ماجرای کرکوک | در درگیری کرکوک چه گذشت؟ | ماجرای خیانت پیشمرگه ها به بارزانی!

کرکوک, اخبار کرکوک, آخرین اخبار کرکوک, جنگ کرکوک, درگیری در کرکوک, اخبار جنگ در کرکوک, جنگ در کرکوک, کردستان, کردستان عراق, ارتش عراق کرکوک, درگیری ارتش عراق و پیشمرگه ها, پیشمرگه, پیشمرگه کرکوک, درگیری پیشمرگه و ارتش عراق, اوضاع کرکوک, درگیری در کرکوک, کردستان عراق, کردستان ایران, رفراندوم کردستان, همه پرسی کردستان عراق, اخبار درگیری کرکوک, آخرین اخبار درگیری کرکوک, جنگ کرکوک, اخبار جنگ کرکوک, عکس جنگ کرکوک, عکس درگیری کرکوک, خیانت پیشمرگه, نتیجه جنگ کرکوک, اخبار کرکوک, پایان درگیری کرکوک,

ماجرای کرکوک | در درگیری کرکوک چه گذشت؟ | درگیری در کرکوک بین نیروهای پیشمرگه کرد و نیروهای دولتی عراق در حالی با عقب نشینی پیشمرگه پایان یافت که مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق از «خیانت بزرگ و تاریخی» نیروهای اتحادیه میهنی کردستان سخن گفت! برخی گزارش ها حاکی است عده ای از اهالی کرکوک به سمت اربیل رفته اند...

