اهدای پلاکت در تهران 3 برابر شد

اجتماعی,انتقال خون,اهدای خون,طباطبایی

تهران- ایرنا- مدیرکل سازمان انتقال خون استان تهران گفت: اهدای پلاکت به روش آفرزیس (دریافت خون و جداسازی پلاکت‌های آن و سپس بازگرداندن خون به اهداکننده) در انتقال خون استان تهران در 11 ماهه اول سال 97 نسبت به سال 96، سه برابر رشد داشته است.

مرتضی طباطبایی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در این مدت حدود 11 هزار واحد پلاکت به روش آفرزیس تولید شده است؛ باید توجه کرد که گرچه انتقال خون استان تهران تنها 20 درصد خون کشور را تولید می‌کند، اما 70 تا 80 درصد پلاکت آفرزیس کشور در این استان تولید می‌شود.
وی با بیان اینکه در ۱۱ ماه سال گذشته نیز ۳۸ هزار و ۵۰۰ لیتر پلاسما از انتقال خون استان تهران به شرکت پالایشگر پلاسما ارسال شده است، افزود: افرادی هستند که به صورت داوطلبانه و بدون چشمداشت پلاسمای خود را با روش آفرزیس در انتقال خون استان تهران اهدا می‌کنند، به طوری که طی این مدت ۱۲ هزار نفر پلاسمای خود را برای تولید داروهای مشتق از پلاسما اهدا کردند.
طباطبایی با اشاره به اینکه تقریبا میزان اهدای خون در سال ۹۷ مشابه سال ۹۶ بوده است و افزایشی نداشته‌ایم، گفت: میزان اهدای خون در سال ۹۶، حدود ۲۹۱ هزار و ۶۲۰ واحد بود که این میزان در سال ۹۷ نزدیک به ۲۹۱ هزار و ۵۱۰ واحد بوده است.
وی ادامه داد: در حوزه اهدای پلاکت نیز که فرآورده‌ای استراتژیک است و عمر کوتاهی دارد، در ۱۱ ماهه سال گذشته ۲۳۰ هزار واحد پلاکت در انتقال خون استان تهران تولید شده که همین میزان را در بیمارستان‌ها توزیع کرده‌ایم.
مدیرکل انتقال خون استان تهران با اشاره به استفاده از پلاسمای ایرانی در تولید داروهای مشتق از پلاسما، تصریح کرد: در حال حاضر در دنیا با توجه به افزایش سن از داروهای مشتق از پلاسما برای تقویت سیستم ایمنی و مقابله با بیماری‌های نوپدید استفاده می‌شود و در عین حال باید ظرفیت تولید پلاسما را در کشور بالا بریم تا ۱۰۰ درصد داروهای مشتق از پلاسما، با پلاسمای ایرانی باشد.
وی با اشاره به تجمیع مراکز آزمایشگاهی کشور در ۶ استان گفت: یکی از برنامه‌های کشوری انتقال خون تجمیع آزمایشگاه‌های انتقال خون در مراکز بزرگ انتقال خون است و بر این اساس یکی از آزمایشگاه‌ها در استان تهران مشخص شده که چهار استان البرز، قم، گیلان و قزوین را تحت پوشش قرار می‌دهد.
طباطبایی افزود: در این آزمایشگاه، آزمایش‌های مرتبط با فرآورده‌های خون این استان‌ها در تهران انجام می‌شود و این برنامه امسال کلید می‌خورد و از اقدامات مؤثر انتقال خون در راستای تضمین سلامت خون‌های اهدایی است.
وی در خصوص ضرورت اهدای خون تصریح کرد: خون سالم، نجات دهنده زندگی است و همه روزه، در سراسر جهان بسیاری از افراد به خون و فرآورده های خونی نیاز دارند، به طوری که از هر سه نفر مردم دنیا، یک نفر در طول زندگی احتیاج به تزریق خون و فرآورده های خونی پیدا می کند.
مدیر کل انتقال خون استان تهران خاطرنشان کرد: بسیاری از بیماران، مانند بیماران تالاسمی و هموفیلی نیز ناگزیرند برای بهره مندی از یک زندگی به نسبت طبیعی برای تمام عمر به شکل منظم خون یا فرآورده های خون دریافت کنند.
وی با اشاره به اینکه دلایل نیاز برای انتقال خون متفاوت است، گفت: نیاز به خون و فرآورده های خون به صورت مداوم وجود دارد و به طور مرتب هم در حال افزایش است، بنابراین هموطنان و به خصوص شهروندان تهرانی همیشه برای اهدای خون اقدام کنند.
اجتمام*2181*1834
کد N2123342