نمایش ۲ فیلم ایرانی در ۲ جشنواره محیط زیستی جمهوری چک

فرهنگی

۲ فیلم مستند «ناخدا سلیمان» و «اوسیا» از تولیدات مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی به شکل همزمان، در ۲ جشنواره‌ محیط زیستی جمهوری چک به نمایش درآمد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، در چهل و دومین دوره جشنواره محیط زیستی «اکوتاپ فیلم» که تا روز ۲۸ مهر ۹۵ در شهر «پراگ» پایتخت جمهوری چک ادامه دارد، فیلم مستند «ناخدا سلیمان» به کارگردانی سعادتعلی سعیدپور در بخش مسابقه روی پرده رفت.

در خلاصه داستان این مستند آمده است: سلیمان، ناخدای کشتی به نمک نشسته در دریاچه ارومیه است که پس از خشک شدن تدریجی دریاچه، کار خود را از دست داده است. او پس از بیکار شدن به کشاورزی روی می‌آورد؛ اما این شغل هم تحت تاثیر بحران دریاچه ارومیه، از آینده‌ای برخوردار نیست...

«ناخدا سلیمان» اوایل مهرماه در هشتمین دوره جشنواره بین‌المللی مستند کره‌جنوبی DMZ Docs هم به نمایش درآمده بود.

همچنین فیلم مستند «اوسیا» به کارگردانی علیرضا دهقان هم در بخش جنبی ششمین دوره جشنواره فیلم‌های علمی و محیط زیستی جمهوری چک به نمایش درآمد.

در این جشنواره موضوعی که تا ۲ آبان ماه در شهر «پراگ» جمهوری چک ادامه خواهد داشت، فیلم‌های مستند با موضوع محیط زیست و علوم کشاورزی نمایش داده می‌شود.

«اوسیا» درباره‌ قنات زارچ؛ طولانی‎ترین قنات خاورمیانه است که به تازگی از طرف سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در یونسکو به ثبت رسیده است. این فیلم از مرگ قنات حرف می‌زند که این موضوع به بی‌توجهی مسئولان صنایع و سبک زندگی نادرست در یزد برمی‌گردد.

چندی پیش، علیرضا دهقان با مستند «اوسیا» موفق به کسب جایزه سوم جشنواره معماری و شهرسازی استانبول ترکیه شده بود.

کد N1526832