موافقت مشروط هند برای گفت و گو با پاکستان درباره کشمیر

سیاسی

اسلام آباد - ایرنا - گزارش رسانه های پاکستانی حاکی است سفیر هند در اسلام آباد روز گذشته پاسخ دولت کشورش را به نامه اخیر قائم مقام وزارت امور خارجه پاکستان مبنی بر دعوت از همتای هندی به اسلام آباد برای گفت و گو درباره مسئله کشمیر، به وزارت امور خارجه پاکستان تسلیم کرد.

سایت اینترنتی روزنامه 'داون' پاکستان به نقل از منابع مطلع در وزارت امور خارجه نوشت که 'گوتم بامباوالا' سفیر هند در اسلام آباد پاسخ نامه را تحویل وزارت خارجه پاکستان داده که حاکی از موافقت طرف هندی برای سفر 'جی شانکار' قائم مقام وزارت خارجه این کشور به اسلام آباد برای انجام گفت و گو درباره مسئله کشمیر است.
منابع وزارت امور خارجه پاکستان در عین حال گفته که در پاسخ هند به نامه وزارت خارجه پاکستان، همچنین عنوان شده است که در جریان سفر جی شانکار به اسلام آباد، 'برخی مسائل دیگر' نیز باید بین طرفین مورد بحث و گفت و گو قرار گیرد.
در نامه قائم مقام وزارت خارجه پاکستان به همتای هندی وی ، تاکید شده بود که اسلام آباد خواستار گفت و گو با هند بر سر مسئله کشور با هدف حل این مسئله براساس قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل است.
در همین حال منابع وزارت امور خارجه هند امروز به خبرگزاری رویترز گفته اند که هند دعوت پاکستان را برای گفت وگو درباره مسئله کشمیر می پذیرد اما در این گفت و گوها باید 'مسائل دیگری از جمله پدیده تروریسم' و ادعای آنها مبنی بر نفوذ تروریست ها از پاکستان به داخل هند مورد بحث و بررسی قرار گیرد.
دهلی نو مدعی است پاکستان از برخی گروه های تروریستی با هدف ضربه زدن به امنیت هند حمایت می کند.
اسلام آباد معتقد است اجرای کامل قطعنامه های قدیمی شورای امنیت سازمان ملل مبنی بر ضرورت تعیین سونوشت کشمیر بدست مردم این منطقه، تنها راه خاتمه دادن به مسئله کشمیر است.
براساس گزارش رسانه های پاکستان، درگیری های خونین درکشمیر همچنان ادامه دارد و روز گذشته نیز شش نفر دیگر از مردم این منطقه در درگیری با نیروهای مسلح هند جان خود را از دست دادند. تعداد قربانیان درگیری های کشمیر که از بیش از یک ماه اخیر آغاز شده، به حدود 80 نفر رسیده است.
آساق**1723
کد N1395775