استیصال، دروغ پراکنی وتناقض گویی رسانه ای عربستان علیه ایرنا

سیاسی

تهران - ایرنا - موشک های بومی وتوسعه یافته ساخت یمن موسوم به 'زلزال 3' که توسط نیروهای صنعت موشک سازی این کشور رونمایی و در پاسخ به بمباران جنگنده های آل سعود، به پایگاه های نظامی عربستان شلیک شد آنقدر مهلک ونگران کننده بود که رسانه های وابسته به دولت سعودی را مستاصل و به دروغ پراکنی و تناقض گویی علیه ایران ورسانه رسمی 'ایرنا' کشاند.

رسانه هایی مانند روزنامه الوطن وپایگاه خبری العربیه که توسط رژیم آل سعود اداره می شوند درحالی که خبر ساخت موشک زلزال ازماه ها قبل توسط نیروهای مقاومت مردمی یمن منتشر شده درشیطنتی رسانه ای والبته هدفمند نوشتند: به رغم این که مقامات ایرانی گزارش های مربوط به ارسال کمک های نظامی به یمن را انکار می کنند، اما خبرگزاری رسمی این کشور 'ایرنا' اعتراف کرد که موشک پرتاب شده توسط حوثی ها به استان نجران سعودی، از نوع «زلزال 3' ساخت ایران است.
نکته حایز اهمیت اینکه ، ریاض نیروهای مقاومت مردمی یمن را که اخیرا با تشکیل شورای عالی سیاسی ونیز تشکیل مجلس نمایندگان ضربه اصلی به جبهه سعودی وارد کرد، کودتاچی می نامد و منصورهادی رئیس جمهور مستعفی و فراری یمن را که در سرزمین دشمن مردم خود (ریاض) با عده ای گردآمده و با پول سعودی ها ارتزاق می کند و آنقدر وجهه مردمی ندارد که حتی یک روز را در سرزمین خود سپری کند، دولت قانونی و شرعی می داند.
خبرهای 'ایرنا' از زمان انتشار خبر رونمایی این موشک تاکنون قابل مشاهده بوده و خبر شلیک موشک زلزال 3 این است: 'یگان موشکی ارتش و کمیته های مردمی یمن امروز شنبه با شلیک موشک ساخت داخل 'زلزال 3 ' به اردوگاه نظامی رجلاء عربستان در نجران، این اردوگاه را درهم کوبیدند.
یکی از اعضای کمیته رهبری جنبش انصارالله یمن در گفت وگو با ایرنا در این زمینه گفت: مشکل سعودی ها این است که مردم سخت کوش یمن و گروه های مقاومت مردمی را از همان آغاز جنگ علیه این کشور و به رغم هشدار تحلیگران سیاسی و نظامی مبنی بر گرفتار شدن آل سعود در باتلاق یمن، دست کم گرفتند و اکنون که در این باتلاق به درماندگی افتاده و حتی در مذاکرات صلح کویت نیز با هر ترفندی نتوانستند خواسته های خود را به هیات یمنی تحمیل کنند و اخیرا نیز ضربه نهایی را با تشکیل شورای عالی سیاسی مورد حمایت مردم و مجلس یمن دریافت کردند، به هر وسیله ای چنگ می زنند تا بر رسوایی و درماندگی خود سرپوش بگذارند.
به گفته تحلیلگران سیاسی، ارتش عربستان تجربه جنگ نداشته و ساختارهای محدودی دارد، بنا براین در بمباران شهرهای یمن از هوپیماها و خلبان های اجاره ای از کشورهای عربی و غربی بخصوص آمریکا و رژیم صهیونیستی استفاده کرده است؛ اما ارتش و نیروهای جنبش انصارالله یمن در جنگ 17 ماهه سعودی ها از هیچ کشوری کمک دریافت نکرده بلکه تنها با استقامت و استفاده از توان ملی خود، سعودی ها را زمین گیر کرده اند. آنها از توان موشکی، زرهی و آتش توپخانه مجهزی برخوردارند بطوری که مناطق نظامی مرزی عربستان را هدف قرار داده و ناامن کرده اند.
در این راستا می توان به سخنان احمد عسیری سخنگوی ائتلاف سعودی اشاره کرد که در آغازجنگ بارها و بارها از خلع سلاح و کناره گیری نیروهای مقاومت یمن و بازگشت منصورهادی رییس جمهور مستعفی وفراری به قدرت سخن می گفت اما در ماههای اخیر در سخنانی که از درماندگی آنها حکایت دارد گفت: مناطق مرزی عربستان خطوط قرمز ما است.
رهبران انصارالله، این سخنان عسیری را نوعی شکست سیاسی - نظامی تلقی می کنند که سعودی ها را از مواضع اعلام شده آنها در آغاز جنگ که حتی حاضر به گفت وگو با انصارالله نبودند به جایی رسانده است که خط قرمز خود را تنها برقراری امنیت در مرزهای خود می دانند نه چیز دیگر .
براساس اسناد رسانه ای موجود، صنعت موشکی یمنی ها از زمان علی عبدالله صالح رییس جمهور سابق یمن با الهام گرفتن از موشک های خریداری شده از روسیه گسترش یافته و برای بومی سازی آن تلاش شده است و رسانه ها نیز پیش از این اعلام کرده بودند که عبدالله صالح از زمان جنگ عراق و ایران در دهه هشتاد قرن بیستم میلادی سلاح ها و موشک های پیشرفته در اختیار دارد که در کوههای یمن نگهداری می شوند و عربستان سعودی نیز با اطلاع از این موضوع، در حملات اولیه جنگنده های خود تلاش داشت این انبارهای سلاح را بمباران کند اما موفق نبودند.
