوم برای گوشی های هوشمند، به درگیری حقوقی دو ساله این دو کمپانی فعال در حوزه فناوری، پایان داد.

به گزارش روز چهارشنبه گروه علمی ایرنا، مصالحه اپل و کوآلکوم پرونده شکایتی که همین دیروز باز شده و با غرامتی 30 میلیارد دلاری بزرگترین پرونده آنتی تراست تاریخ لقب گرفته بود را، بست. این توافق که اپل در ضمن آن به پرداخت مبلغی نامشخص به کوآلکوم متعهد شده است، به نبرد حقوقی این دو کمپانی در دادگاه های چین، آلمان، آمریکا و دیگر کشورها پایان داد.

** تاریخچه اختلافات
درگیری اصلی اپل و کوآلکوم بر سر بهره های مالکانه ای بود که کوآلکوم از تراشه های انحصاری (patented chips) خود که اتصال گوشی های هوشمند به شبکه های موبایل را ممکن کرده، دریافت می کند.
اپل معتقد بود که کوآلکوم از این طریق، از آن دسته از نوآوری های اپل همچون، Touch ID یا Apple Pay، پول در می آورد که هیچ نقشی در طراحی و تولید آن ها نداشته است.
این در حالی است که کوالکوم نیز چندی پیش به دلیل نقض پتنت‌های این شرکت توسط اپل، علیه این کمپانی اقامه دعوی کرده بود.
درگیری ها میان اپل و کوآلکوم پیشینه درازی دارد و این دو شرکت بارها از هم به دادگاه های مختلف شکایت کرده اند.

**توافق یا عقب نشینی!
ممکن است اپل و کوآلکوم به این نتیجه رسیده باشند که ادامه این مناقشات به نفع هیچکدام از طرفین نیست. شرکت های بزرگ گاهی چنین تصمیماتی می گیرند و یا همان طور که در مورد اپل و سامسونگ پیش آمد، همزمان با شکایت و کشمکش های حقوقی، به همکاری با یکدیگر ادامه می دهند. اما احتمال دیگر این است که این تصمیم به شایعاتی که در مورد اینتل و مشکلات این شرکت در ساخت و عرضه مودم های 5G به گوش می رسد، مرتبط باشد.
گزارش ها حاکی از آن است که اینتل در تحویل مودم های 5G در زمان مقرر شده اپل، با مشکل مواجه شده است. شایعاتی با این مضمون به گوش می رسد که مودم های 5G شرکت اینتل تا سال 2020 روانه بازار نخواهند شد، چیزی که این شرکت را در مقایسه با رقبای بزرگش به طور قابل ملاحظه ای عقب می اندازد. اگرچه اپل معمولا در طراحی محصولات خود منتظر تقاضای بازار نیست اما طبعا دوست ندارد تنها برندی باشد که گوشی های همراهش به فناوری 5G مجهز نیستند.
پس نظر به این شرایط، یا کوآلکوم آنقدر مدرک متقن در اختیار داشته که اپل را قانع کرده است که شانس پیروزی در دادگاه را ندارد و یا این که اپل به دنبال چیزی است که تنها کوآلکوم از پس ارائه آن برمی آید.
آن طور که از شواهد و قراین موجود پیداست، رمز مصالحه میان این دو شرکت را باید در مودم های 5G با کیفیت کوآلکوم جستجو کرد.
علمی**9418**1485
کد N2143831