رئیس کل بانک مرکزی:

دیروز ۱۰ برابر ارزی که به مردم فروختیم، ارز خریدیم

عبدالناصر همتی, بانک مرکزی ایران, بازار ارز, دلار

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه نرخ کنونی ارز در بازار واقعی نیست، گفت: روز گذشته ۱۰ برابر ارزی که به مردم فروختیم، در صرافی‌های بانکی ارز از مردم خریدیم.

به گزارش خبرنگار مهر، عبدالناصر همتی در نشست نوروزی خود با اهالی رسانه با بیان اینکه گزارش‌های محرمانه برخی کشورهای همسایه نشان می‌دهد عده‌ای می‌خواستند در نوروز ۹۸ بازار ارز را به هم بریزند، گفت: خوشبختانه بازار ارز را کنترل کرده و اجازه دخالت دلالان در بازار را ندادیم، این در شرایطی است که قیمت ارز اکنون در بازار واقعی نیست.

رئیس کل بانک مرکزی افزود: دیروز ۱۰ برابر ارزی که به مردم در صرافی‌های بانکی به قیمت ۱۳,۲۰۰ تومان فروخته شده، ارز از مردم به قیمت ۱۳,۱۰۰ تومان خریداری شده که اختلاف قیمت ۱۰۰ تومانی داشته است. این در حالی است که دیروز در بازار قیمت را ۱۳,۶۰۰ تومان اعلام می‌کردند.

وی تصریح کرد: امیدوارم نرخ ارز از ۱۱ هزار تومان پایین‌تر بیاید اما من هیچ وقت نگفته‌ام نرخ دلار ۱۱ هزار تومان می‌شود و البته اصلاً نرخ اعلام نکرده و هیچ وقت هم اعلام نمی‌کنم.

به گفته همتی، بسیاری از بانک‌های کشور ناتراز هستند که در حال اصلاح آنها هستیم.

وی در خصوص نقدینگی خاطرنشان کرد: سؤالم این است که نقدینگی سرگردان کجاست، چرا که نقدینگی در ایران از سود سپرده حاصل می‌شود، پس اعداد و ارقامی که برای نقدینگی اعلام می‌شود، بیشتر به صورت الکترونیکی جابه جا می‌گردد.

رئیس کل بانک مرکزی افزود: دارایی بانک‌ها باید فروخته شده و معوقات آنها وصول شود اما نکته اصلی آن است که نقدینگی را نمی‌توان هدایت کرد و مثل مهمان به او گفت اینجا برو و آنجا برو.

همتی سال ۹۷ را سالی سخت و استثنایی برای اقتصاد ایران دانست و گفت: فشار اقتصادی در این سال بسیار بالا بود، ولی ثبات نسبی بازار در نیمه دوم یک موفقیت نسبی برای ما به شمار می‌رود.

وی گفت: برخی شب‌ها به خاطر وضعیت بازار ارز و اقتصاد ایران خواب نداشتم.

کد N2132497