آفتاب

ایران ساخت؛ جشنواره‌ای برای کاربردی کردن هنر است

ایران ساخت؛ جشنواره‌ای برای کاربردی کردن هنر است

نشست خبری هنرهای تجسمی جشنواره فرهنگی هنری ایران ساخت در بخش عکس، گرافیک و کاریکاتور با حضور مجتبی آقایی(نماینده هیات داوران بخش‌ هنرهای تجسمی) و شهرام بابایی (مدیراجرایی بخش هنرهای تجسمی) صبح امروز دوشنبه دهم آبان‌ماه در خانه هنرمندان ایران برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا؛ در ابتدای نشست مجتبی آقایی (دبیر تخصصی بخش هنرهای تجسمی) با اشاره به اهداف جشنواره ایران ساخت اظهار کرد: رویکرد اغلب جشنواره‌ها هنری است اما وجه متمایز این جشنواره این است که هنر در راستای تحقق اهداف مشترک ملی قرار می‌گیرد.

او ادامه داد: درحقیقت فعالیت و رخدادی هنری است که جنس آن کاربردی و فرهنگ‌سازی است و توجه دادن جامعه از طریق رسانه‌های پرنفوذی مانند هنرهای تجسمی است که علاوه بر ویژگی‌هایی که دارد به نوعی در متن و بطن جامعه و زندگی اجتماعی مردم رخنه دارد و در حقیقت نمی‌توان گوشه‌ای از زندگی بشر را خالی از هنرهای تجسمی دانست.

دبیر تخصصی بخش هنرهای تجسمی جشنواره ایران ساخت با بیان اینکه رسانه‌‌هایی مانند دوربین و موبایل امروز در اختیار همه شهروندان قرار دارد، گفت: همنشینی گرافیک و عکس شاید به نوعی محدود کردن جشنواره باشد و امیدواریم در دوره‌های بعد دیگر شاخه‌های تجسمی هم در این جشنواره حضور داشته باشند.

آقایی با تاکید بر رویکرد فرهنگ‌سازی جشنواره‌ خاطرنشان کرد: در حوزه فرهنگ رشته‌های پرنفوذی مانند عکس و گرافیک می‌توانند بسیار کمک کننده باشند اما متاسفانه نظام آموزشی ما کمتر به سمت کاربردی کردن این آموزش‌ها پیش می‌رود.

او افرود: امیدوارم این جشنواره‌ها با توجه به رویکرد آن علاوه بر اینکه هنرمندان صاحب‌ذوق را متوجه این معنا می‌کند، زمینه اصلاح آموزش را نیز فراهم کند.

دبیر تخصصی بخش هنرهای تجسمی جشنواره با بیان اینکه هیچ یک از دستگاه‌‌ها نمی‌توانند به تنهایی بار فرهنگ را بردوش کشند، گفت: وظیفه همه دستگاه‌ها است که در زمینه فرهنگی فعالیت کنند هنر نیز می‌تواند یاری‌دهنده جریانی باشد که فرهنگ کار و ارزش آفرین را ایجاد و تقویت کند از همین رو بخش رقابتی این جشنواره خیلی مورد اهمیت نیست و در حقیقت این حمایت‌ها و رقابت‌ها برای تقویت برند ملی و تولید اشتغال در جامعه است.

آقایی تاکید کرد: ما از داوران این جشنواره می‌خواهیم تا شاخص‌های فنی را در انتخاب آثار مورد توجه قرار ندهند چراکه جشنواره مردمی است و بیشتر ایده و نوع پرداخت به آن موضوع اهمیت دارد و معتقدم معیارها و ملاک‌های سخت رقابت‌های هنری در این جشنواره وجود ندارد.

او تصریح کرد: برگزاری این جشنواره لازم اما کافی نیست و این آثار باید به سطح به جامعه برگردد و برای این کار نیازمند کمک‌های دیگر سازمان‌ها و نهادها نیز هستیم. معتقدم مراسم اختتامیه نباید برای این جشنواره برگزار شود چراکه این جشنواره باید با شکل‌گیری یک جریان تعاملی پیوسته و استمرار یابد.

در ادامه شهرام بابایی (مدیراجرایی بخش هنرهای تجسمی) با بیان اینکه جشنواره ایران ساخت از 16 تا  18دی‌ماه برگزار می‌شود،‌ اظهارکرد: آخرین مهلت ارسال آثار اول آذرماه است اعلام نتایج آثار منتخب 15 آذرماه و اسامی منتخب جشنواره روز اختتامیه معرفی می‌شود.

او ادامه داد: شرکت‌کنندگان می‌توانند آثار خود را از طریق وب‌گاه www. Iransaakht.ir  برای دبیرخانه جشنواره ارسال نمایند. تاکنون 73 نفر در هر رشته ثبت‌نام کرده‌اند و 97 اثر ارائه شده است

مدیر اجرایی بخش هنرهای تجسمی جشنواره ایران ساخت افزود: منتخبان جشنواره ایران ساخت در دو سطح پیشرفته (حرفه‌ای) و غیرحرفه‌ای (مردمی) پیش‌بینی شده‌اند. در بخش حرفه‌ای به نفر اول مبلغ 4 میلیون تومان، نفر دوم 3 میلیون تومان و نفر سوم 2 میلیون تومان داده می‌شود. این جشنواره در بخش غیرحرفه‌ای سه برگزیده خواهد داشت که به هر نفر یک میلیون تومان پرداخت خواهد شد.

او خاطرنشان کرد: اقدامات انجام شده شامل ارسال پوستر و فراخوان برای کلیه دانشگاه‌‌های معتبر هنری است همچنین با شهرداری تهران برای استفاده از امکانات و فضاهای فرهنگی مانند فرهنگسراها و موزه‌ها رایزنی داشتیم.

بابایی با اشاره به اعضای هیات داوران این جشنواره گفت: هیات داوران بخش تجسمی جشنواره ایران ساخت از ابراهیم حقیقی، محمدعلی بنی‌اسدی و محمد ستاری تشکیل شده همچنین نمایشگاهی پس از انتخاب آثار توسط هیات داوران در خانه هنرمندان ایران برگزار خواهد شد.

او افزود: شرکت‌کنندگان در این جشنواره در تکنیک و موضوع آزاد هستند و می‌توانند سه اثر را برای بخش مسابقه به دبیرخانه ارسال کنند. همچنین بخش کاریکاتور جشنواره به طور مجزا داوری می‌شود و نشست خبری آن نیز در آینده برگزار خواهد شد.

کد N1536801

وبگردی