چه‌کسانی، در چه فصل‌هایی واکسن آنفلوآنزا بزنند؟

واکسن آنفولانزا, باکتری, ویروس, سرماخوردگی, سلامت,

نظر یک کارشناس مرکز اطلاع‌رسانی داروها و سموم درباره واکسن آنفلوآنزا، با توجه به فرارسیدن فصل سرما

آفتاب: دکتر یاسمین عتیقی کارشناس دارویی معاونت غذا و داروی اراک در خصوص آنفولانزا گفت: شایع‌ترین علائم آنفولانزا، تب، لرز، سردرد، درد مفاصل و عضلات و خستگی مفرط است، افراد سالم معمولاً طی 7‌ــ‌2 روز بهبود می‌یابند ولی در برخی افراد می‌تواند منجر به بستری شدن شود.
عامل آنفولانزا چون ویروس است نه باکتری نای و ریه را درگیر می‌کند پس آنتی‌بیوتیک‌ها آن را درمان نمی‌کنند، هرچند اگر عوارض دیگری داشته باشد، امکان تجویز آنتی‌بیوتیک وجود دارد.
عتیقی افزود: برای جلوگیری از انتشار ویروس، پوشاندن دهان و بینی هنگام سرفه یا عطسه و شست‌وشوی دست‌ها می‌تواند به کاهش خطر کمک کند ولی بهترین راه برای جلوگیری از ابتلای به آنفولانزا انجام واکسیناسیون قبل از شروع فصل آنفولانزا است.
بهترین زمان دریافت واکسن، شهریور و پاییز که  واکسن در دسترس قرار می گیرد ولی تا ماه‌های دی و بهمن هم که ویروس همچنان در جریان است می‌توان واکسن را دریافت کرد. واکسیناسیون روتین سالانه برای همه افراد بزرگتر از سن 6 ماهگی که منع مصرف نداشته باشند توصیه شده و برای افراد سن کمتر از 6 ماه، حساسیت شدید به واکسن یا ترکیبات همراه آن (مانند ژلاتین)، حساسیت شدید به تخم‌مرغ (هر واکنش آلرژیک که نیاز به دریافت اپی‌نفرین یا مداخله اورژانس داشته باشد و هم‌چنین علائمی به‌جز کهیر مثل آنژیوادم، دیسترس تنفسی، احساس سبکی در سر، استفراغ مکرر و آنافیلاکسی ممنوع است و همچنین در سندرم گیلن باره باید با نظر پزشک این واکسن دریافت شود.
عتیقی افزود: افرادی با سابقه حساسیت شدید به تخم‌مرغ در مرکز پزشکی یا در مطب پزشک تحت نظر یک فرد آموزش‌دیده که بتواند آلرژی شدید را تشخیص دهد می‌توانند واکسینه شوند. در افرادی که تب یا عفونت حاد دارند، تزریق واکسن باید به تعویق بیفتد. بهتر است  تزریق در یک مرکز درمانی انجام پذیرد تا در صورت بروز شوک آنافیلاکتیک کنترل شود.
همچنین واکسن باید در یخچال و دمای 8‌ــ‌2 سانتی گراد باشد و تا یک سال قابل نگهداری است، البته لازم است قبل از استفاده به دمای اتاق رسانده شود، واکسن را تکان  داده تا محلول شفافی حاصل و سپس تزریق شود.
اطفال 6ماهه تا 8ساله اگر برای بار اول این واکسن را دریافت کنند، 2 دوز واکسن آنفولانزا به‌فاصله حداقل 4 هفته نیاز دارند ولی برای سال بعد 1 دوز کافی است.
خانم‌های باردار واکسن غیرفعال را در هر زمانی در طول بارداری، قبل و بعد از فصل آنفولانزا می‌توانند دریافت کنند.
3ــ‌2 هفته بعد از تزریق واکسن، پاسخ ایمنی حاصل می‌شود و 6 تا 12 ماه باقی می‌ماند.
بهتر است برای استفاده از این واکسن اولویت دریافت با افرادی باشد که ریسک بالاتری برای ابتلا به آنفولانزا دارند.
- اطفال 6ماهه تا 59ماهه وهمه افراد بالای 50 سال
- افراد با ضعف سیستم ایمنی (بیماری یا مصرف داروهای تضعیف‌کننده سیستم ایمنی مثل استروئیدها یا داروهای ضدسرطان)،
- افراد با بیماریهای مزمن ریوی، قلبی،کلیوی، کبدی یا اختلالات متابولیک (مثل دیابت ملیتوس)،
- زنان باردار یا افرادی که قصد بارداری در فصل آنفولانزا را دارند.
- کودکان و نوجوانانی که آسپیرین مصرف می‌کنند.
- افراد ساکن در خانه‌های سالمندان و یا سایر مؤسسات نگهداری طولانی‌مدت
- افراد بسیار چاق (شاخص توده بدنی بالاتر از 40)
- افرادی که به‌دلیل شغل خود با افراد با ایمنی ضعیف در ارتباط هستند.
از عوارض تزریق واکسن  می‌توان به آلرژی خفیف، درد در محل تزریق، تب و برخی عوارض نادر مثل تشنج، گلین باره و عوارض چشمی اشاره کرد.


کد N1965545