الاحوازیه چه کسانی هستند و چه خواسته ای دارند؟!

الاحوازیه, الاهوازیه,حمله تروریستی اهواز, رژه نیروهای مسلح در اهواز, گروهک الاحوازیه,سیاسی,حمله تروریستی

مسئولیت این حمله تروریستی را گروهکی موسوم به «الاحوازیه» پذیرفته است. اما این گروهک را چه کسانی تشکیل داده اند و چه می خواهند

آفتاب: حمله امروز تروریست ها به مراسم رژه نیروهای مسلح در اهواز در رسانه های داخلی و خارجی سر و صدای بسیاری به راه انداخت.
به گزارش آفتاب آنلاین؛ مسئولیت این حمله تروریستی را گروهکی موسوم به «الاحوازیه» پذیرفته است. اما این که چه کسانی این گروهک را تشکیل داده اند و چه می خواهند موضوعی است که رویداد 24 در مورد آن توضیح داده است:
* یکی از رهبران این گروه که نام خود را به صورت «الاحوازیه» می‌نویسد در گفت‌وگویی با ایران اینترنشنال تایید کرد حمله تروریستی کار آنها بوده است. نکته عجیب آنکه سخنگوی این گروه هنگام مصاحبه با ایران اینترنشنال در اهواز بوده است؛ این موضوع از صدای تیراندازی در پس‌زمینه گفت‌وگوی تلفنی مشخص بود.
* یعقوب حرالتسطری، سخن‌گوی گروه جدایی‌طلب الاحوازیه مسئولیت حملات تروریستی در اهواز را بر عهده «مقاومت ملی اهواز» خوانده و گفته حمله امروز به مراسم رژه، در پاسخ به تبعیض‌ها و انتقال آب است.
* استان خوزستان منطقه ثروتمندی است که علاوه بر نفت و گاز دارای آب‌های فراوان است، همین امر سبب شده در مناطق خاورمیانه این بخش تقریبا بی‌نظیر باشد؛ نکته‌ای که در تمام مکاتبات و سفرنامه‌های جاسوسان و جهانگردان خارجی قبل از آغاز تقسیمات جدید به آن اشاره شده است.
*  اما اعراب خوزستان پس از چند سال با رهبری شیخ خزعل شروع به ناسازگاری کردند اما رضا شاه با همکاری قبایل بختیاری آنها را به شدت سرکوب کرد به طوری که فرزندان خزعل به کویت مهاجرت کردند و دولت در تبعید تشکیل دادند.
* پس از پیروزی انقلاب اسلامی این گروه‌ جدایی‌طلب تحت عنوان الاحواز و با طراحی پرچمی که شبیه به عراق است از فضای ابتدای انقلاب استفاده کردند و حتی در زمان حمله عراق به ایران به استقبال نیروهای عراقی رفتند؛ از همین جا بود که این گروه در بین مردم اهواز بیش از گذشته منفور شد.
* فعالیت‌های این گروه با توجه به عدم اقبال مردم کاهش یافت اما در چند سال اخیر با حمایت‌های کشورهای عربی و سوءاستفاده از بیکاری و شرایط بد اقتصادی در خوزستان و آنچه برخی منتقدان تبعیض‌‎های قومیتی می‌نامند، سبب شد این گروه در جذب نیروهای خود کمی موفق‌تر از گذشته عمل کند.
* درمورد فعالیت‌های این گروه و نوع عملیات‌های آن گفته‌اند که شباهت زیادی به فعالیت‌های سازمان مجاهدین خلق دارد؛ به نحوی که از طریق ترور و بمب‌گذاری و کشتن افراد بیگناه و ایجاد رعب و وحشت سعی دارند خود را مطرح کنند؛ مردم محلی گفته‌اند همین دو عامل سبب شده که آنها در طول سالیان گذشته با گروه الاحوازیه مشکل داشته باشند.
* گروه الاحوازیه که در سال‌های اخیر اعلام موجودیت کرده، هدف خود را آزدی خوزستان، بوشهر، هرمزگان و جزایر خلیج فارس اعلام کرده است. این گروه خط مشی خود را از طریق مبارزه مسلحانه تبین کرده و تاکنون چندین اقدام تروریستی داشته است.
* سال گذشته یکی از رهبران این گروهک به نام «احمد مولی نیسی» در لاهه هلند در مقابل منزلش به قتل رسید و اعضای این گروه قتل آن را متوجه ایران دانستند، بعد از آن، این گروه طی یک بیانیه رسمی اعلام کرد که انتقام قتل نیسی را خواهد گرفت و در فروردین ماه نیز به کلانتری حمیدیه حمله کردند. پس از این حمله، نیروهای امنیتی شروع به کشف شاخه‌های داخلی این گروه در منطقه کردند و با بازداشت چندین نفر از اعضای آن ضربه سهمگینی به این گروه وارد ساختند.
کد N1963714