سازمان غذا و دارو هشدار داد؛

وجود رنگ های صنعتی خطرناک در محصولات آرایشی قاچاق و تقلبی

سازمان غذا و دارو, عبدالعظیم بهفر, قاچاق لوازم آرایشی

مدیرکل فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو با تاکید بر خطر استفاده از محصولات قاچاق و تقلبی گفت: در این محصولات از رنگ‌های صنعتی خطرناک و نگهدارنده‌های غیرمجاز استفاده می‌شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، عبدالعظیم بهفر، با اشاره به اینکه کالاهای آرایشی و بهداشتی قاچاق به دلیل عدم طی کردن مراحل واردات، پرداخت عوارض و حقوق گمرکی و دولتی، تهدیدی برای اشتغال، کارآفرینی و ساختار اقتصادی و اجتماعی کشور محسوب می‌شود، اظهار کرد: خطر بزرگ تر قاچاق این است که سلامت مصرف کنندگان این قبیل محصولات را تهدید می کند.

وی با عنوان این مطلب که مقابله با کالاهای قاچاق و تقلبی در حیطه ماموریت های سازمان غذا و دارو قرار دارد،  افزود: کالاهای قاچاق و تقلبی می‌توانند از یک سو برای سلامت مصرف کنندگان در کوتاه مدت و از سوی دیگر در طولانی مدت مضر و خطرناک باشند.

مدیرکل فرآورده های آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو با تاکید بر اینکه تولید، بسته بندی، انبارداری و حمل و نقل کالاهای قاچاق و تقلبی هرگز در شرایط استاندارد صورت نمی‌گیرد، تصریح کرد: مصرف این کالاها بسیار بسیار خطرناک بوده و تهدیدی جدی بر سلامت مصرف کنندگان است.

به گفته وی، فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی در اکثر موارد به خصوص در کالاهای رنگی آرایشی مانند لاک، رژ لب، ریمل و...، برای پایین‌تر بودن قیمت از رنگ های صنعتی و آلوده به فلزات سنگین از قبیل جیوه، سرب و ارسنیک استفاده می‌شود که سرطانزایی آنها اثبات شده و سلامت مصرف کننده را در معرض خطر قرار می‌دهد.

بهفر خاطرنشان کرد: همچنین در بسیاری از کالاهای آرایشی رنگی به دلیل ارزانی از حلال‌های بسیار خطرناک استفاده می‌شود که تهدیدی جدی برای سلامت مصرف کنندگان است.

وی تصریح کرد: به علت عدم رعایت استانداردهای لازم، متقلبین برای فرار از بروز آلودگی های احتمالی مجبورند از مقادیر بالای نگهدارنده و یا از انواع ممنوعه آن استفاده کنند که هر دو این موارد بسیار خطرناک است.

کد N2084382