دهقان در صحن علنی مجلس هشدار داد؛

سلطه ۵۰ ساله بیگانگان بر منابع نفتی ایران با الگوی جدید قراردادها

سیاسی

عضو کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس با اشاره به بند پ ماده ۸ مصوبه دولت، نسبت به سلطه ۵۰ ساله بیگانگان بر منابع نفتی کشورمان هشدار داد.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد دهقان نماینده مردم ترقبه و چناران در مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز و در تذکر شفاهی، به الگوی جدید قراردادهای نفتی اشاره کرد و اظهارداشت: در این خصوص مطالب زیادی مطرح است و باید توجه کرد که قراردادهای نفتی با الگوی قرارداد نفتی متفاوت است.

وی افزود: برخی دوستان گفته اند که لازم نیست قراردادهای نفتی به مجلس بیاید؛ آنچه ما می گوییم این است که الگوی جدید قراردادهای نفتی و شرایط عمومی حاکم بر آنها، صرفاً در صلاحیت مجلس شورای اسلامی و شان قانونگذاری دارد.

عضو کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس گفت: علاوه بر ۱۵۰ ایرادی که دولت محترم گفته است از قراردادهای جدید نفتی برطرف کرده اند، ایرادات دیگری هم وجود دارد؛ از جمله بند پ ماده ۸ مصوبه دولت تا ۵۰ سال حاکمیت قراردادهای نفتی را در اختیار بیگانگان قرار می دهد.

دهقان تصریح کرد: تضعیف شرکت ملی نفت و شرکت های تابعه آن و تضعیف متخصصان داخلی از دیگر اشکالات الگوی جدید قراردادهای نفتی است.

وی با بیان اینکه این قراردادها زمینه فساد وسیع نفتی را فراهم می کند، خاطرنشان کرد: یکی از شرکت های طرف قرارداد ما پیش از این ۹۰ میلیون دلار به مقامات ایرانی رشوه داده بود و به خاطر این مسئله ۳۴۰ میلیون دلار در دادگاه های آمریکا محکوم شد؛ حالا ما می خواهیم دوباره و در قالب الگوی جدید قراردادها با این شرکت قرارداد ببندیم.

کد N1395413