در جلسه دیوان لاهه چه گذشت؟

دادگاه لاهه

نمایندگان جمهوری اسلامی ایران در نشست بعدازظهر روز چهارشنبه دیوان بین‌المللی دادگستری با ارایه مستندات و استدلال علیه واشنگتن، ادعاها و اتهامات نمایندگان ایالات متحده را رد کردند.

به گزارش ایلنا، وکیلان ایران در این جلسه دادگاه عالی سازمان ملل متحد که برای بررسی شکایت دولت ها از یکدیگر تاسیس شده است و از حدود ساعت ۱۴:۳۰ تا ۱۸:۳۰ به وقت تهران برگزار شد، با اشاره به عهدنامه دوستی ۱۹۵۵ ایران و آمریکا، موارد نقض واشنگتن را بر این پیمان دوجانبه مانند اقدامات خصمانه و تحریم های این کشور علیه ایران برشمردند.

نشست‌های صبح و بعدازظهر دوشنبه این دادگاه به طرح استدلال‌‌‌‌‌ها و دفاعیات وکیلان ایالات متحده در برابر دادخواست ایران سپری شد که واشنگتن را به نقض عهدنامه مودت از طریق تصرف غیرقانونی دو میلیارد دلار از دارایی‌‌‌های بانک مرکزی ایران، متهم کرده‌‌‌اند. 

هیات آمریکا برای فرار از پاسخگویی به موارد اتهامی، متقابلا ایران را به حمایت از تروریسم متهم کرده است.

محسن محبی، رئیس هیأت ایرانی در آغاز این نشست، گفت که عهدنامه مودت شامل تمامی روابط اقتصادی دوجانبه می‌‌شود و رفتار آمریکا در قبال شرکت‌‌‌ها و موسسات ایرانی از جمله بانک مرکزی به شدت ناقض این عهدنامه و مفاد آن است.

وی با بیان اینکه قصد آمریکا برای فسخ عهدنامه تاثیری در این پرونده ندارد، اظهار داشت: سابقه روابط ایران و آمریکا پس از پیروزی انقلاب باعث نشده و نباید بشود که دو کشور از طریق عهدنامه مودت اختلافات خود را حل و فصل نکنند. 

رئیس هیات حقوقی ایران بررسی پرونده نقض عهدنامه مودت از طریق از سرگیری تحریم‌‌‌های آمریکا علیه ایران را مثالی از حل و فصل قانونی اختلافات دو طرف دانست که منجر به رای دادگاه به سود کشور ما شد. 

محبی اضافه کرد: بانک ملی، شرکت زیرساخت ارتباطات و ایران‌‌ایر را از دیگر شرکت‌‌هایی است که علاوه بر بانک مرکزی هدف سیاست‌‌های آمریکا در قبال ایران و شرکت‌های ایرانی بوده‌اند.

به گفته وی، در حال حاضر اقدام‌‌های فرامرزی دادگاه‌‌‌های آمریکا در کشورهای لوکزامبورگ، انگلیس و کانادا ایران را نشانه رفته است.

رئیس مرکز حقوقی ریاست‌جمهوری اقدام آمریکا در فرار از پاسخگویی به اتهامات و تخریب وجهه جهانی ایران را تقبیح و تصریح کرد که به اتهام‌‌‌‌‌های بی اساس حمایت ایران از تروریسم پاسخ داده نخواهد شد، چراکه وکلای ایران برای دلیل دیگری در دادگاه حاضر شده‌‌اند.

محبی به اظهارات رهبر معظم انقلاب در محکومیت حوادث تروریستی ۱۱ سپتامبر استناد کرد و قربانیان ایرانی تروریسم و از جمله قربانیان حملات منافقین و شورای ملی مقاومت آن را یادآور شد و به جدیدترین حادثه تروریستی در اهواز اشاره کرد.

وکلای ایران با نمایش نمودارهایی از واردات و صادرات ایران – آمریکا و قراردادهای اخیر (از جمله فرش، هواپیما و قطعات آن) اعلام کردند که برخلاف ایراد هیأت آمریکایی به شکایت ایران، روابط اقتصادی دو کشور پس از انقلاب نیز ادامه داشته و عهدنامه مودت شامل هرگونه تبادلات دو جانبه فارغ از میزان و حجم آن می‌‌شود.

به گفته وکلای ایران، دفاعیات آمریکا که ایران را متهم به حمایت از تروریسم می کند مبنای قانونی نداشته و اثبات نشده است. آمریکا می‌‌‌‌خواهد که این پرونده مورد توجه قرار نگیرد و رویکردش در قبال ایران آن است که این کشور آن چنان بد رفتار است که نباید مواضعش شنیده شود. 

آمریکا در شکایت خود در پرونده گروگانگیری اعضای سفارتش در تهران و دفاعیاتش در پرونده حمله به سکوهای نفتی ایران بر قابل استناد بودن عهدنامه مودت صحه گذاشته و به هیچ وجه صلاحیت دادگاه برای بررسی ابعاد گوناگون پرونده جاری را نیز زیر سوال نبرده است.

وکلای ایران اقدامات بانکی آمریکا علیه ایران را سازنده ندانسته و گفتند: آمریکا در دهه هشتاد تهران را به طور یکجانبه حامی تروریسم خواند که وزارت امور خارجه ایران آن را رد کرد و چنین اقداماتی از سوی واشنگتن را نقض قوانین بین‌‌الملل دانست که در برابر هیچ دادگاهی قابل دفاع نیست. 

آنان همچنین به بلوکه کردن دارایی‌‌‌‌های ایران از سوی دولت آمریکا اشاره کرده و ابراز داشتند که اقدامات آمریکا مجازاتی برای عموم (مردم) ایران است.

وکلای ایران در دادگاه لاهه به قوانین بانکی ۱۹۷۲ اشاره کردند که تمامی بانک‌‌‌ها باید از مزایای حقوقی آن بهره‌مند شوند و اقدام نظام قضایی و مالی آمریکایی در بلوکه کردن حدود دو میلیارد دلار از دارایی‌های ایران را تعجب‌‌آور دانستند. 

آنان ساختارهای سیاسی و نظام‌‌های مالی و بانکی کشورها را متفاوت از یکدیگر دانستند که در نتیجه اقدامات بانکی آمریکا علیه شرکت‌‌ها و بانک‌های ایران از جمله بانک مرکزی سازنده نبوده است. 

اقدامات آمریکا در برخورد با شرکت‌‌ها و بانک‌‌های ایران که مفاد توافق‌‌های بانکی مربوط به سال ۱۹۵۴را زیر سوال برده و مستثنی دانستن آنها از قوانین بین‌‌المللی مالی و بانکی موجب ایجاد مشکلاتی شده است.

نمایندگان ایران در پایان به این دادگاه گفتند که هدف از این پیمان منفعت دوجانبه وهمچنین برخورداری از منافع آن است، ولی آمریکا این حقوق و پیمان را نقض کرده است.

کد N1981061