مدال طلای المپیک 2008 ورزشکار روسی پس گرفته شد

سیاسی

مسکو - ایرنا - کمیته بین المللی المپیک اعلام کرد که مدال طلای یولیا چرموشانسکی دونده زن دارنده عنوان قهرمانی دو امدادی 400 متر المپیک سال 2008 پکن پس گرفته شد.

به گزارش ایرنا، کمیته بین المللی المپیک امروز (چهارشنبه) در پایگاه خبری خود اعلام کرد: علت این تصمیم گیری اثبات استفاده ورزشکار روس از داروهای نیروزا بوده است.
بنا به اعلام رسانه های روسی، این کمیته از روسیه و یولیا چرموشانسکی خواسته است، مدال طلای رقابت های المپیک پکن را بازگردانند.
بنا به گزارش رسانه های روسی، پس از دونده زن روس ورزشکارانی از بلژیک، نیجریه و برزیل دوم تا چهارم شدند که با حذف ورزشکار روس از عنوان قهرمانی، پس از گذشت هشت سال از رقابت های المپیک پکن جابجایی مدال ها صورت خواهد گرفت.
از سوی دیگر، همزمان با برگزاری رقابت های المپیک 2016 در برزیل، ورزش روسیه زیر شدیدترین اتهام های استفاده از مواد نیروزا قرار دارد و بیش از 100 ورزشکار این کشور در رشته های مختلف از جمله تیم های دو ومیدانی مردان و زنان و وزنه برداری به صورت کامل از حضور در این مسابقات منع شده اند.
براساس نتایج تحقیقات وادا که چندی پیش انتشار یافت، روسیه با 148 مورد تایید شده نقض مقررات برای سال 2014 در صدر این فهرست جهانی قرار گرفته است و سپس ایتالیا با 123 و هند با 96 مورد دوپینگ تایید شده در رده های دوم و سوم هستند.
اروپام ** 391 **1516
کد N1395044