جایزه بین‌المللی «مهندس سبز رسانه» به رسانه ملی رسید

رادیو و تلویزیون,صداوسیما,اجلاس سالانه رادیو تلویزیون‌های آسیا اقیانوسیه ABU ,جایزه بین‌المللی مهندس سبز رسانه

اجلاس سالانه رادیو تلویزیون‌های آسیا- اقیانوسیه (ABU) جایزه بین‌المللی «مهندس سبز رسانه» را به سازمان صداوسیما اهدا کرد.

به گزارش ایلنا، اجلاس سالانه رادیو تلویزیون‌های آسیا _ اقیانوسیه (ABU) جایزه بین‌المللی سالانه «Green Broadcast Engineering» را به سازمان صدا و سیما، به عنوان سازمان بر‌تر اتحادیه در اجرای طرح‌های فنی که منجر به کاهش مصرف انرژی و مهندسی سبز رسانه می‌شود، اختصاص داد.

در سال ۲۰۱۶ سازمان صداوسیما به علت فعالیت‌های گسترده فنی در حوزه معاونت فنی سازمان و اجرای طرح‌های توسعه‌ای در موضوع «گذر از فناوری آنالوگ به دیجیتال» در تمام مراحل مختلف تخصصی زنجیره پخش تلویزیونی و در مراحل تولید فنی، استودیو‌ها، آرشیو و توسعه فرستنده‌های دیجیتال، به عنوان سازمان بر‌تر از نگاه اتحادیه ABU شناخته شد و در مراسمی در افتتاحیه اجلاس کمیته فنی اتحادیه، اینجایزه به نماینده سازمان صدا و سیما آقای دکتر ناصری طاهری اهدا شد.

سازمان صدا و سیما با اجرای طرح‌های تخصصی در حوزه معاونت فنی و برنامه‌ریزی برای استفاده از فناوری‌های جدید در گسترش پخش تلویزیونی دیجیتال درحال حاضر، سازمان پیشرو در منطقه خاورمیانه است و اولین سازمان رسانه‌ای در این منطقه به شمار می‌آید که زمینه سازی برای قطع سیستم‌های پخش آنالوگ و اجرای فرآیند کاهش مصرف انرژی و مهندسی سبز رسانه را فراهم آورده است.

اقدامات و فعالیت‌های مهندسی حوزه معاونت فنی که به انتخاب این سازمان به عنوان سازمان بر‌تر در توسعه مهندسی سبز رسانه منجر شده، عبارتند از:

 صداوسیما به عنوان سازمان پیشرو در خاورمیانه در توسعه ایستگاه‌های تلویزیونی دیجیتال بوده و پوشش وسیعی در مراکز استان و شهرهای پرجمعیت ایجاد کرده است.

 صداوسیما طرح بزرگی را برای توسعه پخش تلویزیونی از طریق اینترنت موسوم به IPTV شروع کرده و سرویس‌های گسترده‌ای را به جز پخش سنتی رادیو تلویزیونی در اختیار بینندگان تلویزیونی قرار می‌دهد.

 توسعه شبکه پخش با کیفیت HD و تبدیل سیستم‌های استودیویی و تولید برنامه به دیجیتال که منجر به کاهش مصرف انرژی و ارائه سرویس‌های بهبود یافته با کیفیت بر‌تر می‌شود.

 برنامه‌ریزی برای تغییر تجهیزات نور استودیویی به فناوری جدید LED که کاهش چشمگیری در مصرف انرژی و هزینه‌های جانبی بهره‌برداری خواهد داشت.

 برنامه‌ریزی برای استفاده از انرژی خورشیدی در ایستگاه‌های رادیویی که امکانات اولیه و زمینه تأسیس این نیروگاه‌ها وجود دارد.

با توجه به معرفی این طرح‌های مهندسی و قابلیت‌های مهندسی حرفه‌ای در حوزه معاونت فنی سازمان، در جلسه کمیته فنی ABU نیز از این دستاوردهای گسترده فنی در اجرای طرح‌های سبز رسانه قدردانی شد.

کد N1530370