آفتاب
وزیر بهداشت خطاب به روسای بیمارستان ها؛

بیمارستان ها نباید به بهانه صرفه جویی از خدمات درمانی بزنند

بیمارستان ها نباید به بهانه صرفه جویی از خدمات درمانی بزنند

وزیر بهداشت گفت: در این شرایط، مردم نباید احساس کنند که در مقایسه با سال های گذشته، کمبودی در حوزه بهداشت و درمان وجود دارد و برای این کار باید تلاش بیشتری داشته باشیم.

به گزارش خرگزاری مهر، دکتر سید حسن هاشمی در نشست با روسای بیمارستان های سراسر کشور از طریق ویدیو کنفرانس، اظهار داشت: تحریم ها بدون تردید بر روی زندگی مردم، خدمات، درآمدهای دولت و روح و روان گیرندگان خدمات، تاثیر دارد و چه بسا نقش مهمی در بروز و یا بار بیماری ها داشته باشد بنابراین ابتدا باید بپذیریم که با این واقعیت ها روبرو هستیم، عوارض آن را شناخته و با تدبیر و برنامه، برای حل مشکلات، تلاش کنیم.

وی تصریح کرد: بیمارستان ها حتما باید بدهی خود را به شرکت های تامین کننده دارو و تجهیزات پزشکی به حداقل برسانند چون این شرکت ها برای تامین دارو و تجهیزات پزشکی، نیاز به نقدینگی دارند و حتما باید برای یک سال آینده، تجهیزات ضروری و قطعات و وسایل مورد نیاز، تامین شود.

هاشمی ضمن تاکید بر لزوم مدیریت صحیح روسای بیمارستانها در تامین تجهیزات پزشکی و داروی مورد نیاز این واحدهای درمانی، خاطرنشان کرد: بخشی از کار در حوزه کلان کشور مانند تامین نقدینگی و ارز و انتقال ارز، مسائل مربوط به گمرک و حمل و نقل دارو و تجهیزات پزشکی با تدبیر از سوی مسئولان وزارت بهداشت در حال انجام است اما همت روسای دانشگاه ها و بیمارستانهای کشور برای گذر از این شرایط و وارد شدن کمترین آسیب ها به مردم، بسیار مهم و ضروری است.

وزیر بهداشت با بیان اینکه انگیزه امروز من برای خدمت به کشور و مردم در شرایط کنونی بسیار فرق کرده و مضاعف شده است؛ افزود: امروز در مقابل ما، شرورترین افراد کره زمین و انسان های ظالم و فاسد به تمام معنا قرار دارند که علاوه بر ترامپ، برخی از آنها علی الظاهر هموطن ما هستند اما در ادورا مختلف، بزرگ ترین ظلم و خیانت ها را به مردم کردند و امروز به مشاوران کاخ سفید تبدیل شده اند و بشریت از دست آنها آسوده نیست.

هاشمی تاکید کرد: امروز دشمنان ما، افرادی هستند که به تمامیت ارضی ایران چشم طمع دارند و اسلام و انقلاب اسلامی، برای آنها اولویت اول نیست و می خواهند ایران را نابود کنند بنابراین وظیفه ملی هر ایرانی و وظیفه ایمانی هر مسلمانی این است که در این شرایط از خودگذشتگی کرده و در کار و تلاش کردن، به کم راضی نباشد.

وزیر بهداشت یادآور شد: امروز باید وظیفه ای که به ما سپرده شده را به طور کامل انجام دهیم و هر فردی که کارش را درست انجام دهد، تکلیف از وی ساقط می شود.

هاشمی ضمن انتقاد از برخی افراد که اظهار نظر در همه حوزه ها را وظیفه خود می دانند، گفت: برخی افراد که برخی تریبون ها را در اختیار دارند به قیمت مطرح کردن خودشان و بدون توجه به هزینه هایی که برای نظام و مضراتی که برای منافع ملی دارد، در همه حوزه ها اظهار نظر می کنند که این به نفع کشور و مردم نیست.

وی با اشاره به نقش مهم روسا و مسئولان بیمارستان ها در کنترل یا ایجاد هزینه برای نظام سلامت، از اقدامات این مسئولان در طول اجرای طرح تحول سلامت تقدیر و بر لزوم حفظ دستاوردهای این طرح، تاکید کرد.

هاشمی اضافه کرد: مهم ترین دستاوردهای طرح تحول سلامت، کاهش پرداختی از جیب مردم، افزایش دسترسی به خدمات و مراکز بهداشتی و درمانی، نوسازی فضاهای بهداشتی و درمانی، تامین کمبودهای تجهیزات پزشکی بود که باید مراقبت کنیم تا آسیبی به آنها وارد نشود و به بهانه صرفه جویی هزینه ها، نباید خدمات کاهش پیدا کند.

وزیر بهداشت در پایان اظهار داشت: کشور از نظر منابع، با محدودیت هایی روبرو است و این منابع باید به صورت بهینه هزینه شده و جلوی توسعه غیرضرور را بگیریم و از سوی دیگر نیز تحت تاثیر مطالبات بدون پشتوانه اعتباری برخی افراد، قرار نگیریم.

کد N1924973

وبگردی