دیدار دبیران جشنواره‌های بین‌المللی تئاتر ایران با مدیران غرب آسیا

تئاتر,ديدار دبيران جشنواره‌های بين‌المللی تئاتر ايران با مديران غرب آس

جلسه ارائه گزارش و معرفی جشنواره‌های بین‌المللی تئاتر ایران با حضور دبیران این جشنواره‌ها و همچنین معرفی مراکز فعال تئاتر ایران در جلسه عصرگاهی همایش مدیران هنرهای نمایشی غرب آسیا در هتل فردوسی تهران برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، مرضیه برومند (دبیر جشنواره بین‌المللی تئاتر عروسکی تهران- مبارک) که اولین سخنران این جلسه بود، برگزاری این همایش را اتفاقی ضروری و لازم خواند و گفت: به عنوان دبیر دو دوره جشنواره بین‌المللی نمایش عروسکی این مشکل را احساس کرده بودم که علیرغم رایزنی با سفارتخانه‌های کشورهای مختلف برای دعوت از آنها، جوابی نگرفتیم.

برومند اظهار امیدواری کرد؛ ارتباط بی‌واسطه بین مدیران کشورها حضور در جشنواره‌های بین‌المللی را برای هنرمندان تسهیل کند.

مرضیه برومند، با اشاره به تاریخچه جشنواره عروسکی تهران-مبارک گفت: این جشنواره یکی از قدیمی‌ترین جشنواره‌های ایران بعد از انقلاب إسلامی است که در سال ١٣٦٨ آغاز به کار کرد و از همان ابتدا بین‌المللی بود؛ این جشنواره بسیار اثرگذار و پر بیننده بوده و در حوزه کودک و نوجوان و بزرگسال فعالیت داشته است.

دبیر هفدهمین جشنواره بین‌المللی نمایش عروسکی تهران-مبارک ادامه داد: این جشنواره شامل نمایش عروسکی، نمایش‌های آیینی سنتی و فضای باز است که در هر دوره بین دو تا سه میلیون نفر بیننده داشته است.

برومند با بیان اینکه اهمیت کار ما در منطقه و فعالیت‌هایی که می‌کنیم باید در دو کانال "ارتباط با مردم و ارتباط با مسؤولان کشوری" تعریف شود، گفت: ارتباط با مدیران مشکلی است که تصور می‌کنم خیلی از کشورها از آن رنج ببرند چون مشکل بودجه وجود دارد؛ توصیه می‌کنم سازوکاری تعریف کنیم که از مسؤولان کشوری خودمون بخواهیم به فرهنگ و هنر و به خصوص تئاتر اهمیت بیشتری بدهند.

داود فتحعلی بیگی (دبیر جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی) نیز با اشاره به قدمت سی ساله این جشنواره گفت: تاکنون ١٧ دوره از این جشنواره برگزار شده است که در ابتدا هدف از برگزاری این جشنواره حفظ و اشاعه نمایش های آیینی و سنتی ایران بود اما از دوره نهم به بعد، برای آشنایی با آیین‌ها و سنت‌های کشورهای دیگر، این جشنواره به صورت بین‌المللی برگزار شد.

فتحعلی بیگی با بیان اینکه این جشنواره از آغاز تاکنون رویکرد پژوهشی و آموزشی داشته است، به معرفی انواع نمایش‌های سنتی و آیینی همچون تعزیه، نقالی، سیاه بازی پرداخت.

فتحعلی بیگی یادآور شد: امروز می خواهیم بدانیم در کدام کشورها نمایش ها و جشنواره‌های آیینی و سنتی برگزار می‌شود و از کشورهای شرکت کننده در این همایش دعوت می‌کنم گروه‌ها و پژوهشگران نمایش‌های بومی و سنتی خود را به جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی معرفی کنند. برگزار شد.

فتحعلی بیگی با بیان اینکه این جشنواره از آغاز تاکنون رویکرد پژوهشی و آموزشی داشته است، به معرفی انواع نمایش‌های سنتی و آیینی همچون تعزیه، نقالی، سیاه‌بازی پرداخت.

فتحعلی بیگی یادآور شد: امروز می‌خواهیم بدانیم در کدام کشورها نمایش‌ها و جشنواره‌های آیینی و سنتی برگزار می‌شود و از کشورهای شرکت کننده در این همایش دعوت می‌کنم گروه‌ها و پژوهشگران نمایش‌های بومی و سنتی خود را به جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی معرفی کنند.

کد N1537130