کارگردان نمایش «نان سال‌های جوانی»:

سفری به آلمان پس از جنگ/ عاشقانه‌ای آرام را رقم زدیم

فرهنگی

احسان عرفانی با بیان اینکه «نان سال های جوانی» برگرفته از یک رمان به همین نام است، از فضای آرام عاشقانه آن گفت.

احسان عرفانی کارگردان تئاتر در گفتگو با خبرنگار مهر درباره نمایش «نان سال‌های جوانی» گفت: نمایشنامه «نان سال های جوانی» اقتباسی از یک رمان با همین نام نوشته هاینریش بل است و به همین دلیل ما در اجرای نمایش سعی کردیم به فضای رمان پایبند و وفادار باشیم.

وی افزود: داستان این نمایش درباره تعمیرکاری است که بعد از جنگ جهانی دوم به طور جدی در حال تلاش، فعالیت و کار است اما وقتی با افراد بیرون مواجه می شود، می بیند که این زندگی اصلا دلخواه او نیست و در واقع او دچار روزمره‌گی شده است.

عرفانی عنوان کرد: هر چند نمایش ما نقبی به فضای روزمره‌گی می زند اما سعی کرده ایم یک فضای شیرین آرام عاشقانه را به تصویر بکشیم تا تماشاچی صرفا با واقعیت تلخ و سیاه مواجه نشود و با یک آرامش خیال از صحنه خارج شود.

این کارگردان بیان کرد: این موضوع همان چیزی است که در ابتدا گفتم که باید به فضای رمان نزدیک باشیم زیرا دقیقا همین فضا در این رمان وجود دارد و مخاطب با خواندن آن در یک دنیای شیرین عاشقانه غرق می شود.

وی ادامه داد: نمایش «نان سال‌های جوانی» اصلا با فضای امروز جامعه ما مطابقت ندارد و در واقع روایتگر آلمان دهه ۵۰ و ۶۰ میلادی است زیرا ما می خواستیم مخاطب از فضای زندگی روزمره جدا شود و در یک فرصت ۵۰ دقیقه‌ای در یک فضای دیگر که با آرامش همراه است، رو به رو شود.

عرفانی در پایان خاطرنشان کرد: علیرغم پیش بینی ما، استقبال خوبی از این نمایش شده است، برای مثال به طور میانگین در هر اجرا حدود ۵۰ نفر به تماشای این نمایش می نشینند و من از این بابت بسیار خوشحال هستم.

نمایش «نان سال‌های جوانی» از ۲۵ مهر تا ۱۵ آبان در سالن استاد انتظامی خانه هنرمندان به نشانی تهران، خیابان ایرانشهر، بوستان هنرمندان روی صحنه است.

کد N1533838