بیشتر بخوانید: پایان درگیری کرکوک .جنگ در کرکوک آغاز شده؛ حتی اگر مقامات سیاسی با بازی با کلمات؛ آن را رد کنند. حیدر العبادی، نخست‌وزیر عراق، بعد از یک جلسه امنیتی به نیروهای عراقی دستور داد عملیات بازپس‌گیری کرکوک را آغاز کنند. در پی این دستور، نیروهای نظامی عراق که در روزهای اخیر با تجهیزات نظامی در مرزهای کرکوک مستقر شده بودند، وارد شهر شدند و پس از عقب‌نشینی پر‌حرف‌وحدیث پیشمرگه‌های کُرد، توانستند چند موضع مهم را در جنوب کرکوک به تصرف خود در‌آورند. بر اساس بیانیه ارتش عراق، این نیروها توانستند پایگاه نظامی «کی‌١»، میدان نفتی «بابا گورگور».ساختمان‌های شرکت نفت شمال، یک نیروگاه برق و مجتمع‌های صنعتی را تصرف کنند.
بر اساس آخرین گزارش‌ها، شهر کرکوک به‌طور کامل در اختیار نیروهای عراقی قرار گرفت. الجزیره به نقل از نیروهای دولت مرکزی عراق و منابعی در داخل شهر کرکوک گزارش داد که ارتش عراق ساختمان‌های دولتی را در مرکز کرکوک تحت کنترل خود درآورده است. پیش‌تر یک منبع امنیتی اعلام کرد که نیروهای عراقی ساختمان استانداری کرکوک را بدون مقاومت پیشمرگه‌ها تحت کنترل خود درآوردند. حیدر العبادی روز گذشته دستور داد پرچم عراق در کرکوک و مناطق مورد مناقشه با اقلیم کردستان عراق برافراشته شود.
نیروهای کُرد عملیات نیروهای عراقی را «گسترده» توصیف کرده و گفته‌اند تهاجم آنها باعث «خسارت زیادی» شده است. به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، ژنرال بهزاد احمد، یکی از سخنگویان نیروهای کُرد، گفته است: نیروهای فدرال یک شرکت نفت و گاز و مناطق صنعتی دیگر در جنوب کرکوک را به تصرف خود درآورده و «تلفات زیادی» وارد کرده‌اند. او افزود: نیروهای عراقی «بسیاری از خانه‌ها» را در طوزخورماتو و دهوک در جنوب کرکوک، به آتش کشیده و «تعداد زیادی» را نیز کشته‌اند؛ اما هنوز ادعاهای او را هیچ منبع مستقلی تأیید نکرده است.
چند‌وچون عقب‌نشینی پیشمرگه‌ها
بحث‌های زیاد و متناقضی درباره عقب‌نشینی پیشمرگه‌ها در کرکوک درگرفته است. پس از پیشروی نیروهای نظامی عراقی و حشدا‌لشعبی در کرکوک، گمانه‌هایی درباره انشقاق در درون پیشمرگه‌ها گزارش شد و ساعاتی پس از بالاگرفتن این گزارش‌هاي غیررسمی، ریاست اقلیم کردستان با انتشار بیانیه‌ای این گزارش‌ها را تأیید کرد. این بیانیه مدعی است برخی رهبران حزب اتحادیه میهنی، به نیروهای تحت امر خود دستور داده‌اند از مناطقی که تحت کنترل آنها بوده، عقب‌نشینی کنند و این امر باعث تسلط حشدالشعبی بر این مناطق شده‌ است. در این بیانیه که اولین واکنش مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان، پس از ورود نیروهای عراقی و هم‌پیمانانشان به کرکوک است، از اقدام برخی مسئولان حزب اتحادیه میهنی با عنوان «خیانتی بزرگ و تاریخی» علیه مردم کردستان یاد شده است.  در ادامه این بیانیه آمده است: «اعلام می‌کنیم این «تجاوز» از سوی حشد‌الشعبی و نیروهای عراقی، با سلاح ائتلاف بین‌المللی و زره‌پوش‌های آمریکایی که در اختیار ارتش عراق گذاشته شده، انجام می‌گیرد؛ در حالی که به نیروهای پیشمرگه برای مقابله با داعش چنین سلاحی داده نشد».
درخواست العبادی از  پیشمرگه‌ها
در حالی که بارزانی خواستار مقاومت پیشمرگه‌ها در کرکوک شده، حیدر العبادی، نخست‌وزیر عراق، در بیانیه روز گذشته خود تأکید کرد نیروهای پیشمرگه‌ باید به وظایف خود در چارچوب فرماندهی نیروهای فدرال عمل کنند. او افزود: «ما تلاش کردیم مقامات اقلیم را از برگزاری همه‌پرسی و نقض قانون اساسی بازداشته و بر مبارزه  با داعش متمرکز کنیم؛ اما گوش شنوا نیافتیم و سپس خواستار لغو نتایج همه‌پرسی شدیم و فایده‌ای نداشت. ما برای آنها روشن کردیم که عراق در معرض خطر قرار می‌گیرد؛ اما آنها منافع شخصی و حزبی خود را بر منافع ملی عراق و کردها و بقیه طوایف ترجیح دادند». العبادی به ساکنان کردستان و کرکوک این اطمینان را داد که به حفظ جان و منافع آنها اهمیت می‌دهد و تنها بر اساس وظایف خود طبق قانون اساسی عمل می‌کند و معتقد است باید ثروت ملی در این شهر را حفظ کند. العبادی از ساکنان عراق خواست با نیروهای مسلح متعهد به انجام وظایفشان همکاری کنند؛ چرا‌که این نیروها در راستای حفظ جان آنها و تأسیسات دولت عمل می‌کنند.
تخلیه شهر
با‌این‌حال، به ‌گزارش الجزیره و طبق تصاویری که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، به دنبال پیشروی نیروهای عراقی، صدها نفر از ساکنان کرکوک در حال خروج از این شهر هستند. آن‌طور که الجزیره گزارش داده، جاده‌های خروجی این شهر مملو از خودروهای ساکنانی است که در حال خروج از شهر هستند و تعداد این خودروها رو به افزایش است. بر اساس گزارش‌ها، شهروندان کرکوک در حال حرکت به‌ سمت اربیل هستند.
دعوت ترکیه، روسیه و مصر برای حل بحران کرکوک
در همین حال،  روسیه، ترکیه و مصر در بیانیه‌های جداگانه‌ای اربیل و بغداد را به خویشتنداری و حل بحران بر اساس اصل تمامیت ارضی عراق دعوت کرده‌اند. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آناتولی، وزارت خارجه ترکیه در بیانیه‌ای اعلام کرد: اقلیم کردستان عراق در ماه‌های اخیر اشتباهات بسیاری انجام داده است. کسانی که در کرکوک تلاش می‌کنند صلح و آرامش را از بین برده و باعث تقویت گروه «پ‌ک‌ک» در این منطقه می‌شوند، ما آنها را مسئول این اتفاقات می‌دانیم. در این بیانیه آمده است: ما هرگونه همکاری را با دولت عراق برای پایان‌یافتن موجودیت پ‌ک‌ک در خاک‌ این کشور، انجام خواهیم داد.   کرملین اعلام کرد بحران میان بغداد و کردها باید بر اساس اصل تمامیت ارضی عراق حل شود؛ اما باید به حقوق و منافع کردها نیز احترام گذاشته شود. از سوی دیگر، وزارت خارجه مصر، بغداد و اربیل را به خویشتنداری و دوری از درگیری‌ فراخواند. وزارت خارجه مصر اعلام کرد: این درگیری‌ها می‌تواند اوضاع را پیچیده‌تر کرده و به تنش‌ها دامن بزند و وضعیتی بی‌ثبات را در منطقه ایجاد کند.  تنش میان حکومت مرکزی عراق و اقلیم کردستان از سوم مهرماه که همه‌پرسی استقلال در مناطق کردنشین برگزار شد، بالا گرفته است. در آن همه‌پرسی، بیش از ۹۲ درصد به استقلال از عراق رأی دادند. این همه‌پرسی در شهر کرکوک هم برگزار شد؛ اما بر اساس گزارش‌ها، تعداد زیادی از شهروندان ترکمن و عرب این شهر، این همه‌پرسی را تحریم کردند. کرکوک که بیشتر جمعیت آن را کردها تشکیل می‌دهند، هم برای اقلیم کردستان عراق و هم برای دولت مرکزی، شهر بسیار مهمی به‌شمار می‌رود. این شهر یکی از دو منطقه مهم تولید نفت عراق است و بر اساس گزارش‌ها، حدود چهار درصد منابع نفت جهان متعلق به این شهر است.
کد N1779966