عراقچی: به طرف های برجام و اروپا تذکر دادیم که کانال مالی یکی از تعهدات آنهاست

عراقچی,نشست کمیسیون مشترک برجام,موگرینی,اتحادیه اروپا,توافق هسته‌ای,برجام,شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی,آژانس بین‌المللی انرژی اتمی,توافق هسته ای ایران,خروج از برجام,خروج آمریکا از برجام,کانال مالی اروپا با ایران ,اینستکس

معاون سیاسی وزیر خارجه ایران گفت: به طرفهای برجام و اروپا تذکر دادیم که کانال مالی یکی از تعهدات آنهاست.

سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر خارجه کشورمان بعد از نشست پنج ساعته کمیسیون مشترک برجام با حضور ایران و ۱+۴ در وین و در جمع خبرنگاران گفت: به طرفهای برجام و اروپا تذکر دادیم که کانال مالی (اینستکس) یکی از تعهدات آنهاست و همکاریهای اقتصادی با ایران دارای ابعاد مختلفی است.

وی افزود: البته ما باید منتظر باشیم اینستکس عملیاتی شود. اگرچه اروپا خیلی دیر اقدام کرد ولی الان این نهاد را داریم و ثبت شده و امیدوارم کارش را شروع کند.

معاون وزیر خارجه ادامه داد: طرف های اروپایی در نشست امروز درباره نحوه کار اینستکس و برقراری ارتباط آن با نهاد متناظر ایرانی و ... توضیحاتی را ارائه دادند.

عراقچی گفت: بعد از خروج آمریکا ار برجام در جلسه ای که بین ‌وزرای خارجه ایران و ۱+۴ تشکیل و در نیویورک تکرار شد درباره ۱۱ بند مختلف وزرای خارجه توافق ‌ کرده و تعهد کردند که با ایران در زمینه حمل و نقل، تجارت و سرمایه گذاری همکاری داشته باشند.

وی با بیان اینکه تشکیل کانال مالی یکی از تعهدات آنهاست، اظهار داشت: قرار شد در گروه کاری تحریم های برجام که در حاشیه کمیسیون مشترک برگزار می شود، گروه های جانبی در حوزه تجارت، انرژی و حمل و نقل تشکیل دهیم.

به گزارش فارس، عراقچی با تاکید بر اینکه ایران متکی به این مسیر نیست، خاطرنشان کرد: همه مسیرها و راه حل های دیگر در حال دنبال شدن است. مسیر برجام و کشورهای اروپایی یکی از مسیرهای ما در سیاست خارجی است. هر چقدر بتوانیم مسیر را فراختر و با ظرفیت بیشتر می کنیم. نشد هم اتکای ما به اروپا و مسیرهای برجام و برجام نیست. سعی می کنیم از ظرفیت این مسیر استفاده کنیم.

معاون سیاسی وزیر خارجه کشورمان درباره چین و روسیه هم گفت: چین و روسیه شرکای نزدیک ما هستند و همکاریهای دوجانبه با آنها داشتیم. آنها از اینستکس حمایت می کنند و امروز هم پشتیبانی خود را تکرار کردند و اینکه علاقه مندند در مرحله بعدی که اینستکس که قابل دسترسی برای کشورهای غیر اروپایی شود، مشارکت کنند.


فارس
کد N2108651