آفتاب

استاندار خواستار اعلام حالت فوق العاده در خوزستان از سوی وزیر کشور شد

استاندار خواستار اعلام حالت فوق العاده در خوزستان از سوی وزیر کشور شد

استاندار خوزستان با اشاره به افزایش بیشتر حجم آورد آب به سدهای استان طی روزهای آینده از وزیر کشور خواستار اعلام حالت فوق العاده در استان به منظور فعالیت ادارات در تعطیلات پیش رو شد.

به گزارش ایلنا، غلامرضا شریعتی روز شنبه در ارائه گزارش آخرین وضعیت خوزستان به ستاد مدیریت بحران کشور که از طریق ویدئوکنفرانس انجام شد، اظهارداشت: از روزهای سه ‌شنبه و چهارشنبه آورد آب‌ های ناشی از بارندگی در روزهای یکشنبه و دوشنبه دیگر استان ها به سمت خوزستان روانه می شود و پیش بینی می شود استان تا پنج روز بعد از آن نیز بطور حاد دچار گرفتاری ها و پیامدهای مختلف این وضعیت باشد.

رئیس شورای تامین خوزستان افزود: برآوردها دال بر این است که ظرف پنج روز آینده 2 میلیارد و 956 میلیون مترمکعب آب وارد استان می شود.

وی تصریح کرد: بخشی از این آوردها از کارون به سمت دز و کرخه منتقل شده به این معنی که آورد به سمت این دو سد نسبت به پیش بینی های قبلی افزایش پیدا می کند.

رئیس شورای برنامه ریزی استان ادامه داد:طبق پیش بینی ها طی 14 روز آینده ورودی سیلاب به استان نزدیک به 6 میلیارد و 700 میلیون متر مکعب است که امیداریم پیش بینی صورت گرفته اشتباه باشد.

نماینده عالی دولت در استان با تاکید بر اینکه 20 فروردین نیز موج جدیدی از بارش ها را خواهیم داشت، گفت: تا الان با چنگ و دندان در حال مراقبت و محافظت از شهرها و روستاها هستیم که با این وجود در منطقه بامدژ اهواز 2 روستا در معرض آسیب بودند و سیل بند آنها شکست.

وی با بیان اینکه مردم حاضر به ترک خانه و محل روستا نیستند، یادآور شد: با این وجود مراقبت های لازم در منطقه صورت گرفته و مشکلی رخ نداده است.

استاندار خوزستان از تشدید نظارت ها و مراقبت ها در دیگر مناطق استان خبر داد و افزود: در برخی از روستاهای دیگر که معرض خطر بودند با وجود اینکه مشکل خاصی برای آنها پیش نیامد و سیل بند آنها شکسته نشد اما تخلیه ساکنین صورت گرفت.

وی تصریح کرد: این اقدام مدیریت بحران به منظور تقویت و مراقبت از جان مردم صورت گرفته است.

شریعتی شهر رفیع را یکی از مناطق در معرض خطر اعلام کرد و گفت: در همین راستا محل ورودی آب به تالاب هورالعظیم باز شد و در حال تقوتب سیل بندها در این منطقه هستیم.

تخلیه روستاهای ابوفروش و عصافره

استاندار خوزستان با اشاره به اینکه ساعاتی پیش یک سیل بند در روستای عصافره از توابع شهر سوسنگر شکسته شد، افزود: به همین دلیل این روستا و یک روستای دیگر به نام ابوفروش در حال تخلیه هستند ولی با این وجود برای اینکه مانع پیشروی آب در این روستاها شویم ترمیم سیل بندها همچنان ادامه دارد .

وی گفت: در حال حاضر با تلاش های شبانه روزی که صورت گرفته است خوزستان مشکل خاصی ندارد اما استان در معرض تهدید مشکلات ناشی از سیلاب قرار دارد.

نماینده عالی دولت در استان به حجم مخزن سد دز اشاره کرد و گفت: حجم موجود در این سد بین 250 تا 300 میلیون متر مکعب است.

شریعتی خاطرنشان کرد: در حال حاضر خروجی سد دز یکهزار و 850 متر مکعب بر ثانیه بوده و با این وجود ورودی سد یکهزار و 150 متر مکعب بر ثانیه است.

وی میزان خروجی آب سد کرخه را 710 مترمکعب بر ثانیه اعلام کرد و ادامه داد: ورودی آب به این سد 960 متر مکعب بر ثانیه است.

استاندار خوزستان تصریح کرد: همچنین خروجی سد کارون یکهزار و 300 متر مکعب بر ثانیه است که ورودی آن به همین میزان ثبت شده و از همین بابت باید تاکید کرد که حجم خالی مخازن سدهای استان در شرایط مناسبی نیست اما با خروجی های درحال انجام سعی می شود که اوضاع به ویژه در سد دز بهبود پیدا کند.

نگرانی ویژه در سد دز

شریعتی مهم ترین نگرانی موجود در استان را ناشی حجم بالای آب ذخیره شده در سد دز اعلام کرد و گفت: آورد آب ها و مدل های جدید نشان می دهد که آورد آب در سد دز رو به افزایش است.

وی تصریح کرد: در صورت تداوم این روند ممکن است مجبور شویم که خروجی دز را به 2 هزار متر مکعب بر ثانیه هم برسانیم و این شهرها و روستاهای بیشتری را در سطح استان تهدید می کند.

استاندار خوزستان ادامه داد: در این صورت در مقطع اهواز یک هزار و 300 متر مکعب از رودخانه کارون و 2هزار متر مکعب هم از دز عبور می کند .

وی از وضعیت بحرانی شهر سوسنگرد تا روز گذشته خبر داد و گفت: بر همین اساس تجهیزات استان به سمت این شهر گسیل شدند تا با ایجاد سیل بندهای جدید حفاظت های لازم صورت بگیرد و در حال حاضر می توان گفت هم اکنون امنیت در منطقه بالا است.

کد N2126572

اخبار مرتبط

تازه های خبری