بازیگری منفی رژیم صهیونیستی تاثیری بر همکاری ایران و روسیه ندارد

سیاست خارجی,ایران و روسیه,روابط ایران و روسیه,آلکساندر لاورنتیف,سعید ایروانی

نماینده ویژه رییس‌جمهور روسیه با معاون سیاست خارجی و امنیت بین‌الملل دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی کشورمان دیدار و گزارش جامعی از گفت‌وگوهای انجام شده در اجلاس اخیر روسای جمهور فدراسیون روسیه و ایالات متحده آمریکا ارایه کرد.

به گزارش ایلنا، سعید ایروانی، معاون سیاست خارجی و امنیت بین الملل دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی کشورمان در این دیدار که بیش از دو ساعت به طول انجامید با تشکر ازسرعت عمل رییس‌‌جمهور روسیه در اعزام نماینده ویژه به تهران، این اقدام را نماد روشنی از التزام دو کشور ایران به قواعد همکاری و مشارکت راهبردی دانست و گفت: مواضع اصولی و قاطع رییس‌‌جمهور روسیه در قبال یکجانبه‌گرایی و بدعهدی آمریکا نشاندهنده تعهد روسیه به موازین بین‌‌المللی و پیروی از منطق گفت‌وگو و مفاهمه برای حل و رفع چالش‌های سیاسی و امنیتی است.

وی با قدردانی از پایبندی و حمایت روسیه از برجام و تلاش مستمر برای تحقق تعهدات پذیرفته‌‌شده از سوی سایر طرف‌های این موافقتنامه بین‌‌المللی اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران براساس گزارش‌های متعدد آژانس بین‌‌المللی انرژی اتمی به کلیه تعهدات خود در برجام پایبند بوده و معتقد است تداوم این روند مستلزم تامین حقوق قانونی ایران و اجرای تعهدات پذیرفته شده از سوی سایر کشورهای طرف قرارداد است.

معاون سیاست خارجی دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی با اشاره به تحولات اخیر در سوریه و پیروزی‌های ارتش و نیروهای مردمی در جبهه‌های جنوبی که با حمایت کشورهای عضو ائتلاف مبارزه با تروریسم به دست آمده است، تصریح کرد: دستاوردهای اخیر گام موثری در پیشرفت روند سیاسی در چارچوب گفت‌وگوهای آستانه و سوچی به حساب می‌آید.

ایروانی افزود: جمهوری اسلامی ایران برای تداوم پیگیری راه حل سیاسی با تقویت روند گفت‌وگوهای سوری - سوری اهمیت ویژه‌‌‌ای قایل است و از تلاش‌‌هایی که دراین زمینه صورت می‌‌‌گیرد، حمایت می‌کند.

وی اضافه کرد: سطح همکاری و مواضع ایران و روسیه نشان می‌‌‌دهد، بازیگری منفی رژیم صهیونیستی و اقدامات ایذایی و مذبوحانه آنان تاثیری بر همکاری دو کشور ندارد و ایران و روسیه درچارچوب ائتلاف موجود به تقویت نیروهای مسلح سوریه در مبارزه با تروریسم ادامه خواهند داد.

الکساندر لاورنتیف، فرستاده ویژه رییس‌‌‌جمهور روسیه نیز در این دیدار با ارایه گزارشی جامع از گفت‌وگوهای انجام شده در اجلاس اخیر روسای جمهور روسیه و آمریکا خاطرنشان کرد: روسیه خود را متعهد به پشتیبانی از توافقات بین‌‌المللی دانسته و بر اجتناب کشورها از یکجانبه‌گرایی و بهره‌گیری از ابزارهای اقتصادی و تجاری برای تحمیل اراده سیاسی به کشورهای دیگر تاکید دارد.

وی با اشاره به مواضع روشن و قاطع روسیه در قبال برجام بر ضرورت پایبندی و اجرای تعهدات پذیرفته شده از سوی همه کشورها تاکید کرد و ابراز داشت: رییس‌جمهور روسیه اعمال تحریم‌های یکجانبه علیه ایران را مغایر با توافقنامه بین‌المللی برجام می‌داند و در گفت‌وگوهای اخیر با رییس‌جمهور آمریکا بر غیر سازنده و زیانبار بودن این اقدام تاکید کرده است.

فرستاده ویژه رییس‌‌‌جمهور روسیه اظهار امیدواری کرد که با تداوم گفت‌وگو میان چین، روسیه و کشورهای اروپایی با آمریکا رویکرد این کشور در قبال پیگیری سیاست‌های یکجانبه تغییر کند و توافقات پذیرفته شده در چارچوب برجام مبنای عمل متقابل قرار بگیرد.

لاورنتیف با تاکید بر تقویت و استمرار همکاری سیاسی و امنیتی دو کشور در سوریه بیان کرد: در عزم و اراده دولت روسیه برای تداوم همکاری مشترک در مبارزه با تروریسم هیچگونه خللی وارد نشده و این مسیر تا استقرار کامل ثبات و امنیت در سوریه ادامه خواهد یافت.

کد N1914994