آفتاب

هشدار معاون رئیس جمهوری سودان جنوبی به ماچار

هشدار معاون رئیس جمهوری سودان جنوبی به ماچار

تهران - ایرنا - معاون جدید رئیس جمهوری سودان جنوبی روز چهارشنبه هشدار داد که ریک ماچار سلف و دوست سابق وی باید از سیاست کنار بماند تا صلح به کشور بازگردد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از نایروبی، «تابان دنگ گای» سیاستمدار مقتدر سودان جنوبی و از قبیله «نور» قبل از اینکه به عنوان معاون اول رئیس جمهوری این کشور منصوب شود، متحد وفادار و دوست ماچار بود.
وی پس از درگیری های ماه گذشته در شهر جوبا پایتخت سودان جنوبی، عهده دار این سمت شد.
دنگ که در نایروبی پایتخت کنیا به سر می برد، از ماچار خواست از اشتباهات گذشته، درس بگیرد.
وی در این سفر با رئیس جمهوری کنیا دیدار و گفت و گو کرد. به نظر می رسد زمینه انجام این سفر با هدف تقویت جایگاه دنگ و قبیله وی در دولت وحدت ملی سودان جنوبی چیده شده باشد.
دولت وحدت ملی سودان جنوبی در پی انعقاد توافق صلح در این کشور تشکیل شد. هرچند این توافق از سوی طرفین درگیر در سودان جنوبی به امضا رسید، اما عملا به اجرا در نیامد.
هنوز مشخص نیست که دنگ از چه میزان حمایت در میان جمعیت غیرنظامی قبیله نور و همچنین جناح های مسلحی که از زمان آغاز جنگ داخلی در سودان جنوبی در دسامبر 2013 حامی ماچار بوده اند، برخوردار است. بسیاری از گروه های یاد شده، ارتقای جایگاه دنگ را خیانت تلقی می کنند.
دنگ گفت: اگر ماچار تصمیم به ماندن در کشور دارد، بگذارید در صلح در جوبا زندگی کند و اگر فکر می کند که نمی تواند در پایتخت بماند، بگذارید به کنیا یا یکی از کشورهای آفریقایی برود و با سازماندهی حزب سیاسی اش منتظر انتخابات سال 2018 باشد.
ریک ماچار ماه گذشته زمانی که درگیری های خونبار در شهر جوبا (پایتخت) به وقوع پیوست، از این شهر خارج شد و مشخص نیست کجا اقامت دارد.
ناآرامی و تنش سیاسی در سودان جنوبی به دسامبر 2013، بیش از دو سال پس از استقلال این کشور از سودان بازمی گردد.
سالوا کر رئیس جمهوری سودان جنوبی در سال 2013 ریک ماچار را به توطئه برای کودتا متهم کرد، مساله ای که چرخه ای از کشتارهای تلافی جویانه را در این کشور رقم زد و سرانجام به جنگ ویرانگر داخلی تبدیل شد.
دو طرف اوت 2015 با توافق صلح و تقسیم قدرت موافقت کردند، اما مشکلات همچنان نهفته باقی ماند.
درگیری ها در پایتخت سودان جنوبی ماه گذشته از سرگرفته شد و این مساله شورای امنیت سازمان ملل را بر آن داشت در ماه جاری به منظور احیای تلاش های صلح طلبانه، به سودان و سودان جنوبی نماینده اعزام کند.
خاورم**9109**1144
کد N1395835

وبگردی