سعودی ها بارها اعلام کردند که همه سایت ها و انبارهای موشکی یمن را در هم کوبیده و نابوده کرده اند اما حقیقت غیر از آن چیزی بود که اعلام می شد و نیروهای سخت کوش مقاومت هر لحظه در حال جابجایی این موشک ها بودند و با شلیک همین موشک ها و نیز موشک های ساخت داخل به مراکز نظامی حساس مثل پایگاه خمیس مشیط در عمق خاک سعودی، آنها را به تعجب واداشته و دهها تن از فرماندهان ائتلاف سعودی که برخی افسران رژیم صهیونیستی نیز بین آنها بودند را به هلاکت رسانده اند.
واحد موشکی ارتش یمن اولین سامانه جدید موشکی ساخت داخل خود به نام الصرخه را براساس اخبار منتشر شده در تیرماه 1394 رونمایی کرد.
پایگاه اینترنتی یمنی پرس در همین تاریخ اعلام کرد که واحد موشکی ارتش و نیروهای مردمی یمن برای اولین بار با استفاده از این سامانه موشکی به اقدامات تجاوزکارانه و ددمنشانه رژیم سعودی با شلیک به مرکز نظامی العین الحاره پاسخ دادند.
موشک زلزال 3 که مدل توسعه یافته موشک زلزال است و نام آن نیز از اسامی موجود در قرآن گرفته شده از توانایی حمل حجم زیادی از مواد منفجره و کلاهک های جنگی برخوردار و نیز قدرت تخریبی زیادی دارد.
وزن کلاهک جنگی این سامانه موشک شش متری حدود نیم تن مواد منفجره است که تعداد ترکش های آن به 10 هزار ترکش رسیده و بُرد آنها به حدود 65 کیلومتر می رسد که میزان تخریب آن بالغ بر 300 متر برآورد شده و سیسم دفاع موشکی سعودی ها را که با حمایت و دخالت افسران رژیم صهیونستی نصب و تجهیز شده را از مقابله با آن عاجز کرده است.
همه این مشخصات باعث شده است که موشک زلزال 3 که دقت بالایی دارد از اهمیت بسیاری برخوردار باشد و بتواند در حمله به تجمع نیروهای دشمن و اتاق عملیات آنها مورد استفاده قرار گیرد.
العربیه نوشته است: خبرگزاری رسمی ایران بر خلاف اظهارات مقامات رسمی این کشور با اشاره به این که این موشک از نوع «زلزال 3' است گفته که این موشک از سوی حوثی ها به داخل خاک سعودی شلیک شده است، این در حالی است که مقامات ایرانی تاکنون اظهاراتی در این زمینه نداشته اند تا خلاف آن سخن بگویند بلکه این توان نیروهای مقاومت یمن است که باعملکرد خود سعودی ها و رسانه های وابسته را به تناقض گویی واداشته است.
سعودی ها باید این حقیقت را درک کنند که یمنی ها مشابه حزب الله عمل می کنند، یعنی می خواهند به نسبت وقاحت و میزان تجاوز عربستان، قدم به قدم از موشک هایی که برد بیشتری دارند استفاده کنند و این استفاده نیز نهایت و مرزی نخواهد داشت.
رژیم عربستان سعودی از فروردین سال گذشته با تشکیل ائتلافی از 9 کشور عربی به بهانه بازگرداندن منصورهادی رئیس جمهوری مستعفی و فراری یمن به حکومت؛ حمله به مردم یمن را آغاز کرد اما پس از گذشت بیش از 506 روز٬ به اهداف خود نرسیده و تنها هزاران تن از مردم یمن اعم از زنان و کودکان کشته یا مجروح و صدها هزار نفر را نیز آواره کرده است.
ویرانی 80 درصد موسسات خدماتی، درمانی، آموزشی و منازل مردم یمن از جمله نتایج جنگ تحمیلی سعودی ها علیه مردم یمن بوده است.
جنبش انصارالله و حزب مشارکت مردمی یمن به ریاست علی عبدالله صالح رئیس جمهوری پیشین این کشور در هفته جاری با تصویب نمایندگان مجلس این کشور، شورای عالی سیاسی را تشکیل دادند که نشان از وحدت ملی یمنی ها دارد و از سوی دیگر خشم ائتلاف سعودی را برانگیخت و آنها برای فرونشاندن آتش خشم خود و انتقام گرفتن از مردم این کشور٬ به بمباران منازل و مراکز درمانی و آموزشی صنعا و دیگر شهرهای یمن رو آورده اند.
سازمان ملل متحد اخیرا باانتشار بیانیه ای ائتلاف سعودی متجاوز به یمن را به کشتار بیشتر از 60 درصد کودکان یمنی محکوم و این ائتلاف را در فهرست سیاه ناقضان حقوق کودکان قرار داد اما عربستان با تهدید و استفاده از 'دیپلماسی دلاری' که نزد شاهزادگان سعودی از سابقه ای طولانی برخوردار است دبیر کل این سازمان را به قطع کمک های خود به این سازمان تهدید کرد تا از اقدام خود سرباز زند.
تکان ها و ضربه های شدید سیاسی – نظامی ناشی از وحدت اخیر بین جبهه های سیاسی و نیز استفاده ارتش یمن و انصارالله از موشک های بومی زلزال در هدف قرار دادن اهداف نظامی در عمق خاک سعودی و دقت اصابت آنها، زلزله ای بر جان سعودی ها انداخته که شدت آن از هجمه وسیع و گسترده رسانه های وابسته به این رژیم علیه ایران و علیه رسانه رسمی 'ایرنا' هویدا است که البته تحلیلگران سیاسی عمق این زلزله سیاسی را درک می کنند که ممکن است به یک 'دفن سیاسی' منجر شود.
گزارش از : سعید محسنی راد
خاورم**1653** 1583 **1859
کد N1395234