آغاز خرید توافقی برنج/ هیچ کمبودی در تامین روغن خوراکی وجود ندارد

تولید ، تجارت ، خدمات,یزدان سیف

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران از آغاز خرید توافقی برنج در استان‌های گیلان و مازندران خبر داد.

به گزارش ایلنا، یزدان سیف با اشاره به اینکه خرید توافقی در ارقام پرمحصول و ارقام کشت سنتی انجام می شود افزود: ​براساس ابلاغ وزارت جهاد کشاورزی هر کیلو برنج پر محصول ارقام ندا و نعمت با قیمت هر کیلو ۵۲ هزار و ۳۸۰ ریال با ۸ درصد شکستگی و ارقام سنتی صدری،​ هاشمی و طارم با قیمت ۹ هزار و ۸۲۸ تومان با ۸ درصد شکستگی در چهار مرکز خرید توافقی از برنجکاران خریداری می شود.

وی با بیان اینکه قیمت هر کیلو برنج شیرودی ۵۸ هزار و ۶۶۰ ریال با ۸ درصد شکستگی خریداری می شود، اظهار داشت: با افزایش میزان برداشت محصول برنج مراکز خرید در استان های گیلان و مازندران افزایش می یابد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی اضافه کرد:​ دولت با توجه به سیاست کاهش تصدی گری برای ادامه روند خرید توافقی هدفگذاری جدی ندارد و هدف رونق بازار به علت رکود بازار برنج از سال گذشته است.

سیف میزان خرید تضمینی گندم را تا امروز هشت میلیون و ۲۰۰ هزار تن اعلام و تصریح کرد: ​ارزش خرید گندم تا امروز ۱۰۷ هزار میلیارد ریال است که حدود ۱۰۲ هزار میلیارد ریال آن در سامانه خرید تضمینی گندم ثبت شده است.

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران با بیان اینکه تاکنون ۵۲ هزار میلیارد ریال از طلب گندمکاران پرداخت شده است،‌ خاطرنشان کرد: ۵۰ درصد از طلب گندمکارانی که محصول خود را تا  سوم مرداد به مراکز خرید تحویل دادند، پرداخت شده است و تلاش می کنیم ۵۰ درصد باقیمانده نیز تا پایان هفته به حساب کشاورزان واریز شود.

سیف افزود: گندمکارانی که محصول خود را تا پایان اردیبهشت به مراکز خرید تحویل دادند 100 درصد پول خود را دریافت کردند.

وی همچنین از افزایش میزان خرید گندم تضمینی در مقایسه مدت مشابه سال گذشته خبر داد و ابراز داشت: با وجود کاهش ۲۶ درصدی بارندگی میزان خرید تضمینی گندم ۱ درصد افزایش یافته است.

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران با اشاره به اینکه میزان خرید گندم در ۳ روز گذشته ۱۴۷ هزار تن بوده که این میزان خرید در تاریخ خرید تضمینی بی‌‌‌سابقه بوده است، بیان کرد: پیش‌‌بینی می‌‌‌شود تا پایان فصل برداشت بیش از ۹ میلیون تن گندم خریداری شود.

سیف با بیان اینکه سه هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال تسهیلات سالانه برای نوسازی و بازسازی واحدهای نانوایی اختصاص یافت، عنوان کرد: براساس توافقنامه با یکی از بانک‌‌‌ها، قرار است ماهانه دو هزار فقره تسهیلات به نانوایان اختصاص یابد؛ همچنین ماهانه ۱۵۰ میلیون ریال تسهیلات با سود ۱۵ درصد یعنی سه درصد کمتر از سود مصوب ۱۸ درصد به واحدهای نانوایی پرداخت می‌‌شود.

وی با تاکید بر اینکه مجموعا تا پایان سال،­ ۲۴ هزار فقره نانوایی از تسهیلات ویژه نوسازی و بازسازی بهره‌‌مند می‌‌‌شوند، یادآور شد: پرداخت تسهیلات نوسازی و بازسازی واحدهای نانوایی از شهریور در شعب یکی از بانک‌های دولتی آغاز می‌‌شود.

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران اضافه کرد: پرداخت تسهیلات با کمترین تضامین و آسان‌‌‌ترین روش‌‌ها به واحدهای نانوایی متقاضی پرداخت می شود.

سیف به عدم کمبود در تامین روغن خوراک اشاره و بیان کرد: در چهار ماه اول امسال ۳۰۰ هزار تن روغن خام و دانه روغنی برای تامین بازار خوراکی وارد شده است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه امسال یک میلیون و ۱۵۰ هزار تن از روغن خوراکی از بخش واردات تامین می‌‌‌‌شود، گفت: تاکنون ۳۲۸ هزار تن دانه روغنی کلزا به صورت تضمینی از کشاورزان خریداری شده که ۱۸۰ هزار تن بیشتر از سال گذشته است.

سیف ادامه داد: امسال ۵۰ هزار تن روغن خام در مقایسه با سال گذشته به علت افزایش تولید دانه روغنی کلزا بیشتر عرضه می‌‌‌شود. ضمن اینکه امسال واردات دانه روغنی در مقایسه با روغن خام افزایش یافته است.

وی با بیان اینکه با افزایش میزان واردات دانه روغنی در مقایسه با روغن خام ۸۰ درصد صنایع روغن کشی در کشور فعال شده است، گفت: براساس گزارش‌‌‌های موجود در چهار ماه نخست امسال میزان واردات روغن در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۲۱۷ تن کمتر است.

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران با بیان اینکه امسال ۱۰ درصد روغن مورد نیاز از تولیدات داخل تامین می‌‌‌شود، علت کسری روغن خوراکی را در بازار تاخیر در ترخیص ۱۲۰ هزار تن دانه روغنی وارداتی در گمرک دانست و گفت: با رفع مشکل سامانه ثبت واردات کالا در کشور و ترخیص دانه‌‌‌های روغنی هیچ کمبودی در تامین این کالای اساسی وجود ندارد.

سیف افزود: معطل ماندن دانه‌‌‌های روغنی وارداتی در گمرک به علت ابطال ثبت سفارش‌‌‌ها بود و پس از بررسی مجدد ثبت سفارش‌‌‌ها و تایید افراد با صلاحیت و معرفی آنها به بانک مرکزی چالش برطرف خواهد شد.

می درباره قیمت روغن خوراکی اظهار داشت: قیمت روغن در ستاد تنظیم بازار تعیین می‌‌‌شود و برنامه جدی برای افزایش قیمت روغن ندارد.

کد N1924906