آفتاب
علیرضا حیدری مطرح کرد؛

اولین محرک کتاب خوانی ام نداشتن ادبیات پخته توسط ورزشکاران بود

اولین محرک کتاب خوانی ام نداشتن ادبیات پخته توسط ورزشکاران بود

ورزشکاران ما قهرمان می شوند و مقابل دوربین های تلویزیون قرار می گیرند، ادبیات پخته ای ندارند و نمی توانند خوب صحبت کنند. این مساله اولین محرک من برای مطالعه بود.

به گزارش خبرگزاری مهر، علیرضا حیدری کشتی گیر با حضور در برنامه تلویزیونی «کتاب باز» در خصوص وجه اشتراک ورزش کشتی و مطالعه گفت: تماشای کشتی برای من یک جور مطالعه است و هربار که کشتی می بینم نکات جدیدی یاد می گیرم. مثلا کشتی، چندین رشته پزشکی در پشت خود دارد مانند تغذیه، روانپزشکی و مباحث فنی و بیومکانیک.

وی ادامه داد: روزی دقت کردم و متوجه شدم که هنگامی که ورزشکاران ما قهرمان می شدند و مقابل دوربین های تلویزیون قرار می گیرند ادبیات پخته ای ندارند و نمی توانند خوب صحبت کنند و دایره واژگان محدودی دارند و این عامل اولین محرک من برای مطالعه و کتاب خواندن بود.

این کشتی گیر با اشاره به زمینه مطالعاتی خود عنوان کرد: اوایل بیشتر کتاب های ادبی و رمان می خواندم و از کتاب های دکتر شریعتی لذت بسیاری می بردم و بعد وارد حوزه فلسفه و تاریخ ادیان شدم و حوزه های دیگر را نیز مطالعه کردم و مطالعاتم آنقدر بر ذهن و عملکرد من تاثیرگذار بود که در زندگی و کشی گیری من هم نمود داشت.

وی افزود: به وسیله مطالعه توانستم دلایل خارجی کشتی گیر بودنم و تمایلم به قهرمانی را درک کنم و  به عرصه های اجتماعی کشتی گیری مانند الگو بودن، سلامتی، نگاه مردم به قهرمان را درک بهتری پیدا کردم.

حیدری در اراتباط با تکلیف جامعه هنری در برابر ورزش کشتی بیان کرد: رسالت جامعه هنری ما است که نگاه خود را سمت بخشی از جامعه که توجه چندانی به آنها نمی شود بچرخوانند چراکه هنر ما مکلف است که به کشتی و کشتی گیران بیشتر بپردازد و اتفاقا سوژه های بسیار جذاب و درخوری در این حوزه وجود دارد.

وی ادامه داد: باید در مورد فرهنگ کشتی که می تواند جامعه را جور دیگری به جوانان ما معرفی کند و الگو سازی خوبی داشته باشد فیلم ساخته شود. من به عنوان کسی که این خلا را در میان جوانان ایرانی درک کرده ام از صاحبان اندیشه تقاضا دارم نگاه خود را به این ورزش غنی معطوف کنند. جامعه ما برای واژه پهلوانی و اخلاق هزینه زیادی می کند اما بروز و ظهور عملی و عینی این مقوله در جامعه کمرنگ است. ما مولاعلی(ع) و پوریای ولی و تختی را در این حوزه داریم و بین این فواصل طولانی نتوانسته ایم قهرمان دیگری معرفی کنیم.

حیدری در پایان گفت: بعد از انقلاب بجز شهدا که به آنها مدیونیم و نتوانستیم آنگونه که باید دین خود را به آنها ادا کنیم، در عرصه های دیگر هم قهرمانانی داشته ایم که نتوانستیم آنها را به جامعه معرفی کنیم. سینما می تواند در حوزه این ورزش به اهالی قلم سفارش نگارش دهد.  

کد N1533887

وبگردی