آفتاب

چرا دندان‌ها به ارتودنسی و ایمپلنت نیاز پیدا می‌کنند؟

چرا دندان‌ها به ارتودنسی و ایمپلنت نیاز پیدا می‌کنند؟

تمیزی و سلامت دندان‌ها باعث ایجاد لبخندی زیبا و همین‌طور تقارن فک با دیگر اجزای صورت می‌شود. بنابراین بیماری‌های دهان و دندان علاوه بر ساختار خود آن‌ها در اجزای دیگر بدن نیز تاثیر مخربی می‌گذارند.

دندان یکی از اعضای با ارزش بدن محسوب می‌شود که وظیفه جویدن غذا، کمک به تنفس و تکلم را بر عهده دارند. همچنین دندان در زیبایی نیز نقش پر رنگی دارند. تمیزی و سلامت دندان‌ها باعث ایجاد لبخندی زیبا و همین‌طور تقارن فک با دیگر اجزای صورت می‌شود. بنابراین بیماری‌های دهان و دندان علاوه بر ساختار خود آن‌ها در اجزای دیگر بدن نیز تاثیر مخربی می‌گذارند.


مشکلاتی که برای دندان‌ها رخ می‌دهند

دندان‌ها نیز مانند هر یک از یک اعضای دیگر بدن ممکن است با مسائل و مشکلاتی مواجه شوند که سلامتی و زیبایی دندان‌ها را به‌خطر بیاندازند. پوسیدگی، رنگ زرد و سیاه شدن دندان‌ها از رایج‌ترین مشکلات آن‌ها شناخته می‌شوند که با مراجعه به دندان پزشک و انجام اقدامات اولیه دندانپزشکی قابل درمان می‌باشند. از طرفی بعضی دیگر از بیماری‌های دندان عمیق‌ترند و به راحتی قابل معالجه نمی‌باشند که ارتودنسی و ایمپلنت از جمله آن‌ها به‌شمار می‌آیند.


ارتودنسی چیست

ارتودنسی یکی از راهکارهای درمانی برای بیمارانی است که دندان‌های آن‌ها در داخل استخوان فک به درستی قرار نگرفته؛ طوری که دندان‌ها کج و بهم‌ریخته می‌باشند. نامنظمی دندان‌ها نه تنها ظاهر آن‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد؛ بلکه در صحبت کردن و جویدن غذا نیز تاثیر مخربی می‌گذارد؛ بنابراین بیشتر افرادی که دندان‌های نامنظم دارند ارتودنسی می‌کنند. ارتودنسی باعث می‌شود تا دندان‌ها به‌طور مرتب شده در داخل استخوان فک قرار بگیرند.


نحوه انجام ارتودنسی

ارتودنتیست ابتدا از تمام دندان‌ها عکس رادیوگرافی پانورامیک تهیه می‌کند؛ چرا که هنگام ارتودنسی هیچ یک از دندان‌ها نباید خراب و یا پوسیده باشند. در مرحله بعدی ارتودنتیست اقدام به قالبگیری دندان می‌کند و سپس دندان‌ها را با استفاده از اسید مخصوص جهت قرار دادن براکت دندان یا سیم اتصال‌دهنده شست‌وشو می‌دهند و براکت را روی دندان قرار می‌دهد. براکت سیمی است که با وارد کردن فشار دندان‌های بهم‌ریخته را به جای خود باز می‌گرداند. پس از انجام مراحل ارتودنسی بیمار باید هر ماه به دندانپزشک متخصص یا ارتودنتیست مراجعه کند تا روند درمانی او بررسی و ارزیابی شود. هر چند زمان ارتودنسی به میزان بهم‌ریختگی دندان‌ها بستگی دارد؛ اما معمولا مدت زمان درمان ارتودنسی بین شش ماه الی دو سال است و پس از آن بیمار باید طی مدت زمان کوتاهی از پلاک دندان استفاده کند تا دندان‌های نامرتب به جای خود باز نگردند. از طرفی بسیاری از افراد گمان می‌کنند که ارتودنسی تنها باید در دوران کودکی انجام شود؛ در حالی ارتودنسی برای تمام سنین امکان‌پذیر است.


ایملپنت چیست

یکی دیگر از مشکلات شایعی که می‌تواند برای دندان‌های خراب و حتی پوسیده رخ دهد؛ از بین رفتن کامل دندان است. دندان بر اثر ضربه، تصادف و تخریب کامل از بین می‌رود. نبود دندان در استخوان فک چالش‌های زیادی را ایجاد می‌کند و باعث می‌شود فرد برای تکلم و جویدن غذا به مشکل برخورد کند و همین‌طور دیگر دندان‌ها نیز به مرور زمان بر اثر حمله میکروب‌ها تخریب شوند. به این ترتیب ایمپلنت یکی از روش‌های درمانی مناسب برای معالجه دندان از دست رفته است. در ایملپنت از پیچ تیتانیومی استفاده می‌کنند و آن را در داخل استخوان فک قرار می‌دهند تا جای ریشه دندان از بین رفته را پرکند و پس از گذشت مدت زمانی حداقل شش ماه دندان مصنوعی را روی آن قرار می‌دهند. ایملپنت یکی از گران‌ترین درمان‌های دندانپزشکی محسوب می‌شود و از آن‌جایی که با استخوان فک سروکار دارد باید توسط دندانپزشک متخصص یا ایمپلنتولوژیست انجام شود.


چه کسانی می‌توانند ایمپلنت را انجام دهند

ایمپلنت برای تمام افراد قابل انجام است به جز کسانی که اعتیاد به سیگار، الکل و مواد مخدر دارند؛ چرا مواد موجود در آن‌ها باعث می‌شود تا استخوان فک پیچ تیتانیومی را پس بزند و همچنین باعث بروز حساسیت در لثه نیز شود.


مدت زمان درمانی ایمپلنت

ایمپلنت نیز مانند ارتودنسی روش درمانی طولانی مدت است و روند آن بین شش ماه الی یکسال طول می‌کشد. البته برای کسانی که انجام ایمپلنت برای آن‌ها ضروری است از ایمپلنت فوری استفاده می‌کنند. ایمپلنت فوری به این صورت است که پس از کشیدن ریشه دندان، دندانپزشک پیچ تیتانیومی را داخل آن قرار می‌دهد. البته ایمپلنت فوری معمولا انجام نمی‌شود چرا که احتمال پس زدن پیچ تیتانیوم توسط استخوان فک بسیار بالا می‌باشد.

این مقاله توسط واحد محتوای سایت ایرانگان تولید شده و هرگونه کپی برداری از آن با ذکر منبع بلامانع است.
کد N2053318

وبگردی