تذکرهای شفاهی و کتبی نمایندگان؛

از پرداخت پول خرید تضمینی گندم تا تهیه امکانات ورزشی برای زنان شهرری

سیاسی

تهران- ایرنا- نمایندگان مجلس شورای اسلامی در تذکرهای شفاهی و کتبی خود خواهان پرداخت پول خرید تضمینی گندم کشاورزان، توجه به قراردادهای نفتی و الگوی جدید ، تعیین تکلیف استخدام دانشجویان بورسیه دانشگاه صنعت نفت و تهیه امکانات ورزشی برای زنان شهرری شدند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، بهروز بنیادی نماینده مردم کاشمر پیش از پایان جلسه علنی روز چهارشنبه مجلس در تذکری شفاهی به وزیر جهاد کشاورزی اظهارداشت: کشاورزان حافظان اصلی منافع کشور هستند که امروز در فروش محصولات خود با مشکلاتی مواجه هستند.
وی افزود: مشکل بیمه کشاورزان و همچنین پرداخت وجه خرید تضمینی محصولات نیز مشکل دیگری است که باید مورد توجه دولت قرار گیرد.
نادر قاضی پور نماینده مردم ارومیه در مجلس نیز در تذکری شفاهی خطاب به وزیر امور خارجه گفت از خون شهدای کشمیر، یمن، نیجریه و بحرین به استناد قانون اساسی دفاع کنید.
وی همچنین در تذکری به وزیر نفت خواستار اختصاص خوراک پتروشیمی ماکو طبق نیاز و همچنین تعیین تکلیف استخدام دانشجویان بورسیه دانشگاه صنعت نفت شد.
نماینده مردم ارومیه در مجلس خطاب به وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: به دانشگاه ها در مورد پذیرش دانشجو برای رشته زبان ترکی و آذری دستور لازم را صادر کنید.
قاضی پور همچنین خواستار ایجاد تمهیدات لازم برای جلوگیری از کشته شدن کارگران در تصادفات جاده ای و معادن شد.
وی در تذکری به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خواهان برخورد با توهین کنندگان به ارکان نظام شد.
نماینده مردم ارومیه در مجلس همچنین از وزیر اطلاعات درمورد انجام عملیات و برخورد با تکفیری ها و گروه های ضد انقلاب، قدردانی کرد و گفت: انتظار داریم توجه خاصی به مناطق مرزی به خصوص ارومیه شود.
محمد دهقانی نماینده مردم طرقبه در مجلس شورای اسلامی خطاب به رییس جمهوری و وزیر نفت اظهارداشت: قراردادهای نفتی و الگوی جدید باعث اظهار نظرهای مختلفی در کشور شده است، اما باید شکل و الگوی جدید آن در مجلس مورد بررسی قرار گیرد.
وی با بیان این که 150 ایراد این قراردادها رفع شده اما هنوز تعداد زیادی مشکل وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرد، ادامه داد: در مدل قراردادهای جدید نفی حاکمیت شرکت ملی نفت جمهوری اسلامی ایران و نبود شفافیت دیده می شود که لازم است این موضوع هر چه سریع تر مرتفع شود.
قاسم احمدی لاشکی نماینده مردم چالوس در مجلس نیز در تذکری گفت: چند روز پیش طرح یک فوریتی تنظیم برخی از مقررات مالی-اداری و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش با 138 امضا مورد تصویب قرار گرفت که خدمتی به معلمان و فرهنگیان است اما جهت بررسی به کمیسیون برنامه و بودجه ارجاع شده است.
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس افزود: با توجه به موارد آموزشی که در این طرح به آن اشاره شده چرا باید در کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس بررسی شود.
محمدقسیم عثمانی نماینده مردم بوکان در مجلس نیز در تذکری شفاهی به نمایندگی از مجمع نمایندگان اهل سنت از برخورد شایسته صداوسیما با موضوعی که در شبکه نسیم انجام شده تشکر کرد و یادآور شد: و اخراج ناظر پخش و تذکر به مجری و تهیه کننده را نشان از نگاه منطقی صداوسیما می دانیم.
وی همچنین به وزیر جهاد کشاورزی متذکر شد که پرداخت پول کشاورزانی که گندم خود را ماه ها است تحویل داده اند، انجام شود.
نماینده مردم بوکان در مجلس تاکید کرد: کجای این اقتصاد مقاومتی است که با تولید کننده زحمت کش داخلی این طور برخورد شود اما خریدهای خارجی را از ماه ها قبل پیش پرداخت می کنیم. وزیر ادعا می کند تولید بر مصرف پیشی گرفته که قابل تقدیر است ولی این مساله وقتی برای کشاورز لذت بخش است که بهایش را به موقع پرداخت کنیم.
عثمانی به وزیر اقتصاد هم تذکر داد که پرداخت وام های میلیاردی به بخشی از نورچشمی ها انجام می شود ولی مردم، بیکاران و جوانان ما لنگ چهار پنج میلیون تومان برای اشتغال زایی هستند که بتوانند شرایط حداقلی برای خود ایجاد کنند ولی درپرداخت آن ها اهمال می شود وقتی هم مجوز پرداخت می دهند شرایطی می گذارند که فرد وام گیرنده پشیمان شود. اگر برای جوانان شغل نداریم حداقل منابع مالی را فراهم کنیم.
علیرضا سلیمی نماینده مردم محلات در مجلس نیز با اخطار اصل 152 قانون اساسی گفت: سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران بر اساس نفی هرگونه سلطه جویی، سلطه پذیری، حفظ استقلال همه جانبه و تمامیت ارضی کشور قرار دارد. بناست وزارت ارتباطات سمیناری را داخل کشور برگزار کند که بر اساس شنیده ها طرف انگلیسی شرط و شروطی را مشخص کرده است که ازجمله آن این است که آن ها که در لیست تحریم ها قرار دارند، در داخل کشور ما حق ندارند در این همایش شرکت کنند.
نماینده مردم محلات در مجلس با بیان این که مناطق آزاد به لنگرگاه واردات تبدیل شده اند، تصریح کرد: این درحالی است که هدف از تاسیس مناطق آزاد، گسترش صادرات بوده است. از سوی دیگر، مطالبات کشاورزان پرداخت نمی شود و گوشت گران شده؛ گرانی گوشت مردم مستضعف و فقیر را به رنج آورده. لازم است وزارت جهاد جلوی گرانی گوشت را بگیرد.
غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی همچنین در اخطار اصل 31 قانون اساسی اظهار داشت؛ دیروز سالگرد ورود آزادگان به میهن بود، انصافا به آزاده ها ظلم شده اینها سالیان سال مقاومت کرده و ارزش واصول دفاع کردند اما صداوسیما وبنیاد شهید به خود زحمت ندادند برنامه ای برای قدردانی از آنها تهیه کنند.
وی با تاکید بر ضرورت تامین مسکن برای هر فرد و خانوار ایرانی خاطرنشان کرد: ما هر سال در قانون بودجه از تسهیلات مسکن ایثارگران را پیش بینی می کنیم اما در زمان بررسی بودجه 95 دولت گفت نیازی نیست این موضوع در قانون آورده شود بلکه ما در آن شورای پول و اعتبار تصویب می کنیم.
نماینده مردم رشت در مجلس ادامه داد: در حالی حاضر 5 ماه از سال گذشته و این تنها سالی است که تسهیلات مسکن ایثارگران در بودجه نیامده است و وزیر هم هیچ کاری نکرده و نسبت به این موضوع قصور داشتند. اگر حتی امروز شورای پول و اعتبار چنین چیزی را تصویب کند اجرای آن به چند ماه بعد موکول می شود و باز هم ایثارگران نمی توانند از این امر بهره مند شوند.

