در جشنواره «وترانز» استرالیا

جایزه بهترین انیمیشن به «پسرک» رسید/ جایزه برای موسیقی «خط قرمز»

فرهنگی

جایزه بهترین انیمیشن جشنواره «وترانز» به «پسرک» اهدا شد همچنین این جشنواره جایزه بهترین موسیقی انیمیشن را به «خط قرمز»؛ هر دو فیلم از ایران تقدیم کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، جایزه بهترین انیمیشن جشنواره «وترانز» استرالیا به «پسرک» به نویسندگی و کارگردانی مونا شاهی و به تهیه کنندگی «انجمن هنرهای تجسمی مقاومت» اهدا شد. همچنین جایزه بهترین موسیقی به انیمیشن «خط قرمز» به نویسندگی و کارگردانی مونا شاهی و تهیه کنندگی مرکز پویانمایی «صبا» تقدیم شد.

موسیقی انیمیشن «خط قرمز» توسط امیر حسین جلیلی ساخته شده است و این جایزه به جلیلی اهدا شد.

هیات ژوری جشنواره «وترانز» در متنی درباره انیمیشن «خط قرمز» گفته است: این فیلم پوچی جنگ، خط کشی و بی معنایی مرزبندی های مستبدانه و پیروزی های ناشی از آن را به تصویر می کشد و چنین مفهومی را با استفاده از جان بخشی حیواناتی بی گناه که در خط آتش یک خط مرزی جنگ گرفتار شده اند به مخاطب انتقال می دهد. صدا و موسیقی فیلم هوشمندانه در داستان و فیلمنامه جاری شده و نه تنها دیوانگی جنگ را بیان داشته است که بر انعطاف پذیری و بقا تاکید دارد.

این هیات همچنین درباره انیمیشن «پسرک» گفته است: این فیلم با استفاده از فیگورها و پس زمینه هایی که با تکنیک و حال و هوایی ذغالی تصویر شده اند کیفیتی فراموش نشدنی را فراهم می کند. سایه ها در این فیلم بر سردرگمی کودکی که در قتل عامی آشکار گرفتار آمده است تاکید می کند و آنجایی قویتر می شود که خطوط نقاش بر دیوار جان می گیرند که با معصومیت جهان کودکانه نیز همراه شده است. تصویری که برگرفته از داستان بمباران هیروشیما است و این را به ذهن مخاطب متبادر می سازد که در حقیقت آنچه از «پسرک» کوچک پس از بمباران  باقی مانده است سایه او است آن هم به لطف بمبی به نام «پسرک».

کد N1525533