رنگ باختن افزایش بی سابقه نرخ اشتغال در انگلیس بر اثر برگزیت

سیاسی

لندن - ایرنا - گزارش دفتر آمار ملی انگلیس که روز چهارشنبه منتشر شد نشانگر افزایش بی سابقه نرخ اشتغال در این کشور در سه ماهه دوم سال جاری میلادی( از آوریل تا ژوئن )، و رسیدن آن به سطح 74.5 درصد است.

به گزارش ایرنا، دفتر آمار ملی انگلیس گزارش داد که در سه ماهه منتهی به ماه ژوئن که همه پرسی برگزیت برگزار شد، شمار افراد دارای شغل در این کشور به 31 میلیون و 800 هزار نفر رسیده که نسبت به سه ماهه قبل از آن 172 هزار نفر بیشتر است.
براساس گزارش دفتر آمار ملی انگلیس، در سه ماهه منتهی به ماه ژوئن، نرخ بیکاری در این کشور بالغ بر 4.9 درصد بوده است که پایین ترین حد از تابستان سال 2005 میلادی شمرده می شود.
به گفته دفتر آمار ملی انگلیس در سه ماهه منتهی به ماه ژوئن گذشته یک میلیون و 640 هزار نفر در انگلیس بیکار بوده اند که نسبت به سه ماهه قبل از آن 52 هزار نفر و نسبت به سال قبل در همین دوره زمانی ، 207 هزار نفر کاهش نشان می دهد.
این گزارش نشان می دهد که شمار افراد بیکاری که خواهان استفاده از کمک های دولتی بوده اند، در ماه جولای 763 هزار نفر بوده اند.
براساس گزارش دفتر آمار ملی انگلیس، رشد دستمزدها در سه ماهه منتهی به ماه ژوئن صرف نظر از پاداش، 2.3 درصد رشد داشته که با احتساب پاداش این رقم به 2.4 درصد می رسد.
'دیوید فریمن' یک آمارگر دفتر آمار ملی انگلیس دراین خصوص گفت: بازار کار در انگلیس همچنان در سه ماهه دوم سال جاری میلادی روند قوی داشته و حتی نرخ اشتغال به بالاترین سطح تاکنون رسیده است.
وی در همین حال گفت: آمار یاد شده تنها مدت زمان کمکی بعد از همه پرسی 23 ژوئن ( سوم تیرماه) که منجر به رای مردم انگلیس به خروج از اتحادیه اروپا شد، پوشش می دهد.
به رغم آمار مثبت اشتغال در انگلیس مربوط به سه ماهه دوم سال جاری میلادی، شاخص سهام در بورس لندن و ارزش پوند در برابر دلار و یورو روز چهارشنبه روند کاهشی داشتند.
از زمان همه پرسی 23 ژوئن، تاکنون ارزش پوند در برابر یورو و دلار آمریکا در حدود 15 درصد کاهش داشته که این مساله به افزایش نرخ تورم در انگلیس به دلیل بالا رفتن قیمت کالاهای وارداتی خصوصا مواد غذایی دامن زده است.
گزارش دفتر آمار ملی انگلیس که روز سه شنبه گذشته منتشر شد، حاکی از افزایش مجدد نرخ سالانه تورم در این کشور در ماه جولای گذشته، متاثر از افزایش بهای سوخت و کالاهای وارداتی پس از سقوط ارزش پوند است.
براساس داده های دفتر آمار مالی انگلیس نرخ سالانه تورم در این کشور در ماه جولای گذشته به 0.6 درصد رسیده است که نسبت به ماه قبل از آن که 0.5 درصد بود، 0.1 درصد رشد نشان می دهد.
براساس گزارش دفتر آمار ملی انگلیس کاهش ارزش پوند سبب شده است که قیمت واردات توسط بخش های تولیدی این کشور در ماه جولای به 4.3 درصد افزایش یاید و این در حالی است که در ماه ژوئن سال گذشته این نرخ به دلیل بالا بودن ارزش پوند 0.5 درصد کاهش داشت.
این گزارش حاکی است که قیمت مواد غذایی وارداتی در ماه جولای گذشته 10.2 درصد و فلزات وارداتی 12.4 درصد افزایش داشته است.
اروپام**4**1552
کد N1395774