نایب رییس سابق فیده:

شطرنج ایران جایگاه ویژه‌ای در رقابت‎های جهانی دارد

ورزش,محمد جعفر كامبوزيا,فيده,شطرنج

تهران - ایرنا - نایب رییس سابق فدراسیون جهانی شطرنج (فیده) در تمجید از پیشرفت شطرنج ایران گفت: پس از فتوای تاریخی امام خمینی «ره» و 2 دهه برنامه ریزی مدون فدراسیون، شطرنج ایران به جایگاه ویژه ای در سطح جهان رسیده است.

«محمد جعفر کامبوزیا» روز سه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه موفقیت های شطرنج ایران در سال 1397 بی سابقه بوده و این موفقیت ها نمی تواند یک شبه به وجود آمده باشد، اظهار داشت: بدون شک این توفقیات حاصل برنامه ریزی و چشم انداز بلند مدتی است که توسعه و فراگیر کردن شطرنج در ایران، اولویت آن به شمار می رود. برای این موفقیت در کنار فدراسیون شطرنج نباید از نقش مربیان و خانواده ها نیز چشم پوشی کرد.
رییس پیشین فدراسیون شطرنج بیان اینکه این رشته در تاریخ هفتاد ساله خود در ایران 2 دوره متفاوت را سپری کرده است، تاکید کرد: دوره اول که همزمان با رژیم پهلوی بود و مرحله دوم پس از فتوای تاریخی امام «ره» است که از سال 1367 شروع می شود؛ در این دوران شطرنج ایران پس از 2 دهه برنامه ریزی اکنون جایگاه ویژه ای در سطح جهان دارد و این حاصل 25 سال برنامه ریزی است.
نایب رییس سابق فدراسیون جهانی شطرنج «فیده» در پاسخ به پرسشی در زمینه بازتاب جهانی موفقیت های شطرنج ایران، گفت: نمی خواهم اغراق کنم اما آنچه واقعیت دارد این است که وقتی نمایندگان دیگر کشورها با شطرنج ایران روبرو می شوند از قدرت شطرنج ایرانیان هراس دارند. اگر رویه کنونی و برنامه ریزی های مدون ادامه داشته باشد بدون شک در آینده می توانیم شاهد موفقیت های چشمگیرتری در سطح جهانی در این رشته باشیم.
به گزارش ایرنا، محمد جعفر کامبوزیا که در دو مقطع 1375 تا 1382 و 1389 تا 1393 ریاست فدراسیون شطرنج را عهده دار بود توانست اقدامات مهمی در زمینه توسعه این رشته انجام دهد. در زمان ریاست وی، فدراسیون شطرنج توانست برای نخستین بار میزبانیِ مسابقات قهرمانی شطرنج جهان را در شهر تهران برگزار کند که با غلبه «ویسواناتان آناند» بر «الکسی شیروف» در بخش فینال به پایان رسید.
کامبوزیا تا پیش از مهرماه سال 1397، دو دوره پیاپی عنوان نایب رییسی فیده را عهده دار بود اما در این تاریخ نتوانست آرای لازم برای تصدی پست نایب رییسی فدراسیون جهانی شطرنج را کسب کند. «آرکادی دوورکوویچ» رئیس جدید فیده در حکمی، رییس سابق فدراسیون شطرنج ایران را به عنوان نایب رئیس افتخاری فیده انتخاب کرد.
ورزشی ** 2052**1597
کد N2086185