حضورایران در بیست و یکمین دوره نمایشگاه کتاب الجزایر

کتاب و اندیشه,نمایشگاه کتاب الجزایر

موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران به نمایندگی از نشر ایران دربیست و یکمین دورهٔ نمایشگاه کتاب الجزایر حضور دارد.

به گزارش ایلنا، بیست ویکمین دورهٔ نمایشگاه بین المللی کتاب الجزایر باحضور عبدالمالک سلال نخست وزیر الجزایر، نخست وزیر نیجر، اعضای هیأت دولت الجزایر، علما، فرهیختگان، ناشران، سفرا و ارباب رسانه‌های داخلی وخارجی در کاخ نمایشگاه‌های پایتخت افتتاح گردید. غرفه جمهوری اسلامی ایران دراین دوره با مشارکت رایزنی فرهنگی کشورمان در الجزایر راه اندازی شده است. 

غرفه ایران در این دوره از نمایشگاه ۱۶ مترمربع است و۲۰۰ عنوان کتاب در زمینه‌های مختلف از قبیل ایران‌شناسی، هنر، کودک و نوجوان و آموزش زبان فارسی در آن به نمایش در می‌آید. 

معرفی نمایشگاه بین المللی کتاب تهران در قالب کاتالوگ و بروشور، معرفی کتاب‌های ایران‌شناسی در قالب کاتالوگ، معرفی نویسندگان کودک و نوجوان در قالب کاتالوگ، معرفی کتب کودک و نوجوان آماده واگذاری حق رایت در قالب کاتالوگ، برای معرفی هر چه بهتر صنعت نشر در جمهوری اسلامی ایران و مراکز مرتبط با آن، بروشور «نگاهی اجمالی به صنعت نشر در ایران» به زبان انگلیسی مشتمل بر: معرفی مراکز اطلاع رسانی کتاب در ایران (مانند: خانه کتاب، کتابخانه ملی و...) معرفی جوایز کتاب؛ معرفی طرح‌های حمایتی کتاب در عرصه بین المللی؛ معرفی اتحادیه‌ها و تشکل‌های نشر و آژانس‌های ادبی و... از جمله فعالیت‌های غرفه ایران است. 

موسی بیدج شاعر و مترجم و سردبیر فصلنامه تخصصی و بین‌المللی شیراز درغرفه ایران حضور دارد. موسی بیدج پنج مجموعه شعر، سه مجموعه داستان تالیفی و چهل کتاب ترجمه در کارنامه خود دارد و به نمایندگی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این دوره از نمایشگاه شرکت نموده است. موسو بیدج شاعر، ادیب ومترجم برجسته کشورمان قرار است از دو کتاب جدید خود با عنوان‌های «الشعر الایرانی الحدیث و القصة الایرانیة الجدیدة» که توسط ناشر الجزایری فراس الجهمانی مدیر عامل انتشارات اطفالنا، چاپ گردیده است، طی مراسمی با حضور وزیر فرهنگ الجزایررونمایی می‌نماید. 

نخست وزیر الجزایر در بازدید از غرفه ج. ا. ایران اعلام نمود که در افتتاحیه هفته فرهنگی الجزایر در تهران در ۱۴ آذر ماه سال جاری شخصا حضور خواهد داشت. 

بیست و یکمین دوره نمایشگاه کتاب الجزایرازتاریخ ۵ تا ۱۵ آبان ماه با حضور ۶۷۱ ناشر خارجی و ۶۰ ادیب و نویسنده برگزار می‌شود. ۹۰۰ مؤسسه انتشاراتی از جمله ۲۹۰ مؤسسه الجزایری درنمایشگاه حضور دارند و ۳۰ هزار عنوان کتاب در این دوره ازنمایشگاه عرضه می‌شود. 

تعداد بازدید کنندگان دوره قبل ۱ ملیون و ۵۰۰ هزار نفر بوده است. در این دوره مسئولان نمایشگاه پیش بینی می‌کنند که این تعداد به ۲ میلیون نفربرسد. ۵۰ کشور از جمله هند برای اولین بار و روسیه پس از ۶ سال غیبت درنمایشگاه حضور دارند. کشور مصر به عنوان می‌ه‌مان ویژه در این دوره حضور دارد. 

بیست و یکمین دوره نمایشگاه کتاب الجزایر روز ۱۵ آبان ماه به کار خود پایان می‌دهد.

کد N1533456