اما و اگرها درباره خدمت سربازی دختران

سربازی, سربازی دختران, سربازی زنان, معاف از خدمت

سربازی دختران در کشورهای دیگر

آفتاب: پس از انتشار خبری مبنی اینکه برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در کمیسیون حقوقی و قضایی با مطرح کردن طرحی می‌گویند می‌خواهند خدمت سربازی را برای پسران و دختران اختیاری کنند و پسرانی که تمایلی برای رفتن به سربازی نداشته باشد می‌توانند با پرداخت 3 برابر مبلغی که دولت برای یک سرباز هزینه می‌کند کارت معافیت خود را تحویل بگیرند.
جالب است بدانید در کشورهایی مانند جمهوری چاد، چین، نروژ، سوئد، کوبا، رژیم صهیونیستی، کره شمالی، گرجستان، کیپ‌ورد، اریتره و امارات زنان باید به‌صورت اجباری به سربازی بروند. تعدادی از کشور‌ها هم مانند آمریکا، مکزیک، نیوزیلند، کانادا، دانمارک، فنلاند، ایتالیا، تایوان و سوئیس به صورت داوطلبانه به سربازی می‌روند و از این میان تعدادی از این کشور‌ها هم تبصره‌ای برای این موضوع در نظر گرفته‌ شده است.
در میانمار تنها زنانی که ازدواج کرده یا طلاق گرفته و صاحب فرزند باشند از رفتن به سربازی معاف می‌شوند و در فنلاند از سال ۱۹۹۵ میلادی زنان می‌توانستند داوطلبانه به خدمت سربازی بروند و در ۴۵ روز نخست اعزام به آن‌ها فرصت داده می‌شود تا در صورت پشیمانی از ادامه این خدمت انصراف دهند در غیر اینصورت بعد از آن موظف به رعایت تمامی قوانین هستند و تنها دلایل پزشکی و بارداری آنها را به طور موقت از انجام خدمت معاف می‌کند و در یونان هم زنان به عنوان متخصصان حقوق‌بگیر در ارتش به‌کار گرفته می‌شوند، اما موظف نیستند همچون مردان به خدمت سربازی بروند.
در مکزیک و سوئیس نیز زنان به طور داوطلبانه می‌توانند به خدمت سربازی بروند. در بین کشورهایی که در آنان، زنان به شیوه‌های مختلف با مقوله خدمت سربازی ارتباط پیدا می‌کنند تنها در رژیم صهیونیستی است که زنان نیز همانند مردان ملزم به خدمت اجباری هستند. هرچند در این طرح قرار نیست زنان به ‌رغم میل باطنی‌شان و به زور به سربازی بروند اما تلاش شده تا تعادل جنسیتی در این زمینه حفظ شود.
جمهوری چاد، یک سال ـ چین، آموزش نظامی اجباری است ـ نروژ، ۱۹ماه ـ سوئد، ۱۱ ماه ـ رژیم صهیونیستی،دو سال ـ کره شمالی 7 سال ـ
گرجستان، یک سال ـ کیپ‌ورد، دو سال ـ اریتره،۱۶ ماه ـ امارات،۹ ماه

دختران خود را برای خدمت سربازی آماده کنند؟
کد N1926717