کاهش نرخ برخی مسکوکات طلا در بازار

اقتصاد,بازار طلا و سكه,ارز آزاد,تجارت آمريكا چين

تهران- ایرنا- عقب نشینی بهای طلا در بازارهای جهانی هرچند به تعدیل قیمت برخی مسکوکات طلا در بازار تهران کمک کرد اما سکه تمام بهار آزادی طرح جدید همچنان در محدوده چهار میلیون و 260 هزار تومان به فروش می رود که حاکی از حباب قیمتی نرخ آن است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، معامله گران امروز(سه شنبه) هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم را چهار میلیون و 120 هزار تومان، هر نیم سکه را 2 میلیون و 300 هزار تومان و هر ربع سکه را یک میلیون 400 هزار تومان عرضه کردند و هر سکه گرمی نیز 750 هزار تومان فروخته شد.
بر این اساس در معاملات امروز فقط بهای سکه طرح قدیم نسبت به یکشنبه گذشته افزایش داشته و سکه طرح جدید و ربع سکه اندکی تعدیل شده اند اما بهای نیم سکه و سکه گرمی تغییری نداشته است.
در بازار مصنوعات طلا، هر مثقال طلا ظهر امروز در بازار تهران یک میلیون و 629 هزار تومان و هر گرم طلای خام 376 هزار تومان نرخ گذاری شد.
امروز بهای هر اونس طلا در بازارهای جهانی به حدود 1310 دلار رسیده است زیرا در آستانه مذاکرات تجاری آمریکا و چین، سرمایه گذاران با احتیاط بیشتری در بازار این فلز گرانبها فعالند.
در حالی که مذاکرات تجاری چین و آمریکا از دیروز در پکن آغاز شده است، براساس تحلیل های خبرگزاری رویترز، سرمایه گذاران به دلیل نگرانی از طولانی شدن این جنگ تجاری و اثر آن بر رشد اقتصاد جهانی، ترجیح داده اند سرمایه های خود را به بازار دلار منتقل کنند؛ این کار نه فقط سبب کاهش قیمت طلا شده بلکه به تقویت شاخص دلار در بازارها منجر شده است.
شاخص دلار آمریکا و بهای طلا در بازارهای جهانی در جهت عکس یکدیگر عمل می کند؛ هرگاه ارزش دلار در بازارها تقویت می شود، بهای طلا برای خریدارانی که با ارزهای غیردلاری خریداری می کنند، گرانتر تمام می شود و بنابراین تقاضا برای خرید کمتر شده و بهای این فلز گرانبها کاهش می یابد.
دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا تهدید کرده است اگر تا ابتدای ماه مارس (دهم اسفند) دو طرف به توافق نرسند، تعرفه روی واردات کالاهای چینی به ارزش 200 میلیارد دلار را از 10 به 25 درصد افزایش خواهد داد.
تنش تجاری میان دو اقتصاد بزرگ جهان که از یک سال پیش آغاز شده، با اینکه بیشترین تاثیر منفی را بر بازارهای مالی و حتی پیش بینی ها از رشد اقتصادی جهان در سال 2019 میلادی داشته اما جذابیت را برای سرمایه گذاری دلار آمریکا به همراه آورده است و بسیاری از سرمایه گذاران با خرید اوراق قرضه این کشور تلاش کرده اند دارایی های خود را امن کنند.
اقتصام*2025 ** 2023
کد N2086662