**تذکر به رییس جمهوری برای واگذاری وظایف به معاون اول
اکبررنجبرزاده عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی نیز امروز با قرائت تذکرهای کتبی اظهارداشت: مجمع نمایندگان استان همدان به رییس جمهوری تذکر دادند که عدم پرداخت پول خرید تضمینی گندم کشاورزان به بحران تبدیل شده است و باید چاره اندیشی کرد و به علت عدم تمکن مالی نفت و گاز روستاییان را قطع می کنید درحالی که مطالبات آنها را پرداخت نمی کنید و خواهان دریافت مطالبات خود هستند.
وی ادامه داد: جواد کریمی قدوسی نماینده مردم مشهد و کلات نیز در تذکری به رییس جمهوری خواستار توضیح درباره موثر نبودن در جلسات دولت و واگذاری وظایف اصلی رییس جمهوری به معاون اول به دلیل پرداختن به مسایل انتخاباتی در سال آینده شد.
نمیانده مردم اسدآباد در مجلس افزود: سیده فاطمه ذوالقدر، فاطمه سعیدی، فریده اولادقباد، سیده فاطمه حسینی، طیبه سیاوشی، پروانه مافی، سهیلا جلودارزاده و پروانه سلحشوری نمایندگان تهران در مجلس در تذکری به وزیر ورزش و جوانان خواستار ضرورت توجه ویژه برای تامین امکانات ورزشی برای دختران و بانوان شهرستان ری شدند.
سیام**9103** 1336
کد N1395585