زني که بازداشت او منجر به تنش در روابط سعودی و کانادا شد

سمر بدوی , زن عربستانی, تنش در روابط عربستان سعودی و کانادا, بازداشت سمر بدوی

سمر بدوی زن عربستانی است که بازداشت او منجر به تنش در روابط عربستان سعودی و کانادا شد.

به گزارش سرويس بين الملل خبرگزاري صدا و سيما پایگاه اینترنتی الخلیج آنلاین نوشت: سمر بدوی زن عربستانی است که بازداشت او منجر به تنش در روابط عربستان سعودی و کانادا شد.
توئیت سفارت کانادا در ریاض منجر به بحران بی سابقه ای در روابط کانادا و عربستان سعودی شد. «سمر بدوی» کیست که کانادا از او دفاع کرد؟ وی فعال زن سعودی لیبرال و خواهر رائف بدوی فعال زندانی و همسر ولید ابوالخیر رئیس سابق دیدبان حقوق بشر عربستان است که او نیز در حبس به سر می برد.
سمر بدوی از زمانی که علیه پدرش به اتهام 15 سال شکنجه بدنی شکایت کرد شهرت یافت. پدرش وی را به سرکشی متهم کرد و وی در سال 2010 به مدت شش ماه حبس شد و سرانجام در پی موج همبستگی داخلی و جهانی از زندان آزاد شد.
در سال 2016 سازمان عفو بین الملل اعلام کرد مقامات سعودی یکبار دیگر بدوی را بازداشت کرده اند. انصاف حیدر رئیس موسسه رائف بدوی در آن زمان اعلام کردند وی به علت اداره صفحه توئیتر ولید ابوالخیر همسرش بازداشت شده است. ابوالخیر نخستین کسی است که براساس قانون مبارزه با تروریسم در عربستان محکوم شده است. وی محکوم به 15 سال حبس است. بدوی پس از دومین بازداشت به سرعت آزاد شد. وی در واقع یک روز در بازداشت بسر برد.
بدوی برای سومین بار اوایل ماه اوت فعلی در موج بازداشت فعالان اجتماعی و کسانی که در وفاداری شان به محمد بن سلمان ولیعهد جدید سعودی تردید وجود دارد، بازداشت شد.
این بار بازداشت بدوی منجر به واکنش سفارت کانادا در عربستان سعودی شد. این سفارت درخصوص بازداشت های اخیر به ویژه بازداشت فعالان حقوق زنان در عربستان سعودی و از جمله سمر بدوی ابراز نگرانی کرد و از مقامات سعودی خواست وی و دیگر فعالان مسالمت جو در حوزه حقوق بشر را آزاد کنند.
کد N1927316