از آثار احمد بیگدلی؛

«ذبیح» و «اندکی سایه» به زودی به بازار نشر می آیند

فرهنگی

دو رمان «ذبیح» و «اندکی سایه» نوشته احمد بیگدلی به زودی توسط نشر چشمه منتشر و راهی بازار نشر می شوند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی نشر چشمه، دو رمان «ذبیح» و «اندکی سایه» نوشته احمد بیگدلی طی روزهای آتی توسط نشر چشمه منتشر و راهی بازار نشر می شوند.

حق انتشار برخی از کتاب های بیگدلی توسط خانواده این نویسنده از نشر خجسته پس گرفته شده و قرار است توسط نشر چشمه منتشر شوند. این کتاب ها در قالب عناوین مجموعه «کتاب های قفسه آبی» به چاپ خواهند رسید.

«ذبیح» تنها رمان منتشرنشده‌ بیگدلی است که برای نوشتنش بسیار تلاش کرد تا اثری متفاوت به خواننده‌ خود تحویل دهد. رمانی به‌غایت تکنیکی درباره‌ دو دوست؛ موضوعی تکرارشونده و همیشگی در جهان بیگدلی. دوستی که راوی روزگارِ دوستی دیگر می‌شود و سال‌های فراوانی، از جنگ تا سال‌های اصلاحات. از روزگاران قدیم تا همین زمانِ معاصر. رمان قصه‌ دیگری است؛ دیگری‌ای که «ذبیح» نام دارد و قرار است با جهانش مخاطب را دچار بازخوانی یک تاریخِ متلاطم کند.

بیگدلی در این رمان از تکنیک‌های مختلفی استفاده کرده تا قهرمان‌هایش فضاها و اتفاق‌های غافلگیرکننده‌ای را تجربه کنند، همراهِ شاعرانگی‌ای که همیشه در زبانِ این نویسنده حضور داشته است. «ذبیح» قصه‌ یک نسلِ رنج‌خورده است.

«اندکی سایه» اثر دیگری از بیگدلی است که نامش با این کتاب بر سر زبان ها افتاد و باعث شد برنده جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران شود. بیگدلی که نویسنده‌ای گوشه‌نشین بود رمان مذکور را سال ۱۳۶۷ نوشت و آن را اوایل دهه‌ هشتاد منتشر کرد.

این رمان طرحی شاعرانه دارد؛ داستانِ دو دوست قدیمی که به‌هم برمی‌خورند و شروع می‌کنند به مرورِ خاطراتِ سال‌هایی دور. سال‌های اعتصابِ کارکنانِ شرکتِ نفت در دهه‌ ۳۰ خورشیدی. آن‌ها در این روایتِ چندتکه که با زبانی توصیفی و شاعرانه همراه است در حالِ بازیافتنِ بخش‌هایی از هویتِ گم‌شده‌ خود هستند.

بیگدلی در این رمان چند شخصیت خاص را به تصویر می‌کشد که گویی در کودکیِ قهرمان‌ها به شکلی اسرارآمیز گم شده‌اند. رمان زبانی آهنگین و وجوهی مستند دارد و برای همین روایتی از فقدان می‌سازد که در کلِ رمان طنین انداخته است.

دو کتاب یادشده طی همین روزهای آینده توسط نشر چشمه منتشر و راهی بازار نشر می شوند.

کد N1529936