از طریق پوتین پیامی برای ترامپ نداریم/ سفر ولایتی با تصمیم دستگاه دیپلماسی بود

سیاست خارجی,سخنگوی وزارت خارجه

سخنگوی وزارت خارجه درباره ادعای روسیه مبنی بر قرارداد نفت در برابر کالا یادآور شد: این بحث از سوی یک مقامات روسیه مطرح شده و طرف ایرانی چنین نقل قولی را نداشته است و درباره صحت و سقم این ادعا نمی‌توان اظهارنظر کنم. هرگونه همکاری و تفاهم نیازمند هیات‌های کارشناسی و تبادل آنها است.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، بهرام قاسمی در نشست خبری صبح امروز خود با اصحاب رسانه، با تبریک فرارسیدن سالگرد دستیابی به توافق هسته‌ای گفت: امیدواریم در عرصه جهانی، گفت‌وگو و تعامل سازنده بتواند به عنوان مهمترین عامل در مقابل با جنگ و خشونت و کینه‌توزی نفش ایفا کند و دیپلماسی بتواند نقش خود را ایفا کند.

وی به برگزاری مسابقات جام جهانی اشاره کرد و اظهار داشت: جام جهانی امروز یک مسابقات مردمی است که موجب نزدیکی ملت‌ها و مردم‌ها می‌شود که استفاده بهنگام از دفاع و تهاجم است. دیروز شاهد یک مسابقه خوبی بودیم. به ملت و دولت فرانسه قهرمانی در جام جهانی تبریک می‌گویم. به دولت و ملت کرواسی نیز به عنوان نایب قهرمان تبریک عرض می‌کنم.

این دیپلمات عالی‌رتبه کشورمان درباره دیدار ترامپ و پوتین و اینکه گفته می‌شود ایران از طریق رئیس‌جمهور روسیه می‌خواهد به آمریکا پیام بدهد، تصریح کرد: من چنین چیزی را اطلاع ندارم و درست نیست. ما از طریق پوتین برای ترامپ پیامی نداریم و اگر این حرف زده شده است، گمانه‌زنی است. این دیدار، دیداری از پیش تعیین شده است.

قاسمی درباره اظهارات علی اکبر ولایتی درباره سفر به روسیه و توافق با روسیه و عدم تایید آن از سوی روس‌ها خاطرنشان کرد: محتوای مذاکرات دو ساعته منتشر نشده است. این دو ساعت، خیلی است. آنچه در رسانه‌ها مطرح شده، صورت مذاکرات نیست. آنچه من شنیده‌ام این است که طیف وسیعی از مسائل دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی مطرح شده است.

وی ادامه داد: آنچه در رسانه‌ها مطرح شد، درباره سرمایه‌گذاری و همکاری‌های نفتی بود که طرفین تعابیر خودشان را مطرح کردند.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره سفر ولایتی به مسکو و موازی‌کاری در دستگاه دیپلماسی ابراز داشت: در وزارت امور خارجه به عنوان نهاد حاکمیتی، شاید کمترین میزان موازی‌کاری را داشته باشم. سیاست خارجی یک مقوله حاکمیتی است که با توجه به منافع و مصالح ملی است و با توجه به آثار این آمد و شدها، در سطوح مختلف انجام می‌شود. ابتکار عمل در اختیار وزارت امور خارجه است.

قاسمی افزود: بعد از خروج غیرقانونی آمریکا از برجام، ایران تشخیص داد و مصلحت را در این دید، در یک تعامل سازنده، پیام و مواضع جمهوری اسلامی را به دیگران برساند. بخش زیادی از این انتقال پیام توسط سفرای جمهوری اسلامی ایران صورت گرفت و قرار شد برای برخی از کشورها به دلایل مشخص، فرستادگان ویژه‌ای از جانب رئیس‌جمهور این کار را انجام دهند و آثار مخرب خروج آمریکا را تشریح کنند.

وی با بیان اینکه ما در جمهوری اسلامی در مقاطع مختلف به خصوص در دوران دفاع مقدس و در نیمه اول دهه ۸۰ ما تعداد زیادی از این فرستادگان ویژه داشته‌ایم، عنوان کرد: بخش از این هیات‌ها سفرهایشان را انجام دادند و بخشی نیز در حال تدارک است. تعدادی از این سفرها توسط کمال خرازی به کشورهای اروپایی صورت گرفت. خانم جنیدی به هلند، وزیر نیرو به ارمنستان و گرجستان، خانم ابتکار به مالزی و اندونزی، آقای واعظی به ترکیه رفتند. آقای ولایتی هم اخیرا به مسکو سفر کردند. سفر آقای ولایتی در چارچوب تصمیم دستگاه دیپلماسی و دولت به عنوان فرستاده ویژه رئیس جمهوری اسلامی ایران صورت گرفت.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی اضافه کرد: البته آقای ولایتی پیامی هم از جانب مقام معظم رهبری برای رئیس‌جمهور روسیه داشتند.

قاسمی درباره ادعای روسیه مبنی بر قرارداد نفت در برابر کالا یادآور شد: این بحث از سوی یک مقامات روسیه مطرح شده و طرف ایرانی چنین نقل قولی را نداشته است و درباره صحت و سقم این ادعا نمی‌توان اظهارنظر کنم. هرگونه همکاری و تفاهم نیازمند هیات‌های کارشناسی و تبادل آنها است.

 

ادامه دارد...

کد N1913066