سیگار الکترونیکی؛ دوست یا دشمن؟

سیگار, سیگار الکترونیکی, ترک سیگار, عوارض سیگار, روش‌های ترک سیگار, دانشمند, اعتیاد, سیگار اعتیاد آور, جایگزین سیگار, پژوهش, تنباکو, مرگ, سیگار تبلیغاتی

با وجود این که تاثیر سیگار الکترونیکی در مقایسه به روش‌های معمول ترک سیگار دو برابر است، دانشمندان اعلام کرده‌اند که تاثیری که هر دوی این روش‌ها دارند، عدد چندان بزرگی را نشان نمی‌دهد.

به گزارش آفتاب، مطالعه جدید که اخیرا در مجله  New England Journal of Medicine به چاپ رسیده است، نشان می‌دهد که تاثیر سیگار الکترونیکی در مقایسه به روش‌های معمول ترک سیگار مانند چسب و آدامس حدودا دو برابر است. با این وجود دانشمندان اعلام کرده‌اند که تاثیری که هر دوی این روش‌ها دارند، عدد چندان بزرگی را نشان نمی‌دهد.

بر این اساس، تنها ۱۸ درصد از افرادی که از سیگار الکترونیکی به عنوان جایگزین سیگار اعتیاد آور استفاده می‌کنند، در نهایت موفق به ترک آن شده‌اند. این آمار برای استفاده از روش‌های دیگر مانند آدامس ۹.۹ درصد است. اگرچه این آمار بسیار پایین است، اما محققان این عرصه می‌گویند نتایج رضایت‌بخشی به بار آمده است.

در این پژوهش که انجام آن حدود یک سال زمان برده است، بیش از ۸۰۰ فرد سیگاری انتخاب و به دو گروه تقسیم شدند: عده‌ای که از سیگار الکترونیکی استفاده می‌کردند و نیز عده‌ای که به سراغ سایر روش‌های جایگزین رفته اند. هر دو گروه به طور هفتگی و منظم در چهار جلسه مشاوره تاثیرگذار شرکت می‌کردند.

با وجود اینکه مصرف سیگار (و به طور کلی تنباکو) سالانه منجر به مرگ بیش از ۶ میلیون نفر می‌شود، اما نتایج امیدوار کننده‌ای که از این پژوهش برای اعتبار بخشی به سیگارهای الکترونیک به دست آمده است، می‌تواند سنگ بنای تبلیغات‌های گسترده از سوی شرکت‌های سازنده سیگار الکترونیک نظیر جیوول (Juul) باشد. پیش از این آنها متهم بودند که برای استفاده بیشتر سیگار تبلیغات می‌کنند.

منبع: خبرگزاری علم و فناوریکد N2086576