مقام روس: همگرایی تهران و مسکو علیه تروریسم ضد سوری نقض قطعنامه 2231 نیست

سیاسی

مسکو - ایرنا - کنستانتین کاساچیف رییس کمیسیون امور بین المللی شورای فدراسیون روسیه (مجلس سنا) گفت: گسترش ابعاد همگرایی های تهران و مسکو برای مبارزه با گروه های تروریستی ضد سوری هیچ ارتباطی به قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل ندارد، زیرا این قطعنامه مربوط به اجرای برجام است.

به گزارش ایرنا، کاساچیف امروز (چهارشنبه) با اشاره به ادعای آمریکا مبنی بر اینکه گسترش همکاری های ایران و روسیه علیه تروریسم ضد سوری، نقض مصوبه شورای امنیت سازمان ملل است، تاکید کرد: واشنگتن به گونه ای علیه همگرایی های بیشتر تهران و مسکو برای مبارزه با تروریست ها در سوریه واکنش نشان می دهد که بیانگر آن است می خواهد از خاورمیانه به عنوان محدوده ای برای تامین منافع خود استفاده کند.
مقام روسی در یادداشت فیس بوکی خود افزوده است: آمریکا بار دیگر نشان داد که به سوریه و تمامی خاورمیانه به عنوان عرصه تامین منافع راهبردی واشنگتن می نگرد و به توان کشورهای منطقه برای حل مسائل توجه نمی کند.
کاساچیف در ادامه با رد ادعای آمریکا مبنی بر نقض مصوبه شورای امنیت بر اثر همکاری ضد تروریستی روسیه و ایران، تاکید کرد: در بند پنجم قطعنامه 2231 آمده است که تحویل جنگ افزار به ایران در موارد خاصی نیازمند هماهنگی با شورای امنیت سازمان ملل است و این موضوع با همکاری بیشتر تهران و مسکو برای سرکوب تروریست ها در سوریه هیچ ارتباطی ندارد.
رییس کمیسیون شورای فدراسیون روسیه در پایان نوشت که اکنون باید پرسید در شرایط کنونی چه تعداد افراد باید قربانی شوند تا آمریکا حاضر به همکاری در سرکوب تروریست ها و نابود کردن تروریسم شود یا دستکم دیگر مانع تراشی نکند.
آمریکا دیروز پس از مصاحبه علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران و هماهنگ کننده عالی سیاست های جمهوری اسلامی در امور سوریه با ایرنا مبنی بر توافق تهران و مسکو برای گسترش همکاری های دو کشور علیه تروریست های ضد سوری، مدعی شد که این اقدام نقض قطعنامه 2231 سازمان ملل است.
آمریکا همچنین اعلام کرده که اطلاعات لازم را در باره ادعاهای خود جمع آوری می کند.
یک مقام دیپلماتیک روسیه با رد ادعای واشنگتن گفت: گسترش همکاری های مسکو و تهران علیه تروریست های ضد سوری نقض قطعنامه 2231 شورای امنیت نیست.
خبرگزاری ایتارتاس بدون معرفی مقام روسی به نقل از وی نوشت: مقام های آمریکایی باید با دقت قطعنامه 2231 شورای امنیت را در باره ایران بخوانند که محدودیت تحویل تسلیحات در آن قید شده است و مفاد آن هیچ ارتباطی با گسترش همکاری های ضد تروریستی تهران و مسکو ندارد.
مقام دیپلماتیک روسیه در پایان گفته است: سودجویی از قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل در مورد همکاری روسیه با ایران که برای ضربه زدن به تروریست ها در سوریه استفاده می شود و متهم کردن مسکو به نقض این سند، ادعایی بی پایه و بدون مشروعیت است.
کشورهای غربی-عربی ضد سوری به پیشگامی آمریکا پنج سال پیش با جذب تندروترین تروریست های تکفیری و سازماندهی گروه های تروریستی از جمله داعش و جبهه النصره برای جنگ در سوریه، این کشور و عراق را گرفتار نبردهای داخلی کردند که تاکنون ده ها هزار کشته، میلیون ها آواره و ویرانی های گسترده برجای گذاشته است.
اروپام 391 ** 1516
کد N1395659