در مراسم رونمایی از فیلم «دست‌های هگمتانه» مطرح شد:

هنر بهترین قالب برای سخن گفتن از هنر است

فرهنگی

معاون صنایع دستی کشور در مراسم رونمایی از فیلم «دست‌های هگمتانه» گفت: بهترین راه برای معرفی رشته‌های مختلف هنری و صنایع دستی، استفاده از زبان و قالب هنر است.

به گزارش روابط عمومی معاونت صنایع دستی؛ فیلم مستند «دست‌های هگمتانه» با حضور بهمن نامور مطلق معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور و محمدرضا اصلانی کارگردان این فیلم، محمدرضا جعفری‌جلوه (رئیس شبکه دوم سیما)، سید سلیم غفوری (مدیر شبکه مستند سیما)، رجبی معمار رییس خانه هنرمندان و جمع کثیری از هنرمندان و علاقمندان عصر روز گذشته ساعت ۱۸در تالار استاد شهناز خانه هنرمندان ایران رو نمایی شد.  

بهمن نامورمطلق معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور در این مراسم با بیان این مطلب که باید در مورد این فیلم و آنچه با آن سروکار داریم تفکر کنیم، باید دید چه چیز باعث شده است تا مولفان به خلق این اثر دست بزنند گفت: در این فرصت از واژگان فنی باید در مورد این فیلم استفاده کرد، هر فرهنگی وقتی غالب می‌شود که سلطه پیدا کند باید به این موضوع اندیشید. مولفه‌ها نگاه مارا به متن و پیرامون آن تغییر می دهد، فرهنگ ما بسیار متن محور شده یعنی متن زده شده به این معنا که ما به بقیه عناصر خلق یک اثر توجه کمتری کرده ایم. باید به پیشامتن‌ها و فرامتن‌ها نگاه بیشتری داشت.

وی با تاکید بر جلوگیری از تکرار در هنر گفت: نقد ما را از تکرار دور می کند، نقد موجب رهایی ما از تکرار و پویایی و خلق می شود. بنابراین باید به پیرامتن هایی چون بسته بندی، تبلیغات نیز توجه کرداگر پیرامتن نباشد متنی صورت نمی گیرد و اگر متن نباشد گفتمان سازی هم معنا پیدا نمی کند.

وی ادامه داد: انسان موجودی پیشامتنی  و فرامتنی است او خود را تغییر می دهد و پویاست. اگر به این نکته که یک اثر پیش از خلق چه خاطره ای داشته توجه کنیم به موضوع اصلی یک اثر دست یافته ایم.

وی یادآور شد: کاری که آقای اصلانی و سماواتی یار کردند پیشامتن های اثر را تعریف کردند، امکان پیشامتنی و پیرامتنی را برای ما بوجود آوردند. بهترین شکل سخن گفتن از هنر خود هنر است که این دوستان خوبی با روایتی هنری از یک اثر هنری انجام دادند.

وی گفت: این دوستان از نگاه زیبایی شناختی غافل نشدند و به خوبی از آن بهره بردند. در این فرصت از اقای اصلانی و سماواتی یار بخاطر سبک هنری روایت شناسانه ای که در فیلم داشتند بسیار تشکر می کنیم.

در ادامه این مراسم اصلانی کارگردان فیلم مستند دست های هگمتانه نیز با تشکر از حمایت‌های صورت گرفته برای تولید این فیلم گفت: برای تولید این فیلم دوستان زیادی ما را همراهی کردند، معتقدم هر استان ایران دنیایی از هنر را در خود نهفته دارد نباید تنها به تولید یک فیلم اکتفا کرد بایدبه دیگر شهرها نیز پرداخت و ذات هنری آنها را نیز به تصویر کشید.

به گزارش روابط عمومی معاونت صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی، اصلانی دراین مستند کوشیده است با زبانی گویا واثرگذار و به مدد بیانی تصویری و هنرمندانه، برگذشته تاریخی و فرهنگی دیار هگمتانه (همدان) گذری تأمل برانگیز کند و مخاطب مشتاق را با دست و دل و اندیشه و ذوق پیشینیان هنر و فرهنگ مانای این خطه بیش از پیش آشنا نماید. دست های هگمتانه، نگاه جوینده و کاشف زنی است که دست‌هایش به درون گِلِ وجود می‌رود و از آن نقش‌ها برمی‌آورد برای جهان مدرن؛ و در دور دست‌های شهر چندهزار ساله ی همدان- این کهن ترین شهر زنده جهان - رویای آن نقش‌ها را می‌بیند که زنان و مردان هگمتانه بر سفال و فلز و سنگ و پوست طراحی کرده‌اند.

 در این مراسم معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از محمدرضا اصلانی کارگردان فیلم، سماواتی یار تهیه کننده و محمدرضا جعفری‌جلوه ناظر فنی این فیلم مستند تجلیل کرد.

 نمایش مستند یاد شده عصر روز گذشته ۲۷مهرماه ساعت ۱۸ در تالار استاد شهناز خانه هنرمندان ایران برگزار شد.

کد N1525731