در نامه ای به شورای امنیت

هشدار ایران به صهیونیسم:در استفاده از حق دفاع تردید نمی کنیم

سیاسی,ایران,شورای امنیت,رژیم صهیونیستی

نیویورک- ایرنا- نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد با ارسال نامه ای به شورای امنیت در واکنش به اظهارات خصمانه نخست وزیر رژیم صهیونیستی، هشدار داد جمهوری اسلامی ایران در استفاده از حق دفاع از خود تردید نخواهد کرد.

به گزارش روز سه شنبه خبرنگار ایرنا، نامه نمایندگی ایران به دبیرکل سازمان ملل و رئیس شورای امنیت سازمان ملل متحد در واکنش به تهدیدهای نخست وزیر رژیم صهیونیستی است که در ششم مارس 2019 در یک پایگاه نظامی در سرزمین های اشغالی مطرح کرده بود.
در این نامه اظهارات بنیامین نتانیاهو مبنی بر تهدید به اقدام نیروی دریایی رژیم صهیونیستی در جلوگیری از انتقال نفت خام ایران از طریق دریا، تهدیدی آشکار برای توسل به زور و مغایر با اهداف سازمان ملل متحد و نقض روشن ماده 2 منشور ملل متحد دانسته شده است که هرگونه تهدید یا استفاده از زور را ممنوع می‌کند.
نمایندگی ایران در نامه خود ادامه می دهد نتانیاهو تلاش کرده است القا کند یک تحریم بین المللی علیه نفت ایران وجود دارد در حالی که هرگز چنین تحریم هایی حتی در قطعنامه های پیشین لغو شده شورای امنیت هم نبوده است.
در این نامه تاکید شده است: واقعیت دقیقا خلاف این القائات است و شورای امنیت از طریق قطعنامه 2231 حتی رفع تحریم های ملی و چندجانبه شامل حمل و نقل نفت ایران، محصولات نفتی و پتروشیمی، گاز و تلاش ها برای کاهش فروش نفت خام ایران را نیز تایید کرده است.
نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد ضمن یادآوری مقررات قطعنامه شورای امنیت، تهدید رژیم صهیونیستی را در تناقض آشکار با خواست شورای امنیت دانسته است.
این نامه همچنین اضافه می کند صحبت های غیرمسئولانه و تهدید غیرقانونی رژیم صهیونیستی برضد تجارت و حمل و نقل آزاد بین‌المللی، باید به شدت محکوم و از آن جلوگیری شود.
نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد خطاب به شورای امنیت تصریح کرده است با در نظر گرفتن شرایط شکننده خاورمیانه، وادار کردن رژیم اسرائیل در پایان دادن سریع به هرگونه سیاست تحریک آمیز و فعالیت بی‌ثبات کننده، امری ضروری و فوری است.
این نامه خواستار آن شده است که شورای امنیت باید جلوی تهدیدات جدی رژیم صهیونیستی را بگیرد و بابت تمام اقدامات نادرستش که صلح و امنیت بین المللی را در معرض خطر قرار داده، پاسخگو سازد.
نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل به طور جدی هشدار داده است که رژیم صهیونیستی از هر گونه اقدام علیه ایران دوری کند و تاکید کرده است که ایران، مطابق با تعهدات بین المللی خود، در استفاده از حق ذاتی دفاع از خود در مطابقت با ماده 51 منشور سازمان ملل متحد، تردید نخواهد کرد.
اسحاق آل حبیب، سرپرست نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد، خواستار ثبت این نامه به عنوان سند شورای امنیت شده است.
اروپام*1429
کد N2119905