آفتاب

خانه شاملو در خیابان ویلا تخریب نمی‌شود

خانه شاملو در خیابان ویلا تخریب نمی‌شود

آیدا سرکیسیان (همسر احمد شاملو) با ارائه توضیحاتی درخصوص خانه شاملو گفت: در ادوار گذشته پنجره‌های این خانه ارزشمند کنده شده است ولی تاکنون درخواستی مبنی بر تخریب و نوسازی ملک از سوی مالک داده نشده است و قرار نیست تخریب شود.

به گزارش ایلنا، کمیته مردم نهاد پیگیری حفاظت از خانه‌های تاریخی تهران به عنوان یک سازمان مردم نهاد فعال حوزه میراث فرهنگی پایتخت، با ارائه توضیحاتی در خصوص خانه شاملو از عدم تخریب این خانه خبر داد.

آیدا سرکیسیان (همسر احمد شاملو) با ارائه توضیحاتی درخصوص خانه شاملو گفت: احمد شاملو، مادر و خواهرش مدتی کوتاهی در طبقه دوم این خانه مستاجر بودند و شعر معروف "آیدا در آینه" نیز در همین خانه سروده شد و این شعر در آن زمان بر روی دیوار نوشته شده بود.

او ادامه داد: این خانه بعد از انقلاب اسلامی ایران، تحت مالکیت بنیاد مستضعفان قرار می‌گیرد و سپس به دانشگاه صنعتی اصفهان منتقل می‌شود. هم اکنون مالک این بنا شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران (وزارت نیرو) است. متاسفانه در ادوار گذشته پنجره‌های این خانه ارزشمند کنده شده است ولی تا کنون درخواستی مبنی بر تخریب و نوسازی ملک از سوی مالک داده نشده است و قرار نیست تخریب شود.

این خانه تاکنون در فهرست آثار ملی کشور یا بناهای ارزشمند ثبت نشده است و این مجموعه در راستای فعالیت‌های خود پیگیر نامه نگاری اداره کل میراث فرهنگی استان تهران به شهرداری منطقه شش جهت ارزشمند قلمداد کردن این بنا خواهد بود.

این خانه در خیابان نجات الهی (ویلا)، نبش کوچه خسرو قرار دارد و معماری آن متعلق به دوره پهلوی دوم است.

کد N2143281

وبگردی