سرپرست وزارت ارشاد:

یکی از اقدامات پدافند غیرعامل در حوزه فرهنگی «استتار» است

فرهنگی

سرپرست وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی سِرپوشی در حوزه فرهنگ و پرهیز از اعلان عمومی همه رویدادها را از جمله اقدامات پدافند غیرعامل در حوزه فرهنگی برشمرد.

به گزارش خبرنگار مهر، همایش پدافند غیرعامل با رویکرد فرهنگی پیش از ظهر امروز شنبه ۸ آبان با حضور مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سالن سینمای این وزارتخانه در تهران برگزار شد. قرار بود در این مراسم سردار جلالی فرمانده پدافند غیرعامل کشور هم سخنرانی کند که قائم مقام وی در همایش حضور یافته بود.

سیدعباس صالحی سرپرست وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سخنانی در این مراسم با بیان اینکه ادبیات پدافند غیرعامل در کشور ما به طور جدی در یک دهه اخیر متولد شده است، گفت: این در حالی است که ما بیش از کشورهای دیگر به این ادبیات نیازمندیم. چرا که در زمینه تهدیدهای طبیعی و انسانی، کشور ما در معرض اتفاقات فراوانی بوده و هست.

وی افزود: در حوزه تهدیدهای انسانی، کشور ما به اعتبار اینکه انقلابش با شعار استقلال متولد شد و همچنین نامش به عنوان الهام بخش در کشورهای جهان سوم و اسلامی بر سر زبان افتاد، مفاهیم و ادبیات مربوط به پدافند غیرعامل در ایران برجسته تر می نماید.

صالحی با بیان اینکه این به معنای ترس ما از تهدیدات نیست بلکه به معنی آماده بودن در برابر تهدیدهای همیشگی است، تاکید کرد: ارتقاء این آمادگی، تهدیدها را هم زائل می کند؛ نهادها تنوع فراوانی پیدا کرده اند و تهدید ها هم امروز دیگر مربوط به تهدیدهای نظامی نیست، بلکه تهدیدهای سایبری و زیرساختی و هسته ای و شیمیایی و اقتصادی وجود داشته اند؛ تهدیدهای فرهنگی از تهدیدهای دیگر کم اهمیت تر نیستند.

وی تاکید کرد: جنگ نرم، واژگان تازه ای دارد اما تاریخ آن بسیار قدیمی تر است؛ در صدر اسلام، جنگ روانی معاویه کاری کرده بود که وقتی حضرت علی (ع) در محراب شهید شد، عده ای باور نمی کردند که ایشان اصلاً اهل محراب و نماز بوده باشد.

صالحی ادامه داد: پدافند فرهنگی در حوزه جنگ نرم، اهمیت پیدا می کند و ۵ قرارگاه اصلی دارد؛ دین، دانش، رسانه و فضای مجازی، هنر و ادبیات، سبک زندگی عمومی حوزه دوم پدافند فرهنگی، حوزه زیرساختی است که البته تنها محدود به زیرساختهای کالبدی نیست و مهمتر از آنها زیرساختهای فرهنگی است که در دو بخش قابل تقسیم است؛ زیرساختهای مفهومی که در آن ایمان، ولایت و خانواده از مهمترین ها هستند و منابع انسانی زیرساختی که شامل مفاخر تاریخی و سرمایه های انسانی و جانی است.

سرپرست وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که در همایش پدافند غیرعامل و با رویکرد فرهنگی سخنی می گفت افزود: اگر اصل استتار در حوزه پدافند غیرعامل یک اصل باشد، در حوزه فرهنگ هم این مسئله باید مورد توجه باشد؛ آیا در حوزه فرهنگ باید همه چیز را داد، یا می توان در این حوزه هم از اصل استتار استفاده کرد؟ حتماً باید در جاهایی ابراز عملی داشت، اما اصولی مانند استتار و پراکندی که در حوزه پدافند غیرعامل مطرح هستند، در حوزه فرهنگ هم نیازمند نوسازی هستند.

صالحی ادامه داد: حوزه چهارم پدافند غیرعامل در بخش فرهنگی، فرهنگ سازی است که مسئله بسیار مهمی است اما به سه مقوله نیاز دارد. اول تولید ادبیات و محتوا، دوم آموزش و سوم عملیات اصلی فرهنگ سازی؛ ما باید به سمت خلق ادبیات و تولید محتوا در زمینه فرهنگ سازی در رابطه با پدافند غیر عامل هستیم و نباید فکر کنیم که تکرار واژگانی، به فرهنگ سازی ختم می شود. مسئله دوم آموزش است که باید در آن حوزه هم کار کنیم و حوزه سوم هم عملیات اصلی فرهنگ سازی است که به اغناء متصل است. ما نیاز به مرحله اغناء داریم. از این مرحله به باور و از باور به رفتار برسیم.

در این همایش همچنین حسین نوش آبادی معاون حقوقی پارلمانی و امور استانهای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سخنانی با اشاره به گسترش تهدیدات سایبری در عصر کنونی اهمیت پدافند غیرعامل را در حوزه های فرهنگی و رسانه ای یادآور شد و با اشاره به ابلاغ سیاست های حوزه پدافند غیرعامل بند هفتم این سیاست ها را که به مسئله فرهنگ سازی اشاره دارد مورد تاکید و دقت نظر قرار داد.

کد N1534743