واشنگتن خواستار آشتی صربستان و کوزوو شد

سیاسی

تهران – ایرنا – جو بایدن معاون رئیس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه از صربستان و کوزوو خواست که روابط خود را بهبود بخشیده و عادی کنند.

به گزارش آسوشیتدپرس از پریشتینا مرکز کوزوو، عادی سازی روابط صربستان با کوزوو، پیش شرط عضویت هر دو ملت در اتحادیه اروپاست.
بایدن پس از مذاکره با هاشیم ثاچی رئیس جمهوری کوزوو گفت که با وجود تازه وبدن زخم های جنگ، مصالحه ضروری است.
با اینکه کوزوو در سال 2008 از صربستان اعلان استقلال کرد، اما بلگراد هنوز این استان سابق خود را به عنوان کشور به رسمیت نشناخته و به عضویت سازمان ملل متحد نیز درنیامده، اما این سرزمین یک رشته توافق هایی با میانجی گیری اتحادیه اروپا برای تنظیم روابط با صربستان امضا کرده است.
حملات هوایی سال 1999 نیروهای چند ملیتی به فرماندهی آمریکا، برای متوقف کردن سرکوب گری صربستان علیه جدایی خواهان آلبانیایی تبار کوزوو، به حکومت بلگراد بر این سرزمین پایان داد.
بایدن در دیدار روز سه شنبه از صربستان که بخشی از سفر سه روزه وی به منطقه بالکان در اروپا بود، از کشته شدن گروهی از مردم این کشور در حملات هوایی سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) اظهار تاسف کرد.
به گزارش ایرنا، وی در نشست با 'آلکساندر ووچیچ' نخست وزیر صربستان در بلگراد با تاکید بر اینکه صربستان ستون اقتصادی و سیاسی برای تمامی منطقه به شمار می رود، گفت: بالکان متحد و آرام برای تمامی اروپا بسیار مهم است.
معاون ریاست جمهوری آمریکا همچنین به همکاری های اقتصادی و سرمایه گذاری بیشتر شرکت های آمریکایی در صربستان اشاره کرد و گفت که آمریکا از مراحل ائتلاف اروپایی صربستان و اصلاحات در نهادها و حاکمیت قانون در این کشور حمایت می کند.
وی همچنین به همکاری در امور پلیس بین آمریکا و صربستان و همچنین مبارزه نیروهای آمریکایی با داعش اشاره کرد و گفت که آمریکا به صربستان برای مجهز شدن بهتر به تجهیزات نظامی کمک می کند تا بتواند با ناتو همکاری کند.
آلکساندر ووچیچ نخست وزیر صربستان نیز در این همایش مشترک خبری به ادامه تلاش های انجام شده برای ثبات و صلح در منطقه اشاره کرد و گفت که صربستان به حمایت بیشتری از آمریکا برای حفظ صلح و ثبات در منطقه نیاز دارد، زیرا که بدون آن زندگی بهتر برای شهروندان و پیشرفت اقتصادی وجود ندارد.
بایدن در صدر یک هیات 400 نفره از مقامات سیاسی و اقتصادی وارد صربستان شده، در سال 2009 نیز در مقام معاون رئیس جمهوری آمریکا، به صربستان سفر کرده است.
بایدن بعد از دیدار با مقامات صربستان، بلگراد را به مقصد پریشتینا برای دیدار با هاشم تاچی و عیسی مصطفی رئیس جمهور و نخست وزیر کوزوو ترک کرد.
بنا به اظهارات تحلیلگران سیاسی بالکان، انتظار می رود که بایدن بخاطر فعالیت ضعیف پارلمان کوزوو و اینکه توافق نامه تشکیل جامعه مشترک شهرداری های مناطق صرب نشین در کوزوو که در بروکسل به امضا رسیده شده و هنوز در پارلمان به تصویب نرسیده است، مقامات کوزوو را مورد انتقاد قرار بدهد.
آمریکا، کوزوو را به عنوان کشوری مستقل به رسمیت شناخته است و به همین دلیل از پریشتینا برای عضویت در نهادهای اروپایی و بین المللی از جمله اتحادیه اروپا و ناتو، حمایت می کند.
آمریکا از اعلام استقلال یکجانبه کوزوو از صربستان در سال 2008 میلادی به شدت حمایت می کند و این در حالیست که صربستان کوزوو را استان جنوبی خود می داند و اعلام استقلال کوزوو را قبول ندارد.
تحلیلگران سیاسی در بلکان معتقدند که سفر بایدن به بالکان هر چند که از آن به عنوان سفر خداحافظی نام برده می شود ولی برای تقویت حضور سیاسی و اقتصادی آمریکا در صربستان است که در همین حال آن را می توان رقابتی نزدیک با گسترش حضور روسیه در این منطقه تعریف کرد.
اروپام**1486**1144
کد N1395741