بهره‌برداری از فاز نخست مرکز نمایش‌های آیینی صبا تا پایان سال

تئاتر,مرکز نمایش‌های آیینی صبا

قائم مقام مدیرعامل شرکت توسعه فضاهای فرهنگی با اشاره به اینکه مرکز نمایشهای آیینی صبا از بخش فرهنگی، تجاری و مشاعات تشکیل شده است، گفت: در صورت تامین اعتبارات فاز نخست این مرکز که شامل بخش فرهنگی و بخشی از مشاعات است، تا پایان سال جاری به بهره برداری می‌رسد.

به گزارش ایلنا، سیداحمد علوی با اشاره به اینکه پیشرفت سینما و تلویزیون و جایگزین شدن رسانه‌های جمعی، باعث شده تا نقش برخی از هنر‌ها یی که روزگاری نقش اساسی در زندگی ما داشته‌اند، کم رنگ شود، افزود: باید با اقدمات مناسب از جمله توسعه فضاهای فرهنگی، هنرهای اصیل را حفظ کرده و از آن‌ها بهره ببریم.

وی با تاکید بر اهمیت و ضرورت اجرای نمایشهای آیینی و سنتی، گفت: فرهنگ و هنر همواره در تمام کشور‌ها از اولویت و جایگاه خاصی برخوردار بوده و تلاش شده هنرهای کهن هر سرزمینی حفظ شود، بنابراین حفظ نمایشهای آیینی و سنتی ما از اهمیت بسیاری برخوردار است.

علوی با اشاره به ایجاد مراکزی برای اجرای نمایش‌های آیینی اسلامی و ایرانی افزود: با ایجاد سالن‌ها و مراکز خاص نمایش‌های آیینی و سنتی می‌توان زمینه‌های لازم را برای شکل‌گیری اجراهای مداوم این نمایش‌ها و فعالیت‌ها، نمایش‌های آیینی و سنتی از سوی هنرمندان فعال در این حوزه را ایجاد کرده و آن را گسترش داد.

وی با اشاره به ضرورت راه اندازی مرکز نمایشهای آیینی صبا از سوی شرکت توسعه فضاهای فرهنگی شهرداری تهران، گفت: در این مرکز می‌توان تلفیق هنر مذهبی، سنتی و معماری مدرن را به راحتی مشاهده کرد.

وی با بیان اینکه مرکز نمایشهای آیینی صبا یکی از تجربیات شهرداری تهران در بهره گیری از ظرفیتهای بخش خصوصی است، افزود: گسترش مراکز فرهنگی و هنری در سطح شهر تهران، ضرورت ارتقای فرهنگ عمومی جامعه، احساس نیاز به ایجاد و گسترش سالنهای تئا‌تر و نمایش، افزایش مکانهای فرهنگی و ایجاد فضایی دایمی برای برگزاری نمایش‌های آیینی در سطح شهر تهران از جمله مهم‌ترین اهداف در احداث این مرکز به شمار می‌آید.

قایم مقام شرکت توسعه فضاهای فرهنگی شهرداری تهران با اشاره به اینکه شهر تهران با وجود سالن‌های متعدد تاکنون فاقد یک مرکز حرفه‌ای نمایش‌های آئینی با استانداردهای لازم است، تصریح کرد: اجرای تعزیه، پرده خوانی، شبیه خوانی و... از جمله اموری هستند که با ساخته شدن مرکزی تحت عنوان مرکز نمایشهای آیینی صبا می‌توانند به شکل جدی‌تر دنبال شوند تا نسل‌های آینده نیز با نمایش‌های آیینی ایران زمین، پیوندی ناگسستنی برقرار کنند.

به گفته علوی بنا به ضرورت، شرکت توسعه فضاهای فرهنگی شهرداری تهران در کنار توجه به ساخت مراکز سینمایی، به هنر تئا‌تر و خصوصا نمایش‌های آئینی و گسترش فضاهای مرتبط با این هنر اهتمام ورزیده و درصدد ایجاد مرکزی حرفه‌ای و مدرن، با امکانات تخصصی است.

وی به بخشهای فرهنگی، هنری، تجاری و تفریحی مرکز نمایشهای آیینی اشاره کرد و گفت: در مجموعه مرکز نمایشهای آیینی صبا ۶ سالن نمایش با ظرفیت ۸۰۰ نفر طراحی شده است که شامل پلاتو تمرین تئا‌تر، سالن تئا‌تر روحوضی، سالن تئا‌تر رو باز، دو بلک باکس نمایش که هر کدام با ظرفیت ۷۰ نفر است.

به گفته قائم مقام شرکت توسعه فضاهای فرهنگی شهرداری تهران، سالن اصلی دارای ویژگی‌های مختلف از جمله ظرفیت ۵۰۰ نفر، متحرک بودن صحنه، ماشینری و جا به جایی خودکار تماشاچیان و همچنین دارای قابلیت آکوستیک داینامیک به معنای یکسان سازی صدا برای تمامی تماشاچیان در سالن نمایش است. بعبارتی این سالن تنها و نخستین نمونه از نوع خود در خاورمیانه است.

وی ادامه داد: یکی دیگر از عناصر متمایز کننده مرکز نمایش‌های آیینی صبا از تالارهای پیشین، مجاورتش با آب نمای عظیم و فضای طبیعی و در بر گرفتن مساحتی وسیع در زیر سطح زمین است. این تالار به طور کامل در زیر زمین قرار دارد و جدارهای شیشه‌ای بخش‌های مختلف آن را از هم جدا می‌کنند تا تماشاگران بتوانند بازیگران را در حین تمرین، گریم و یا ورود به صحنه ببیند

استفاده از تجهیزات ویژه نور و صدا منطبق بر امکانات از دیگر ویژگی‌های منحصر بفرد آن است. رستوران، چایخانه، پارکینگ با گنجایش ۱۱۰ خودرو از دیگر امکانات این مجموعه می‌باشد.

کد N1524813