واکنش احسان علیخانی به یک حاشیه:

۳میلیارد برای تولید ۶برنامه بوده است/ هزار تومان هم وام نگرفته‌ام

فرهنگی

احسان علیخانی در برنامه «حالا خورشید» بیان کرد که تا کنون حتی هزار تومان هم وام نگرفته است.

به گزارش خبرنگار مهر، احسان علیخانی امروز ۳۰ تیرماه در برنامه «حالا خورشید» با اشاره به ماجرای دریافت هدیه از ثامن الحجج بیان کرد: من خبر را در فضای مجازی دیدم که به سرعت در حال انتشار بود. چرا ما فحش و ناسزا بشنویم برای اتفاقی که با یک تماس یا تلفن با گروه اجتماعی شبکه سه، مدیر گروه و... مشخص می شد.

وی ادامه داد: مردم باید ماجرای برنامه سازی با اسپانسرها را بدانند و اینکه اسپانسرها در برنامه ها چه کار می کنند.

علیخانی همچنین درباره حضور اسپانسرها در برنامه سازی عنوان کرد: دلیلش واضح است پول نیست و من بارها خواهش کردم و روی آنتن ضجه زده ایم که تلویزیون پول ندارد.

مجری «ماه عسل» گفت: از اواخر دهه ۸۰ اسپانسرها وارد برنامه سازی شدند چون دیگر نمی شد بدون اسپانسر برنامه ساخت حتی سریال هایی مثل «پایتخت» نیز با اسپانسر ساخته می شوند و این طبیعی است. مدیران تلویزیون در سال های اخیر داد زده اند که بودجه نداریم. رسانه هر روز باید منابع مالی تزریق کند و حضور اسپانسرها امروز به یک رویه در تلویزیون تبدیل شده است.

وی با اشاره به سخنانی که در این چند روز نسبت به وی مطرح شد، بیان کرد: من از قضاوت ها و تعابیری که در این چند روز دیده ام دلسرد و اذیت شده ام.

علیخانی در بخش دیگری درباره نحوه حضور اسپانسرها عنوان کرد: ما فردی در جایگاه تهیه کننده و فردی در جایگاه اسپانسر داریم. از سال ۹۱ ما با ثامن الحجج همکاری داشتیم. موسسه ای که پیش از این همکاری، تاسیس شده، تیزر و آگهی داشته و پیش از برنامه ما فعالیت داشته است و بعد پیشنهاد مشارکت به تلویزیون و شبکه می دهد. این بسیار طبیعی است که اسپانسرها به گروه های تلویزیونی و شبکه ها پیشنهاد همکاری می دهند و از آن طرف هم شبکه استعلام می کند و حتما مجوز می خواهند.

وی تصریح کرد: آیا ما بدون مجوز تبلیغ پشمک را می توانیم داشته باشیم؟ خیر محال است. از طرف دیگر ما کارگروه، هیات و فاعلی داریم که اساسنامه هر آنچه را قرار است تبلیغ آن منتشر شود اخذ می کند.

از سال ۹۱ سه میلیارد برای ۶ برنامه هزینه شده است

مجری «ماه عسل» درباره نحوه فعالیت با ثامن الحجج و سه میلیاردی که هزینه شده است، توضیح داد: از سال ۹۱ حدود ۶ مجموعه برنامه از جمله ویژه برنامه تحویل سال ۹۲، «ماه عسل» ۹۲ و ۹۳ بوده و همه این ۶ برنامه تا پایان سال ۹۶ ساخته شده است. تمام پرداخت‌ ها در این برنامه ها دارای اسناد مشخص است که توسط نهادهای نظارتی صداوسیما بر آنها نظارت می‌شود. در ۲۵ مرداد سال ۹۴ اعلام شد که موسسه ثامن الحجج منحل شده است زمانیکه ما دیگر با این برنامه همکاری نداشتیم.  

علیخانی در بخش دیگری درباره پیش آمدن این حاشیه ها عنوان کرد: من نه توهم توطئه دارم و نه از کسی ناراحت هستم اما تقصیر خودمان است وقتی برای مطالبات به حق مردم فشار می آوریم برای ما حاشیه درست می شود. چه کنیم که جواب، بیشتر از اتهام شنیده نمی شود. بعد از انتشار این خبر مدیر گروه اجتماعی شبکه و مدیر شبکه سه سیما جواب دادند اما کسی آنها را نمی شود.

وی اظهار کرد: من در خیابان وقتی با بیلبورد یا سردر یک بانک و موسسه مالی مواجه می شوم چه کار باید بکنم باید به وزارت اطلاعات و واقتصاد زنگ بزنم تا از مجوزهای آن باخبر شوم؟ در سال ۹۴ اعلام می شود که فعالیت ثامن الحجج دچار اخلال شده است، این تاریخ چه ارتباطی با برنامه های ما دارد که همه آنها قبل از این تاریخ بوده است.

خودم تاکنون هزار تومان وام حتی از صندوق محل، مسجد و... نگرفته امعلیخانی در ادامه در پاسخ به رشیدپور که پرسید فکر می کنی در پس این ماجرا ابهامی وجود دارد، گفت: من همیشه این فضا و این مدل نگاه را نقد کرده ام که آدم ها تا از آنها پرسش می شود توهم توطئه پیدا می کنند. من به این پرسش ها پاسخ می دهم. من مشکلی با وام گرفتن کسی ندارم اما خودم تاکنون هزار تومان وام حتی از صندوق محل، مسجد و... نگرفته ام.

وی افزود: تلویزیون پول ندارد اما تا دلتان بخواهد کارشناس دارد که مو را از ماست بیرون بکشند و حتی هزینه های اضافی یک برنامه را محاسبه کنند. رفقای سلبریتی چقدر باید ساده باشند که مجموعه ای بگوید شماره کارت بدهید تا هدیه ای تقدیم شما کنیم و این کار بدون اطلاع شبکه انجام شود.

علیخانی هدیه را با مهمانان برنامه مرتبط دانست و افزود: هر اسپانسری تعهد می کند که هدیه مهمانان برنامه را بپردازد، چه مهمان عید باشد چه مهمان «ماه عسل» که همیشه هم اعلام شده که هدیه ای که داده می شود هدیه حامی مالی برنامه است. همه هزینه ها در قالب ضوابط و قوانین بوده است، ضمن اینکه هر کسی بخواهد کار عجیب و خلافی کند روی آنتن تلویزیون و شفاف انجام نمی دهد.  

وی در پاسخ به اینکه اگر اسپانسر، هزینه را به علیخانی بدهد قانونی است؟ گفت: من سوال می پرسم هزینه تولید برنامه تو را چه کسی می دهد؟ هزینه تولید ویژه برنامه «۲۰۱۸» عادل فردوسی پور و «خندوانه» و «دورهمی» را چه کسی می دهد؟ مشخص است که من نامه ای دارم از طرف سازمان صداوسیما که این هزینه را دریافت کنم و این میان محصولی هم تولید شده است.

این مجری در پایان بیان کرد: ما بارها گفتیم دولت محترم کمک کنید بودجه سازمان تامین شود که اسپانسرها از برنامه ها بیرون بروند. امسال یکی از بانک های دولتی چندین بار نامه زد تا اسپانسر «ماه عسل» باشد اما من گفتم پشت دستم را داغ می کنم تا یک موسسه مالی با ما کار کند.

کد N1916078