در دیدار وزیر خارجه نروژ؛

شمخانی: تهران رفتارهای مغایر با روح برجام را تحمل نمی کند

سیاسی

تهران-ایرنا- دبیر شورای عالی امنیت ملی لغو کلیه تحریم ها را در عمل ضرورتی غیرقابل اجتناب برای ادامه مسیر اجرای برجام دانست و تاکید کرد: تهران رفتارهای مغایر با روح برجام به منظور حفظ تحریم ها را از سوی برخی کشورها تحمل نخواهد کرد.

به گزارش ایرنا از روابط عمومی شورای عالی امنیت ملی، علی شمخانی بعد از ظهر چهارشنبه در دیدار «بورگه برنده» وزیر خارجه نروژ این مطلب را بیان کرد.
وی با اشاره به فضای مناسب پس از برجام در همکاری میان ایران و اروپا خاطر نشان کرد: با توجه به ظرفیت های گسترده موجود، همکاری های اقتصادی، تجاری و مناسبات سیاسی میان ایران و نروژ قابل افزایش است.
شمخانی با بیان اینکه تروریسم از شکل سنتی خود خارج و به روش های فاجعه باری چون قتل عام مردم با کامیون و سلاح های سرد تبدیل شده است، افزود: حل مسئله تروریسم بدون توجه به ریشه های اعتقادی و عوامل اصلی پشتیبانی کننده امکان پذیر نیست.
وی با انتقاد از رفتار نامناسب برخی کشورهای اروپایی در قبال پناهجویان ادامه داد: در حالی که مسیر ارسال سلاح به کشورهای درگیر بحران از اروپا باز است اما مسیر پذیرش قربانیان این سلاح ها مسدود شده و با آنان بدرفتاری می شود که این مسئله رویکردی ضد حقوق بشری است.
دبیر شورای عالی امنیت ملی تاکید بر مسیر اشتباه استفاده از تروریسم برای فشار به دولت ها را موجب ظهور داعش و گروهک های تروریستی غیر قابل مهار توصیف و تصریح کرد: قطع پشتیبانی های اطلاعاتی و مالی از گروهک های تروریستی و انجام اقدامات بنیادین و ریشه ای همچون احترام به خواست و رای مردم و بومی سازی امنیت راه حل بازگرداندن صلح و آرامش به منطقه است.
دو طرف در این دیدار پیرامون تحولات منطقه و همکاری های اقتصادی فی مابین نیز گفت وگو کرد.

** نروژ آماده بهره مندی از شرایط پسابرجام برای توسعه همکاری با ایران است
بورگه برنده وزیر خارجه نروژ نیز در این دیدار از جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشوری مهم و تاثیرگذار در منطقه یاد کرد و گفت: ایران نقش سازنده ای در شکل گیری روند ثبات و آرامش در عراق و سوریه داشته و همکاری های منطقه ای برای ایجاد آرامش پایدار در این نقطه حساس از جهان امری ضروری است.
وزیر خارجه نروژ گفت: با رفع شدن تحریم ها فرصت های مناسبی برای همکاری پدید آمده است و نروژ آماده بهره مندی از شرایط پسابرجام برای توسعه همکاری ها در زمینه های مختلف است.
سیام**3070**1429
کد N1395427