پرتره‌ای غیرمتعارف از استالین بر پرده‌ «سینماحقیقت»

فرهنگی

«بیش کم یا سفر یک مگس به شرق» عنوان یک مستند تجربی درباره‌ ژوزف استالین رهبر اتحاد جماهیر شوروی است که در بخش پرتره دهمین جشنواره بین‌المللی «سینماحقیقت» روی پرده می‌رود.

به گزارش خبرگزاری مهر، این فیلم انتزاعی توسط بوگدان زیوورسکی مستندساز مشهور لهستانی و طی سفری در سال ۲۰۱۵ به گرجستان زادگاه استالین ساخته شده است.

مستند ۴۸ دقیقه‌ای «بیش کم یا سفر یک مگس به شرق» با نگاه شخصی و رویکردی سینمایی، یک شخصیت سیاسی تاریخ معاصر را به تصویر می‌کشد.

بوگدان زیوورسکی نویسنده، فیلمساز و هنرمند تجسمی، فارغ‌التحصیل مدرسه معروف «لودز» در لهستان و سازنده‌ بیش از چهل فیلم کوتاه و مستند است.

در بخش «چشم‌انداز سینمای مستند لهستان» دومین جشنواره بین‌المللی «سینماحقیقت» که سال ۱۳۸۷ در سینما فلسطین برگزار شد، فیلم‌های مستند «صلیب و تبر»، «بیاتلون»، «سفرهای جورج فیلیپ تلمان از زاری به پسیزین»، «هاکی»، «بازی‌های المپیک»، «پدروز تلمانا»، «نماهای اسکی»، «شمشیرباز» و «مرثیه‌ای برای شهر زیدلو» از ساخته‌های بوگدان زیوورسکی به نمایش درآمده بود.

 مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی سازمان امور سینمایی، دهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» را طی روزهای ۱۴ تا ۲۱ آذرماه ۱۳۹۵ با شعار «حقیقت بهترین راهنماست» از فرمایشات حضرت علی(ع) در شهر تهران برگزار خواهد کرد.

کد N1526557