دبیر کارگروه مد و لباس:

۳۵ درصد از آثار نمایشگاه لباس عاشورایی به تولید انبوه رسیده است

فرهنگی

دبیر کارگروه مد و لباس در مراسم اختتامیه نخستین جشنواره لباس عاشورایی گفت: ۳۵ درصد از آثار ارائه شده در این نمایشگاه به تولید انبوه رسیده است.

به گزارش خبرنگار مهر، در مراسم اختتامیه نخستین جشنواره لباس عاشورایی که عصر امروز پنجم آبان‌ماه در تالار رودکی برگزار شد، حمید قبادی گفت: نخستین نمایشگاه لباس عاشورایی بهانه‌ای برای عرض ارادت طراحان و تولیدکنندگان لباس به امام حسین(ع) است. کارگروه مد و لباس نیز بر آن شده تا به این حرکت خودجوش سر و سامان دهد و فعالیت کسانی که در این عرصه مشغول طراحی و تولید هستند را متمرکز کند.

دبیر کارگروه مد و لباس به کارکردهای مختلف پوشش هر فرد اشاره و بیان کرد: لباس کارکردهای گوناگون دارد. یکی از این کارکردها نمایان کردن اندیشه‌های دینی هر شخص است. پیامبر اکرم(ص) در رفتار و گفتار خود تاکید ویژه‌ای بر پوشش افراد داشتند چرا که لباس هر فرد نشان‌دهده هویت و اندیشه او است. چه بهتر که لباس ایرانی‌ها متاثر از فرهنگ اسلامی – ایرانی آن‌ها باشد.

قبادی همچنین لباس را ابزاری برای انتقال باورها و اندیشه‌های دینی دانست و افزود: امروز لباس در حکم یک رسانه است و ما باید به مفاهیم موضوعاتی که از طریق این رسانه به دیگر افراد منتقل می‌کنیم توجه داشته باشیم. مقام معظم رهبری نیز به این موضوع توجه ویژه داشته و بر اهمیت پوشش هر فرد تاکید کرده‌اند.

دبیر کارگروه مد و لباس کشور با اشاره به اینکه ۳۵ درصد آثار ارائه شده در نخستین نمایشگاه لباس عاشورایی به تولید انبوه رسیده است، گفت: یکی از مهمترین اهداف ما در کارگروه مد و لباس این است که پیوندی میان طراحان و تولیدکنندگان ایجاد کنیم و بسیار خوشحالیم که ۳۵ درصد آثاری که در اولین نمایشگاه ارائه شده شکل کاربردی داشته و به تولید انبوه رسیده است. با این کار ما هم می‌توانیم فرهنگ اسلامی – ایرانی خود را منتقل کنیم و هم موجب یک جریان‌سازی فرهنگی شویم چرا که دشمن حتی از طریق لباس عاشورایی نیز بر آن شده تا بر فرهنگ ما و نوع پوشش‌مان تاثیر بگذارد.

قبادی یکی دیگر از کارکردهای لباس عاشورایی را توجه به اقتصاد مقاومتی برشمرد و ادامه داد: در این نمایشگاه از پارچه‌های ایرانی استفاده کرده و این مسئله به تولید داخلی کمک می‌کند. همچنین ما در پی احیای مواریث فرهنگی بوده‌ایم چرا که برخی لباس‌ها شکل کاربردی خود را از دست داده‌اند و ما در نخستین نمایشگاه لباس عاشورایی تلاش کرده‌ایم تا این لباس‌ها را زنده کنیم.

سردار مرتضی طلایی هم یکی دیگر از سخنرانان مراسم اختتامیه نخستین جشنواره لباس عاشورایی بود.

وی به فعالیت‌های مثبت کارگروه مد و لباس اشاره و بیان کرد: سال ۸۰ تا ۸۱ خانمی به من مراجعه کرد و از من خواست با او  همکاری کنم تا نمایشگاهی برگزار شود و به ارائه لباس‌های متناسب با فرهنگ اسلامی ایرانی بپردازد. آن زمان شرایط برای برگزاری این نمایشگاه فراهم نشد اما کارگروهی با عنوان کارگروه مد و لباس شکل گرفت تا به فعالیت‌های مختلف و پراکنده در حوزه پوشاک سر و سامان دهد.

طلایی در ادامه بیان کرد: امروز کارگروه مد و لباس فعالیت‌های ارزنده‌ای را انجام داده است. یکی از این اقدامات خوشایند جلوگیری از ورود پوشاک خارجی بوده است.

وی افزود: از دیگر فعالیت‌های مثبت کارگروه مد و لباس، برگزاری همین نمایشگاه  لباس عاشورایی است چرا که ما باید به این نتیجه برسیم که لباس نشان دهنده هویت و اندیشه مان است.

سردار طلایی در پایان عنوان کرد: امید که کارگروه مد و لباس ابتدا اندیشه کند و متناسب با نیاز جامعه به تولید و طراحی لباسهایی در شأن فرهنگ و هویت ایرانی – اسلامی ما بپردازد.

کد N1532716