تهیه دستورالعمل مصرف انواع کود و آفت کش ها

صحن علنی مجلس, سیاسی

نمایندگان مردم در خانه ملت وزارت جهاد کشاورزی را مکلف به تهیه دستورالعمل مصرف انواع کود و آفت کش ها کردند.

به گزارش آفتاب براساس گزارشات مجلس: نمایندگان در نشست علنی یکشنبه اول مهرماه مجلس شورای اسلامی به بررسی لایحه حفاظت از خاک، با اصلاح ماده 9 این لایحه پرداختند و با 171 رأی موافق، 9 رأی مخالف و 10 رأی ممتنع از مجموع 230 نماینده حاضر در صحن موافقت لازم را دریافت کردند.
براساس ماده 9 اصلاح شده لایحه فوق؛  با هدف حفظ و پایداری حاصل‌خیزی انواع خاک و بهینه سازی تولید و مصرف انواع کود، آفت کش ها، سم و بهبوددهنده های رشد گیاه:
الف - سازمان ملی استاندارد مکلف است با همکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت نسبت به تدوین استاندارد انواع کود، آفت کش ها، سم و بهبود دهنده های رشد گیاه اقدام کند.  
ب- وزارت مکلف است با همکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سازمان حفاظت محیط زیست نسبت به تهیه دستورالعمل مصرف انواع کود، آفت کش ها، سم و بهبود دهنده های رشد گیاه در مزارع و واحدهای تولید کشاورزی، دامی و شیلاتی اقدام کند.
ج- وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مکلف است با همکاری سازمان حفاظت محیط زیست نسبت به تعیین حدود مجاز باقی مانده انواع کود، آفت کش ها، سم و بهبوددهنده های رشد گیاه در محصولات کشاورزی، دامی و شیلاتی اقدام کند، به طوری که محصولات مذکور هیچگونه تهدیدی برای سلامت انسان نباشد.
تبصره - عدم رعایت دستورالعمل ها و مقررات این ماده جرم محسوب میشود و متخلف علاوه بر جبران خسارت و پرداخت جزای نقدی تا دو برابر ارزش کالا باید مواد مزبور را جمع آوری، مرجوع و با نظارت وزارت با هزینه خود معدوم کند.http://www.aftabir.com/news/article/view/2018/09/02/1947508
کد N1964369