دزدان دریایی یک نفتکش مالزی را با 900 هزار لیتر سوخت ربودند

سیاسی

کوالالامپور - ایرنا – مقامات دریایی مالزی روز چهارشنبه اعلام کردند دزدان دریایی یک نفتکش حامل 900 هزار لیتر گازوئیل را ربوده و به آب اندونزی منتقل کردند.

به گزارش ایرنا، آب های منطقه جنوب شرق آسیا که از شلوغ ترین مسیرهای دریایی جهان است و هر سال شاهد چند دزدی دریایی و سرقت نفتکش های کشورهای منطقه است.
'احمد فوزی' از مقام های دریایی مالزی اعلام کرد این نفتکش با 900 هزار لیتر گازوئیل در آب های بندر ایالت 'کوانتان' این کشور ربوده شد.
به نوشته تارنمای روزنامه 'نیو استریت تایمز'، وی گفت تخمین زده می شود ارزش محموله این نفتکش ربوده شده یک میلیون و 570 هزار رینگیت (حدود 400 هزار دلار) باشد.
مقام اندونزیایی اعلام کرد ارتباط با مقام های اندونزی برای پیگیری این نفتکش ربوده شده برای خارج کردن آن از دست سارقان برقرار شده است.
مشخص نشده است این نفتکش چند خدمه دارد.
دزدان دریایی در جنوب شرق آسیا، آبهای منطقه را مکان مناسبی برای حمله به نفتکش ها و تخلیه آنها می دانند.
سال گذشته میلادی نیز محموله های زیادی از کشتی هایی که در آب های منطقه رفت و آمد داشتند به سرقت رفت و برخی آمارها نشان می د هد بیش از 55 درصد دزدی های دریایی سال گذشته در حوزه دریایی کشورهای جنوب شرق آسیا بوده است.
منطقه جنوب شرق آسیا، گذرگاهی است که تقریبا نیمی از کل داد و ستدهای جهان و یک سوم از تجارت نفت جهان در آن انجام می شود.
اندونزی اخیرا آبراه بین اندونزی، مالزی و فیلیپین را که دزدان دریایی در آن فعالند و گروه تروریستی ابوسیاف خدمه کشتی ها را به گروگان می برد، 'یک سومالی جدید' دانسته بود.
آساق**1611
کد N1395045